نماینده مجلس: لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» به زودی در دستورکار کمیسیون آموزش مجلس قرار می‌گیرد

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه خریدوفروش پایان‌نامه ‌ضربه جبران‌ناپذیری به بدنه نظام آموزشی کشور وارد می‌سازد، خبر داد که لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» به زودی در دستورکار کمیسیون متبوعش قرار می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، جبار کوچکی‌نژاد درباره وضعیت لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» در مجلس، گفت: لایحه «مقابله با تقلب در تولید آثار علمی» در مجلس دهم اعلام وصول شده اما با توجه به شلوغی کمیسیون‌ آموزش و تحقیقات در چند ماه ابتدایی آغاز مجلس جدید، هنوز در دستور کار قرار نگرفته اما این کمیسیون قصد رسیدگی به این لایحه مهم را در آینده نزدیک دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه تقلب‌های چشمگیری در تولیدات علمی کشور به چشم می‌خورد، ادامه داد: یکی از مسائل مهم در عرصه تولید و پیشرفت علمی، مبارزه با تقلب است؛ امری که مدت‌هاست به‌عنوان یک آسیب در دانشگاه‌های کشور بروز کرده لذا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رسیدگی به این لایحه را به‌منظور مبارزه با پدیده تقلب در اولویت قرار خواهد داد.

وی با تاکید براینکه خرید و فروش پایان‌نامه ‌ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به بدنه نظام آموزشی کشور وارد می‌سازد، گفت: پدیده خرید و فروش پایان‌نامه نتیجه یک سقوط علمی است که می‌تواند عوارض علمی ایجاد کند و این امر نتیجه خوبی درپی نخواهد داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه خرید و فروش پایان‌نامه و تقلب علمی ریشه در نظام آموزشی دارد و باید برای حل آن موضوع را اساسی حل کرد، اضافه کرد: پدیده تقلب علمی در کشورهای توسعه یافته تا این حد وجود ندارد، در این کشورها از طریق نرم‌افزاری می‌توان به میزان کپی‌کردن مطالب پی برد، درواقع اگر میزانی از تقلب در پژوهش‌های اساتید و دانشجویان دیده شود با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: