بدهی ۸ تا ۹ هزار میلیاردی بیمه سلامت به مراکز خدمات بهداشتی و درمانی

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمه سلامت غربالگری پنج بیماری شایع را در بین زنان و مردان در سطح کشور در دستور کار قرار داده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد کبیر پیش از ظهر امروز در پاسخ به سئوال خبرنگاران در نشست مطبوعاتی در اردبیل اظهار کرد: ما در بحث مطالبات بیش از یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از مؤسسات مختلف در قالب بیمه سلامت مطالبه داریم و در نقطه مقابل ۸ تا ۹ هزار میلیارد تومان نیز بدهی به مراکز خدماتی بهداشتی و درمانی داریم که امیدواریم با رویکرد مناسب بتوانیم این بدهی‌هایمان را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه غربالگری پنج بیماری شایع در کشور که عمدتاً مربوط به سرطان‌ها است در دستور کار بیمه سلامت است، افزود: تمام تلاش ما در سازمان بیمه سلامت بر این است تا در یک نظام جامع پیشگیری، تشخیص،؛ غربالگری، درمان و بستری بتوانیم خدمات مطلوبی را به هموطنانمان ارائه کنیم.

* ۵۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند

کبیر با بیان اینکه ما کنترل تقاضا و کاهش هزینه‌ها را به عنوان یک استراتژی مدنظر قرار داده و روی این موضوع ایمان و باور کامل داریم، افزود: سازمان‌های بیمه‌گر اگر می‌خواهند در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل حرکت مناسبی را انجام دهند تا تقاضاها کنترل و منابع تضمین شود باید مؤلفه‌های مهم و ارزشمندی را در این حوزه مدنظر قرار دهند تا شاهد کاهش هزینه‌ها و کیفی شدن خدمات باشیم.

وی بیان کرد: در کنار کنترل تقاضا و کاهش هزینه‌ها ارائه خدمات به شکل مکانیزه و مداخله‌های به هنگام مورد توجه بوده و تلاش جدی بر این است تا در این بخش بتوان به یک رویکرد مناسبی را مورد توجه و دقت نظر قرار داد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه در کشور ۵۰ درصد جمعت تحت پوشش بیمه سلامت هستند، تصریح کرد: اعتقاد ما این است که به سهولت می‌توان بخش زیادی از هزینه‌ها را در بخش‌های مختلف به ویژه احراز کتاب ارزش نسبی و بیمه‌شده‌های جدید کاهش داد که در این زمینه سعی بر این است تا منابع و مصارف در حوزه بیمه‌ای یک همخوانی واقعی را داشته باشد.

کبیر با یادآوری اینکه ما در سه گام به سهولت می‌توانیم هزینه‌ها را کنترل و منابع را درست مدیریت کنیم، اظهار کرد: در این زمینه آنچه که مهم و اساسی به نظر می‌رسد اجرای طرح نظام ارجاع است که می‌تواند روند هدایت و پذیرش بیماران را در مراکز بیمارستانی به شکل درست و کنترلی درآورد.

وی به مناسب بودن اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: ما در جایگاهی نیستیم که این طرح را بخواهیم زیر سئوال برده و یا کوچک‌ترین بی‌احترامی به آن داشته باشیم، بلکه بر این باوریم باید گام‌های جدی‌تر و پایداری را در پویایی و سر زندگی نظام سلامت برداشت تا افراد جامعه از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: باید ابزارهای مهم فراهم شده در این زمینه نظیر تأمین منابع پایدار، اصلاح نظام کنترل تقاضا و هزینه و همچنین توجه به مراکز تولید هزینه و تضمین بهره‌وری بالا در ارائه خدمات به مرد در این بخش مورد توجه قرار گیرد تا در این چارچوب بتوان نظام تحول سلامت را که به نفع عموم مردم است اجرایی کرد.

کبیر افزود: اگر این مولفه‌ها رعایت شود و ما بتوانیم مشکلات و دغدغه‌ها را یکی پس از دیگری برطرف کنیم قطعاً حرکت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به شکل درست و منسجم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: