۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۸
نصب ٦ سکوی پارس جنوبی در سال ٩٥

چهارمین سکوی پارس جنوبی بارگیری می شود

سکوی ١٧B پارس جنوبی، چهارمین سکوی این میدان مشترک در سال ٩۵ است که سه شنبه (٢٧ مهرماه) از بندرعباس بارگیری می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، افزایش برداشت گاز از میدان پارس جنوبی و کاهش فاصله ایران با قطر در این میدان گازی، یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت نفت در دولت یازدهم بود که از همان روزهای آغازین فعالیت دولت، توسعه این میدان مشترک و تکمیل هرچه سریع‌تر فازهای توسعه‌ای آن در دستور کار قرار گرفت.

از همان ابتدا، به دلیل محدودیت منابع مالی اولویت بندی فازهای پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت. به این ترتیب که فازهای با پیشرفت‌ بالا در اولویت توسعه و تامین منابع مالی قرار گرفتند، نتیجه آن افتتاح فازهای ١٢، ١۵-١۶ و بخشی از فازهای ١٧-١٨ بود.

با راه‌اندازی این فازها برداشت روزانه گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی به ٣۶٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت و ظرفیت برداشت از این میدان مشترک هم به ۴٣٠ میلیون مترمکعب در روز رسید.

با اجرایی شدن برجام و تسهیل در واردات تجهیزات و کالاهای تحریمی پارس جنوبی، روند تامین منابع مالی و ورود کالاهای مورد نیاز اجرای طرح‌ها از سرعت بالاتری برخوردار شد و از سال ٩۴ فازهای اولویت دوم یعنی ١٩، ٢٠، ٢١ و بخش‌های باقی مانده فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در اولویت بهره‌برداری قرار گرفتند.

نصب ٣ سکوی پارس جنوبی در کمتر سه ماه

سال ٩۵، سال سکوهای پارس جنوبی است، سالی که ۶ سکوی ١٩A، ١٩B، ١٧B، ١٨B، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی راه‌اندازی و نصب می‌شوند.

در کمتر از سه ماه سه سکوی ١٩A، ١٨B و ٢١ پارس جنوبی از سوی متخصصان ایرانی و با رعایت همه استانداردهای ایمنی بارگیری و نصب شدند. همچنین برای شتاب در روند اجرای کار ٢ سکوی ١٩A و ٢١ به صورت همزمان به سمت خلیج فارس حمل شدند تا صرفه جویی زمانی در نصب سکوها محقق شود.

نصب و بهره‌برداری از سکوی ١٩A در ٨۴ روز

خردادماه امسال سکوی ١٩A با ظرفیت برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از یارد شرکت تاسیسات دریایی در خرمشهر بارگیری و عملیات نصب آن ٢۶ تیرماه ازسوی متخصصان ایرانی با موفقیت انجام شد.

این سکو، دوشنبه (١٩ مهرماه) با ثبت رکورد ٨۴ روز به بهره برداری رسید و اکنون برداشت گاز از آن در حال انجام است.

فاز ١٩ معادل ٢ فاز استاندارد است که با راه اندازی آن امکان برداشت روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز از این فاز فراهم می‌شود. اردیبهشت و تیرماه امسال ردیف‌های یک و چهار شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩ با ظرفیت روزانه یک میلیارد فوت مکعب از طریق سکوهای SPD٢ (سکوی اقماری منفک شده از فاز یک) و ١٩C راه اندازی شد.

ردیف ٣ شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ هم آمادگی دریافت گاز سکوی ١٩A را دارد.

در حال حاضر روزانه حدود ٢۵ میلیون مترمکعب گاز از بخش سکوهای فاز ١٩ برداشت و پس از ورود به پالایشگاه و انجام مراحل شیرین سازی،٢٢ میلیون مترمکعب گاز فراورش شده به خط سراسری تزریق می شود.

بارگیری و نصب سکوی ٢١ 

تیرماه امسال، بارگیری سکوی ٢ هزار و ٧٠٠ تنی فاز ٢١ پارس جنوبی از یارد خرمشهر شرکت تاسیسات انجام شد و عملیات نصب آن هم هشت مردادماه امسال پایان یافت. این سکو بیست و یکمین سکوی پارس جنوبی است که در موقعیت خود در خلیج فارس قرار گرفت. با بهره برداری از این سکو امکان برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از فاز ٢١ امکان پذیر می شود.

علیرضا عبادی، مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی گفته است که این سکو آبان ماه به بهرداری می رسد.

سکوی فاز ٢٠ هم دی ماه امسال به بهره برداری می رسد. هم اکنون مراحل نهایی فرایند بارگیری این سکو در یارد خرمشهر در حال انجام است و در روزهای آینده شاهد بارگیری این سکو خواهیم بود.

با اجرای فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی ظرفیت برداشت گاز ایران ٢ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می یابد.

بارگیری سکوهای ١٧B و ١٨B از یارد بندرعباس

در حالی که متخصصان شرکت تاسیسات دریایی عملیات بارگیری همزمان ٢ سکوی ١٩A و ٢١ را با موفقیت انجام دادند، در بندرعباس هم متخصصان شرکت ایزوایکو بارگیری سکوی ١٨B را دوم تیرماه به پایان رساندند و سکو به سمت موقعیت خود در خلیج فارس حمل و مردادماه در موقعیت خود نصب شد. طی ماه آینده این سکو نیز به بهره برداری می رسد.

این سازه ٢ هزار و ٣٠٠ تنی ظرفیت فرآورش ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز پارس جنوبی را دارد.

اکنون یارد بندرعباس آماده بارگیری چهارمین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ یعنی ١٧٨ است، این سکو نیز مانند سکوی ١٨B ظرفیت فرآورش ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز را در روز دارد و سه شنبه، ٢٧ مهرماه بارگیری خواهد شد.

فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دارای ٢ سکوی اصلی ١٨A و ١٧A و ٢ سکوی اقماری ١٧B و ١٨B است. هر کدام از این سکوها ظرفیت برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز را در روز دارند.

پیش از این ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری از ٢ سکوی اصلی فازهای ١٧ و ١٨ انجام شد از دیماه ١٣٩٣ تاکنون گاز تولیدی از این فازها از طریق ٢ سکوی اصلی به شبکه سراسری تزریق می شود.

با اجرای فازهای ١٧ و١٨ پارس جنوبی برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی، ۴٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون تن اتان و ١,٠۵ میلیون تن گاز مایع ( پروپان و بوتان) محقق خواهد شد.

کاهش فاصله ایران و قطر در برداشت گاز از پارس جنوبی 

اما راه اندازی و تکمیل سکوهای پارس جنوبی تنها به ۶ سکوی پیش گفته منتهی نمی شود، با تامین منابع مالی مورد نیاز برای توسعه پارس جنوبی، اکنون همه فازهای این میدان مشترک در اولویت توسعه قرار گرفته‌اند و همان طور که علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است، شرکت نفت وگاز پارس باید سرعت اجرای پروژه‎ها بیش از پیش افزایش دهد.

مرتضی زرین گل، مجری طرح توسعه فاز ١۴ پارس جنوبی هم گفته است که امسال سکوی A این فاز آماده نصب می شود.

از ابتدای سال ٩٣ تاکنون حدود ١۵٠ میلیون متر مکعب به میزان برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی افزوده شد. این رقم اوایل سال ٩۶ به ٣٠٠ میلیون متر مکعب در روز و اوایل سال ٩۶به حدود ۵٣٠ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. ایران امیدوار است تا به زودی در برداشت گاز پارس جنوبی با قطر برابر شود و به سال‌ها برداشت نابرابر از این پارس جنوبی خاتمه دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: