نظر مثبت نمایندگان مجلس نسبت به طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت

همزمان با مطرح شدن طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت در مجلس شورای اسلامی، نظرات تعدادی از نمایندگان مجلس که پیش از این در گفتگو با عیارآنلاین بر ضرورت حفظ کارت سوخت و مزایای آن برای کشور، تأکید کرده بودند، بازخوانی می‌شود.

کارت سوخت - سامانه هوشمند سوختبه گزارش عیارآنلاین، اخیراً و با تصویب لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون بودجه ۹۵ به مجلس فرستاد، بند «ح» تبصره ۱۴ قانون بودجه حذف شد. وزارت نفت که به موجب قانون فوق مکلف به حفظ کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین شده بود، با این استدلال که دیگر نیازی به کارت سوخت بنزین نیست، خواهان حذف این بند از قانون بودجه شده بود. اما بلافاصله، طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت که این بار خبری از سهمیه‌بندی و یا افزایش قیمت بنزین در آن نبود، توسط ۲۰ نفر از نمایندگان ملت مطرح و تقدیم هیات رئیسه شد. با توجه به اینکه در جلسات آینده، این طرح دوفوریتی در صحن علنی مطرح می‌‎شود مناسب دیدیم که نظراتی را که نمایندگان مجلس پیرامون این موضوع با عیار آنلاین در میان گذاشتند مرور کنیم.

حسین هاشمی تختی‌نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، ضمن برشمردن مزایای کارت سوخت، با حذف این سامانه هوشمند مخالفت کرد. وی با اشاره به نقش کارت سوخت در کنترل مصرف سوخت کشور، گفت: «کارت سوخت لازمه مدیریت سوخت در کشور است. اگر سهمیه‌بندی بنزین انجام نمی‌شد و سوخت را با استفاده از کارت توزیع نمی‌کردیم، کشور با مشکل مواجه می‌شد».

این عضو کمیسون عمران مجلس در رابطه با اهمیت کارت سوخت، ادامه داد: «برای مدیریت سوخت، نیاز است که به نحوی میزان مصرف کنترل شود و باید مشخص باشد که چه خودروهایی مصرف بیشتری دارند، نیاز آینده کشور چه میزان است و… . این موضوعات از طریق کارت سوخت، قابل انجام است».

استاندار اسبق هرمزگان تاکید کرد: «کشور برای اجرای سامانه هوشمند سوخت هزینه پرداخته است، لذا نباید این سامانه از بین برود. حفظ سامانه هوشمند سوخت هزینه چندانی برای کشور ندارد و مشکلی هم برای مردم به وجود نمی‌آورد؛ لذا حذف کارت سوخت، اقدام درستی نیست».

هاشمی با اشاره به طرح دوفوریتی که توسط برخی نمایندگان برای حفظ کارت سوخت تدوین شده است، اظهار داشت: «من این طرح را هنوز ندیدم. با وجود این، از حفظ کارت سوخت در مجلس دفاع خواهم کرد».

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، به عنوان یکی از مخالفین حذف کارت سوخت در مجلس به خبرنگار عیارآنلاین گفت: «در صحن مجلس، پیشنهاد اصلاحی خود را مبنی بر حفظ بند «ح» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ به مجلس ارائه کردیم که به دلیل تصویب کلیات این لایحه، اجازه طرح آن داده نشد. لذا طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت را در مجلس مطرح خواهیم نمود».

جهان‌بخش محبی‌نیا، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، از نظر مثبت نمایندگان مجلس نسبت به حفظ کارت سوخت سخن گفت و اظهار داشت: «نمایندگان نسبت به حفظ کارت سوخت اتفاق نظر دارند و در بررسی لایحه اصلاح بودجه، با حذف کارت سوخت مخالفت خواهند کرد».

محبی‌نیا افزود: «از کارکردهای کارت سوخت می‌توان به جمع‌آوری اطلاعات مصرف بنزین و همین‌طور جلوگیری از قاچاق این فرآورده نفتی اشاره کرد. علاوه بر این، حفظ کارت سوخت هزینه سنگینی از لحاظ اقتصادی به کشور تحمیل نمی‌کند که دغدغه حذف آن را در اصلاحیه بودجه داشته باشیم».

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نیز با بیان اینکه شخصاً معتقدم که حفظ کارت سوخت مفید است، در خصوص فواید حفظ کارت سوخت خاطر نشان ساخت: «کارت سوخت اطلاعات زیادی را از توزیع و مصرف بنزین در نقاط مختلف کشور به دست می‌دهد که مسئولین را در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های بعدی کمک می‌کند».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: