مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

بیمه سلامت ۶ هزار میلیارد تومان زیان انباشت شده دارد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: زیان انباشته بیمه سلامت تا آخر سال ۹۴، ۶ هزار میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برسد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد کبیر صبح امروز در دوازدهمین اجلاس سراسری مدیران بیمه سلامت در اردبیل اظهار کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف برای توسعه عدالت اجتماعی گام‌های موثری برداشته شده ولی همواره در همه این امر ما با چالش‌ها و دغدغه‌هایی روبه‌رو بودیم.

وی به حرکت جهشی انجام شده در مقطع جنگ تحمیلی تا دوران سازندگی و اصلاحات و دولت‌ گذشته اشاره کرد و گفت: همه هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در مسیر کاهش فقر بوده تا نظام سلامت ارتقا پیدا کند به طوری که در دولت یازدهم دوران طلایی توجه به حوزه بهداشت و درمان را سپری می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: زیان انباشته بیمه سلامت تا آخر سال ۹۴، ۶ هزار میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برسد.

کبیر با بیان اینکه توسعه شبکه‌های بهداشتی در دهه ۶۰ اتفاق افتاده به طوری که بیش از ۱۸ هزار خانه بهداشتی در بین سال‌های ۶۴ تا ۶۷ اجرایی و عملیاتی شده است، بیان کرد: جهت‌گیری‌ها در مجموعه سلامت به سمتی بوده تا دغدغه‌ها به ویژه دغدغه بیش از ۹ میلیون جمعیت مستضعف و آسیب‌پذیر در بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و درمانی به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و با دستور شخص رئیس جمهور در لایه‌های مختلف توجه به حوزه بهداشت و درمان را به عنوان یکی از اولویت‌ها مدنظر قرار داده است، یادآور شد: واقعیت این است که در این سه سال به اندازه کافی به توسعه فعالیت‌های بهداشتی و درمانی در مناطق شهری و روستایی توجه شده است به طوری که با همکاری سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت و درمان حرکت قابل قبولی را در ارتقای فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان و توسعه کمی و کیفی در این حوزه شاهد هستیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه در مقطعی بخش خصوصی در عرصه سلامت مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته است و حتی تصور تقابل بخش خصوصی و دولتی را به عینه شاهد بودیم، گفت: با کلید خوردن طرح تحول سلامت از اردیبهشت سال ۹۳ سعی شده تا به شکل منسجم بسته‌های حمایتی در بخش بهداشت و درمان به ویژه نظام فراگیر پوشش بیمه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

کبیر تصریح کرد: در قالب طرح تحول سلامت پرداختی مردم کاهش یافته و در نقطه مقابل هزینه‌های بیمارستانی به شدت افزایش یافته است به طوری که عقل سلیم حکم می‌کند تا در این عرصه خدمات پیشگیرانه اولاتر از درمان مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در سال ۹۳ ما با ۶۶ درصد رشد منابع در بیمه سلامت روبه‌رو بودیم به طوری که منابع ما به ۴ هزار و ۵۰ میلیارد تومان رسید که این رشد منابع فرصتی را فراهم کرد تا ما در روش پرداختی خود بازنگری را انجام داده و یک شرایط متفاوت‌تری را شاهد و ناظر باشیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: در همان سال در قالب طرح تحول سلامت ۴۴ درصد به طور متوسط افزایش را در تعرفه‌ها شاهد بودیم که با عملیاتی شدن طرح تحول سلامت به شدت هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گر و بهداشتی افزایش یافت به طوری که اواخر سال ۹۳ ما زنگ خطر را به صدا درآوردیم که زیان انباشت شده به شدت در حال افزایش است.

کبیر یادآور شد: با توجه به اینکه بیمه سلامت ۹۵ درصد منابع خود را از محل درآمدهای عمومی دارد در سال ۹۲ زیان انباشت این سازمان به ۶۰۰ میلیارد تومان در آخر سال ۹۳ به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته به طوری که در سال ۹۴ این زیان انباشت به ۶ هزار میلیارد تومان رسید که پیش‌بینی می‌کنیم در پایان سال ۹۵ این رقم به ۱۲ هزار میلیارد تومان برسد.

وی اظهار کرد: سیستم هشداردهنده ما در حوزه بیمه سلامت نشانه‌هایی را ارائه می‌کرد تا در اوج وضعیت کاهش درآمدهای کشور ما یک وضعیت نامناسبی را در تامین منابع داشته باشیم که ضروری بود تا گیت کنترل در این زمینه مورد توجه قرار گیرد چرا که به نظر ما عملیاتی شدن نظام ارجاع در کشور حیاتی و ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: امیدواریم با کنترل‌هایی که در حوزه بهداشتی در حوزه بهداشت انجام می‌دهیم فضایی را شاهد باشیم تا در مدیریت در حوزه درمانی پرداخت هزینه‌های درمانی را شاهد باشیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: