۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۶

برداشت روزانه از میدان مشترک آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه نفت است

مجری میدان نفتی آزادگان شمالی گفت: اکنون با اجرای مرحله نخست میدان آزادگان شمالی روزانه ٧۵ هزار بشکه نفت از این میدان مشترک با عراق تولید می شود.

به گزارش عیارآنلاین، «کرامت الله بهبهانی» عصر یکشنبه در مراسم گشایش نمایشگاه عکس میدان «آزادگان شمالی» در خانه هنرمندان، افزود: با اجرای مرحله دوم این میدان نفتی، میزان تولید آزادگان شمالی که با عراق مشترک است به روزانه ۱۵۰ هزار بشکه افزایش می یابد.
میدان نفتی آزادگان شمالی بخشی از میدان نفتی آزادگان در جنوب غرب ایران به شمار می رود که ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز (غرب رودخانه کارون) در منطقه مرز مشترک ایران و عراق واقع شده است.
به گزارش ایرنا، امروز (یکشنبه) روزنامه آمریکایی «شیکاگو تریبون» در گزارشی درباره این میدان نوشت: میدان نفتی آزادگان جنوبی یکی از بزرگ ترین میدان های توسعه نیافته جهان با نزدیک به ۳۳ میلیارد بشکه نفت استخراج نشده است.
عراق در پی انعقاد قرارداد برای استخراج ذخایر این میدان مشترک با کنسرسیومی که در صدر آن شرکت «رویال داچ شل» انگلیس قرار داشت، در آوریل ۲۰۱۴ میلادی (اوایل سال ۱۳۹۳ خورشیدی) اعلام کرد نخستین محموله نفتی از این میدان را صادر کرده است.
این روزنامه آمریکایی به نقل از بهبهانی نوشت: اکنون تیم شل بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز از این پروژه (آزادگان شمالی) برداشت می کند؛ در حالی که ایران از هر دو میدان آزادگان شمالی و جنوبی در مجموع ۱۲۵ هزار بشکه در روز برداشت دارد.
به گزارش ایرنا، طرح توسعه میدان مشترک آزادگان شمالی در دو مرحله اجرا می شود که با بهره برداری از آنها، تولید نفت از آزادگان شمالی در مجموع به ١۵٠ هزار بشکه در روز می رسد.
مرحله نخست میدان آزادگان شمالی در قالب قراردادهای بیع متقابل توسعه یافته و شرکت سی. ان.‎پی.‎سی پیمانکار طرح توسعه این میدان است.
نمایشگاه چهار روزه عکس میدان مشترک «آزادگان شمالی» عصر امروز (یکشنبه) با حضور مسئولان صنعت نفت و شرکت «سی.ان.پی.سی» چین در خانه هنرمندان گشایش یافت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: