معاون بهزيستي:

چون مهدها غیر‌دولتی است نظارت کمتر بوده است

گزارش// در حال حاضر ۱۳ هزار مهد کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی وجود دارد. مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز در پاسخ به انتقادها می‌گوید: ۱۵ درصد پوشش‌دهی به این دلیل است که بیشتر مهدها در بخش غیردولتی است. بنابراین چون اعتبارات لازم برای پوشش‌دهی نبوده است، درصد نظارت نیز کاهش داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، از بررسی نفوذ در سیستم آموزش عالی و فساد و سوءمدیریت در آموزش عمومی که بگذریم، وضعیت مهدهای کودک هم قابل‌تأمل است. یکی دو سال پیش بود که رسانه‌ها از رخنه سیستم فراماسونری «مونته‌سوری» به مهدهای کودک ایران و رد پای خانواده یکی از مسئولان تراز اول در این پروسه خبر دادند؛ اخباری که در نهایت موجب شد بهزیستی و آموزش و پرورش، دو نهادی که مستقیماً در زمینه مهدهای کودک مسئول هستند، موضع‌گیری کنند و جوابیه بدهند و سر‌در مهدها را عوض کنند! پس از آن هم اخبار متواتر و وافری همراه با فیلم و عکس منتشر شد که مهدها را در حال آموزش رقص، شنای مختلط و. . . نشان می‌داد. دیروز خبر عجیب دیگری از مهدها بر خروجی رسانه‌ها قرار گرفت: شهریه ۱۲۰ میلیون تومانی مهدهای کودک!

۱۲۰ میلیون تومان برای طی دوره مهد کودک !
با وجود اینکه هرساله سازمان بهزیستی نرخ شهریه مهدها را به صورت رسمی اعلام می‌کند و این نرخ‌ها حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود اما در دنیای واقعی و در مهدها مبالغ دیگری رد و بدل می‌شود؛ مبالغی بین ۲ تا ۵ میلیون که گاهی اوقات با امکانات عجیب و غریب رقم شهریه فراتر از اینها هم می‌رود.
بر این اساس برای ثبت‌نام یک کودک در طول یک سال در هر کدام از این مهدهای کودک‌ والدین باید در ارزان‌ترین حالت ۱۵ میلیون و در گران‌ترین حالت تا ۲۵ میلیون تومان بپردازند. اگر مبالغ دریافتی این مهدها را ثابت در نظر بگیریم، هزینه سپردن یک کودک به هر کدام از این مهدها برای گذراندن دوره یک تا پنج سالگی در مجموع حدود ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود؛ هزینه‌ای برابر با شهریه دانشگاه‌های غیردولتی آن هم در مقاطع بالایی مانند دکترا !

آپشن می‌دهیم، بیشتر پول بدهید !
مهدهای ستاره‌دار اغلب در بالای شهر و دارای سالن‌های ایروبیک، استخر، سنگ‌نوردی، ژیمناستیک، روانشناسی، بازی، آموزش زبان‌های مختلف انگلیسی و فرانسوی و…. هستند و برای هر خدمت و آپشن اضافه، خانواده‌ها را مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا می‌کنند.
در همین حال بخش زیادی از ظرفیت این مهدهای کودک‌ هم همیشه پر است و خانواده‌های بسیاری برای سپردن فرزندان خود به آنها حتی با وجود شهریه‌های بسیار گران‌قیمت، پشت نوبت می‌مانند.

به گزارش فارس، در حال حاضر ۱۳ هزار مهد کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی وجود دارد که به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی اکنون حدود ۴۰ درصد مهدها دو ستاره و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مهدها هنوز ستاره‌دار نشده‌اند و فقط ۱۰ درصد سه ستاره هستند ! و والدین نیز میزان شهریه را باید به ازای ستاره‌دار بودن مهدها بپردازند به این صورت که شهریه مهدهای کودک یک ستاره ۱۰ درصد، دو ستاره ۲۰ درصد، سه ستاره ۳۰ درصد و چهارستاره ۴۰ درصد بیشتر از شهریه پایه در نظر گرفته می‌شود.

معاون بهزیستی: چون مهدها غیر‌دولتی است نظارت کمتر بوده است !
موضوع نظارت بر مهدهای کودک‌ موضوعی است که به گفته کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده تاکنون مغفول مانده است.
وی به فارس گفته است: سال‌هاست اعتراضاتی مبنی بر نامناسب بودن نظارت و کیفیت مهدهای کودک‌ به شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های زیرمجموعه می‌رسد.
حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز در پاسخ به این انتقادها می‌گوید: ۱۵ درصد پوشش‌دهی به این دلیل است که بیشتر مهدها در بخش غیردولتی است. بنابراین چون اعتبارات لازم برای پوشش‌دهی نبوده است، درصد نظارت نیز کاهش داشته است.  مسعودی‌فرید در ادامه می‌گوید: نرخ هر استان با بقیه استان‌ها به خاطر تورم متفاوتی که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، فرق می‌کند. در کل تهران نرخ پایه افزایش شهریه ۱۴ درصد است. البته خود تهران هم از نظر وضعیت اقتصادی به چند منطقه تقسیم شده؛ بر فرض اگر در شمال شهر تهران شهریه مصوب ۴۰۰ هزارتومان باشد، مهدکودکی که در جنوب شهر قرار دارد شهریه‌ای ۳۰۰ هزارتومانی خواهد داشت.

این اظهارات قابل تأمل معاون بهزیستی در حالی است که اتفاقاً مفاسدی چون رقص و خوانندگی و شنای مختلط در مهدهای غیردولتی رخ داده است، مهدهایی که مجوز از بهزیستی می‌گیرند، ۱۰۰ میلیونی شهریه دریافت می‌کنند و رقص و شنای مختلط آموزش می‌دهند ! گویا این مسئله نظارت نهادی خارج از بهزیستی را می‌طلبد.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: