۷۲ درصد درآمدهای دانش بنیان کشور معطوف به شرکتهای صنعتی است

درحالیکه شرکت های دانش بنیان صنعتی به لحاظ تعداد، ۷ درصد کل شرکتهای دانش بنیان کشور را تشکیل می دهند ۷۲ درصد از کل فروش دانش بنیان را دراختیار دارند.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت روز دوشنبه با اعلام این مطلب در نشست مطبوعاتی گفت: درمجموع، دو هزار و ۷۱۵ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند که از این تعداد، ۲۳۹ شرکت دانش بنیان صنعتی هستند.
‘حسن آقا کثیری’ به رشد فزاینده آمار شرکت های دانش بنیان صنعتی طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: اواسط سال ۹۳ بحث شکل گیری شرکت های دانش بنیان صنعتی را در شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) مطرح کردیم و با پیگیری موضوع، تا پایان سال ۹۳ تعداد ۳۴ بنگاه صنعتی موجود را با رسوخ فناوری های پیشرفته به بنگاه های دانش بنیان تبدیل کردیم.
وی ادامه داد: تعداد شرکت های دانش بنیان صنعتی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، رشد ۴٫۶ برابری را تجربه کرد و به ۱۵۶ شرکت رسید و براساس آخرین آمار تا دهم مهرماه امسال، ۲۳۹ شرکت دانش بنیان صنعتی در کشور فعال شده اند.
آقا کثیری، نقش توسعه فناوری در صنایع پیشرفته را یادآور شد و گفت: شرکت های دانش بنیان صنعتی که نیروی انسانی متخصص و فرهیخته کشور در اداره آن، نقش قابل توجهی دارند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا، منجر به ایجاد اشتغال پایدار خواهند شد.
وی تصریح کرد: امروزه، مساله اصلی صنایع ما انتقال فناوری نیست بلکه شراکت تکنولوژی و ورود به زنجیره تولید ارزش بین المللی در این میان، نقش اساسی ایفا می کند.
رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، توجه به ایجاد واحدهای توسعه و تحقیق (R&D) را از رویکردهای جدی این وزارتخانه برشمرد و گفت: تنها مجوزی که در مجموعه وزارت صنعت، مشمول برون سپاری استانی نشده و به امضای شخص وزیر می رسد، مجوز واحدهای توسعه و تحقیق است و این اهمیت موضوع را برای وزیر نشان می دهد.
وی ادامه داد: در حالیکه طی سالهای ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲ به طور متوسط ، سالانه ۴۷ مجوز اعم از پروانه و گواهی تحقیق و توسعه در وزارت صنعت صادر می شد این تعداد در سال ۹۳ به ۸۹ مجوز رسید و با افزایش ۵٫۴ برابری در سال ۹۴ مواجه شد به گونه ای که در سال گذشته، ۲۵۲ واحد تحقیق و توسعه در کشور ایجاد شد.
آقا کثیری، آمار واحدهای تحقیق و توسعه ایجاد شده در صنایع کشور از ابتدای امسال تا ۲۴ مهرماه را ۲۰۵ واحد ذکر کرد و گفت: برای تداوم سیر صعودی واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع کشور، مشوق های متعددی از سوی وزارت صنعت درنظر گرفته شده است که ماده ۴ قانون رفع موانع تولید از جمله آنهاست.
براساس ماده ۴ قانون رفع موانع تولید، دولت ۵۰ درصد هزینه های راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی و صنعتی را عهده دار شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: