عدم‌اجرای نسخه الکترونیک دردسرساز شد

گزارش// عدم اجرای نسخه الکترونیک که از سال ۸۱ کلید خورده است منجر به افزایش تقاضا در حوزه رادیولوژی و پاتوبیولوژی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران، بدون آنکه آماری را به‌صورت عددی مطرح کند، گفت که «آمار انجام سونوگرافی، آنژیوگرافی، آندوسکوپی و… در کشور نسبت به استاندارد معقول اضافه انجام می‌شود و ما این موضوع را کتمان نمی‌کنیم.»

این اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت در حالی صورت گرفت که پیش از این دکتر سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با همشهری از تعداد بالای انجام آزمایش‌های MRI در کشور گلایه کرده و گفته بود که متأسفانه در نبود نظارت کافی در ایران به اندازه کل اروپا، دستگاه MRI وجود دارد.

  • وقتی نسخه الکترونیک اجرا نمی‌شود

اگرچه سخنگوی وزارت بهداشت از علت بالاتر بودن نرخ انجام آزمایش‌ها در کشور در مقایسه با استانداردهای جهانی نگفت، اما شواهد نشان می‌دهد که بدون ضابطه بودن تجویز و رعایت‌نشدن دستورالعمل دارویی مهم‌ترین دلیلی است که منجر به تجویز نادرست آزمایش و دارو از سوی برخی پزشکان شده است.

در همین حال یک متخصص پرتونگاری در گفت‌وگو با همشهری، علت بالا بودن میزان تجویز آزمایش‌ها را اجرای ناقص طرح تحول سلامت عنوان کرد. وی با اشاره به پرداخت تنها ۱۰درصد از هزینه‌های درمان از سوی مردم در طرح تحول سلامت گفت که «بعد از اجرای طرح تحول سلامت و با کم‌شدن سهم پرداختی مردم، پزشکان بیش از گذشته و بدون آنکه بیمه‌ها علت تجویز را جویا شوند، آزمایش‌های متعدد و بعضا غیر لازم و داروهای ‌گران‌قیمت‌تر را تجویز می‌کنند.»

این متخصص پزشکی که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفت که در سیستم‌های درمانی کشورهای پیشرفته، پزشک نسبت به آزمایشی که تجویز کرده باید به بیمه‌ها که به نوعی وکیل بیمار محسوب می‌شوند، پاسخگو باشند و تجویز خود را از روی گایدلاین پزشکی (دستورالعمل مصوب) انجام دهند؛ اما در ایران گایدلاین اجرا نمی‌شود چون نظارت پردامنه‌ای بر رفتار پزشک که از طریق نسخه‌نویسی آنلاین و پرونده الکترونیک باشد، باید اجرایی شود، انجام نمی‌گیرد.

  • چه‌کسی مانع اجراست؟

اما شاید عجیب به‌نظر برسد که بزرگ‌ترین مانع در سر راه اجرایی‌شدن نسخه الکترونیک، مخالفت بیمه‌هاست. بهمن‌ماه ۹۴، رئیس سازمان غذا و دارو درباره چرایی اجرایی‌نشدن نسخه الکترونیک گفته بود که نرم‌افزارهای آزمایشی نسخه الکترونیک پزشکان آماده شده ولی به‌علت همکاری نکردن بیمه‌ها، این پروژه کند پیش می‌رود. البته رسول دیناروند در همان اظهارنظر هم گفته بود که نسخه الکترونیک پزشکان پروژه طولانی‌مدتی است که از سال ۹۴شروع شده و قرار است تا ۵سال آینده در کل کشور اجرا شود.

از سوی دیگر، سازمان تأمین اجتماعی کندی اجرای نسخه الکترونیک را به وزارت ارتباطات مربوط می‌داند. ۱۳آبان‌ماه ۹۴، سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی هنگام افتتاح اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک پایلوت در استان یزد گفت که «از ماه‌ها قبل نیز تلاش کرده‌ایم یک سیستم جایگزین دفترچه تأمین اجتماعی شود اما مشکل جدی در کشور ما این است که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات اجازه ارائه خدمات درمانی به بیماران بدون قطع اینترنت را نمی‌دهد؛ چرا که در حوزه درمان حتی ۵دقیقه قطعی اینترنت قابل پذیرش نیست.» البته نبود زیرساخت اینترنت گاهی از سوی‌ مقامات وزارت بهداشت نیز مطرح می‌شود؛ درحالی‌که وزارت ارتباطات چندان این گزاره را قبول ندارد و از نفوذ ۹۷درصدی اینترنت در کل کشور خبر می‌دهد و از برنامه‌ریزی برای رسیدن اینترنت به روستاهای زیر ۱۰خانوار، به عنوان تنها هدف باقیمانده نفوذ اینترنت، سخن می‌گوید.

  • ۱۲سال تعلل در نسخه‌نویسی الکترونیک

سال‌هاست که وزارت بهداشت درصدد اجرایی‌کردن نسخه الکترونیک است، اما کار به‌صورت جدی پیش نرفته است. به‌طور مثال، سال۸۳ مسعود پزشکیان وزیر بهداشت وقت بهره‌برداری از فاز اول پرونده الکترونیک سلامت را تا پایان همان سال وعده داده بود و کامران باقری‌لنکرانی، وزیر بهداشت دولت بعدی نیز با اینکه این طرح را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های وزارت بهداشت دانست، اما تا پایان دوره‌اش کاری از پیش نبرد. پس از او نوبت به دکتر مرضیه وحید‌دستجردی بود تا وعده دهد که تا پایان سال‌۹۱پرونده الکترونیک سلامت برای ۵۰درصد جمعیت کشور اجرا شود که البته آن هم اجرایی نشد تا نسخه‌نویسی الکترونیک به دولت روحانی نیز کشیده شود و طبق آخرین برآوردها، قول انجام آن تا پایان سال۱۳۹۹ داده شده است.

منبع: همشهری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: