انتقاد از تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی و پرداخت بدهی گندم‌کاران

دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم با انتقاد از تأخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، در رابطه با نحوه پرداخت مطالبات گندم‌کاران گفت: اگر دولت بنا داشت جهت پرداخت مطالبات گندم‌کاران از اوراق سلف و مرابحه استفاده نماید، این کار باید مردادماه انجام می‌شد تا با این تأخیر در پرداخت بدهی‌ها مواجه نشود.

خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، تأخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، موجب بلاتکلیفی کشاورزان در سال جاری شده است. علی خان‌محمدی، دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم در گفتگو با عیارآنلاین با اشاره به این موضوع، گفت: در سال‌های گذشته -غیر از سال ۹۴ که نرخ‌ها در تاریخ ۱۱ آبان‌ماه اعلام شد- نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی تا ۲۵ شهریورماه اعلام می‌شد.

خان‌محمدی افزود: با وضع موجود، کشاورزان سرگردانند و پایداری تولید به خطر می‌افتد؛ به گونه‌ای که نمی‌توان اهداف به‌دست‌آمده امسال را حفظ کرد.

وی ادامه داد: اگر این تأخیر بیش از این ادامه پیدا کند باید فکر اساسی برای تولید گندم نمود تا کشاورزان دلگرم شوند.

دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم همچنین در رابطه با نحوه پرداخت مطالبات گندم‌کاران گفت: اگر دولت بنا داشت جهت پرداخت مطالبات گندم‌کاران از اوراق سلف و مرابحه استفاده نماید، این کار باید مردادماه انجام می‌شد تا با این تأخیر در پرداخت بدهی‌ها مواجه نشود.

وی همچنین اظهار داشت: در حال حاضر، کشاورزان در بسیاری از استان‌های سردسیر، بخش عمده‌ای از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند. به گونه‌ای که اگر هم بنا باشد شروع به کشت کنند، از طرفی دستشان خالی است و از طرف دیگر زمان مناسب کشت گذشته است.

خان‌محمدی ضمن اعلام این خبر که تأخیر دولت باعث بدقولی تشکل‌ها در برابر کشاورزان شده است، افزود: تشکل‌ها هم بر اساس گفته‌های مسئولین ذیربط به کشاورزان، زمان واریز مطالبات را وعده می‌دهند، این در حالی است که کشاورزان از روز شنبه منتظر واریز مبلغ وعده داده‌شده توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران هستند.

وی در رابطه با پرداخت کامل مطالبات کشاورزان تا پایان مهرماه نیز گفت: تا چند روز دیگر مهرماه به پایان می‌رسد و بعید است که اوراق مربوطه تا آخر ماه به فروش برسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: