معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی هشدار داد:

بحران آب جدی‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بحران آب جدی‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم،گفت:طی ۲ سال اخیر مجبور به مداخله در قیمت بازار شدیم.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کشاورز در آیین افتتاح نهمین نمایشگاه ملی تکنولوژی زیرساخت‌های کشاورزی در کرج گفت: شاخص‌های کشاورزی برای همه آحاد جامعه قابل لمس است و اگر مقایسه کنیم بسیاری از کالاها از سال ۹۲ رشد حداقلی قیمت را هم نداشته است و ما هم از طرف وزیر جهاد کشاورزی و هم از طرف کشاورزان برای آنکه از سقوط قیمت‌ها در بازار مداخله کنیم، تحت فشار هستیم.

وی افزود: ما طی ۲ سال اخیر مجبور به مداخله شدیم تا حدی که دولت مجبور شد گوجه فرنگی و سیب‌زمینی هم بخرد یا به صادرات سیب زمینی یارانه بدهد و این نشان می‌دهد که قیمت‌ها در بازار رشد معنادار نداشته است.

وی با انتقاد از واردات افسارگسیخته در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ تصریح کرد: در آن سالها ۲۲ میلیون تن کالاهای کشاورزی وارد می‌کردیم که اکنون به کمتر از ۱۳ میلیون تن کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری این رقم به زیر ۱۰ میلیون تن برسد.

به گفته معاون حجتی، مشکلات بازرگانی در بخش کشاورزی سبب شده که نتوانیم در حد دلخواه محصولات کشاورزی را صادر، حفظ یا فرآوری کنیم، در حالی که تولید افزایش داشته است.

وی در مورد بحران آب هم خطاب به بهره برداران بخش کشاورزی کشور گفت: بحران بسیار جدی‌تر از آن است که ما فکر می‌کنیم و آن را لحظه‌ای، منطقه‌ای یا موردی احساس می‌کنیم، به حدی که کلیدی‌ترین خط قرمز ما بحران آب است و برنامه‌هایمان را هم باید براساس آن تنظیم کنیم.

وی کاهش سطح زیر کشت گندم را طی ۲ سال اخیر از این موارد برشمرد و افزود: کشت برنج را به مناطق شمالی محدود کرده‌ایم و اگر در استان اصفهان تا ۴ سال پیش ۳۰ هزار هکتار برنج کشت می‌شد، اکنون آن را به ۴۵۰۰ هکتار رسانده‌ایم و امیدواریم با کشت جایگزین این رقم به صفر برسد.

کشاورز همچنین در مورد سطح زیر کشت گندم هم اظهارداشت: متوسط پایه سال‌های ۹۰ تا ۹۲ برای کشت گندم در کشور ۲۵۲۰ هزار هکتار بود که در کشت آبی این رقم سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار هکتار کاهش به ۲۱۵۰ هزار هکتار رسیده است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی همچنین در مورد کشت چغندر قند گفت: کشت بهاره این محصول را قفل کرده‌ایم و سیاست کشت پاییزه را در پیش گرفته‌ایم، تا حدی که در سال زراعی گذشته چغندر قند در ۹ استان کشور در کشت پاییزه کاشته شد.

وی اضافه کرد: امسال نیز ۲ هزار هکتار کشت پاییزه چغندر قند را آغاز کرده‌ایم و اگر مشکل صنعت حل شود، با همین کشت پاییزه و یک سوم آب‌بری قبلی مشکل تأمین شکر ظرف ۳ سال حل می‌شود.

کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش بهره‌وری محصول با مصرف هر متر مکعب آب اشاره کرد و اینکه یک زمانی برداشت پایه از هر متر مکعب آب ۸۸۰ گرم بود که این رقم در سال ۹۴ به ۱٫۲۰۰ کیلوگرم رسیده و انتظارمان این است که در برنامه ششم برداشت از هر متر مکعب آب را به ۱٫۷ کیلوگرم برسانیم.

وی از تنظیم یک برنامه ۱۰ ساله برای توسعه آبیاری میکرو و سطحی خبرداد و گفت: اقدام ملی برای کشت نشاء آغاز شده و بجز محصول گندم، جو و سیب‌زمینی می‌توانیم همه محصولات را به صورت نشاء بکاریم و باید با ایجاد بانک نشاء کاشت صنعتی شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: