مدیرعامل سانا مطرح کرد

یارانه سنگین و دیدگاه مدیران، عامل عقب ماندگی در عرصه انرژی های تجدیدپذیر

مدیرعامل سازمان انرژی های نو (سانا) گفت: اعطای یارانه های سنگین به سوخت های فسیلی و دیدگاه مدیران برق در سال های گذشته، امکان رشد انرژی های تجدیدپذیر را به حداقل رساند که این امر امروز با تضمین خرید برق و فراهم سازی شرایط فعالیت بخش خصوصی، بتدریج در حال توسعه است.

به گزارش عیارآنلاین، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است و پیش بینی می شود در افق سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
در همین پیوند، مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) امروز (یکشنبه) در گفت وگو با ایرنا افزود: صنعت برق کشور بر پایه استفاده از سوخت های فسیلی شکل گرفته است و برخی مدیران این صنعت در گذشته اعتماد چندانی به انرژی های تجدیدپذیر نداشتند.
به گفته «سیدمحمد صادق زاده»، در گذشته سازوکارهای موجود به گونه ای نبود که بخش خصوصی بتواند وارد کار شود اما با اقدام های انجام شده سوی وزیر نیرو در چند سال گذشته، افکار مدیران برقی کشور تغییر کرد و بخش خصوصی برای ورود به انرژی های تجدیدپذیر مجال یافت.
وی اضافه کرد: سال ها این موضوع مسکوت ماند و فعالیت چندانی را در این زمینه شاهد نبودیم اما امروز که شرایط مهیا شده است نیز نباید بی محابا وارد عرصه شد.
صادق زاده ادامه داد: انرژی های تجدیدپذیر، فناوری هایی نوین است که می تواند مزایا و معایبی به همراه داشته باشد و بر این اساس باید بتدریج، با مطالعه و بررسی های لازم وارد این عرصه شد.
وی اعلام کرد: مطابق برنامه ریزی ها، امسال یکصد مگاوات و سال آینده ۳۰۰ مگاوات انواع انرژی های تجدیدپذیر در نقاط مختلف وارد مدار بهره برداری می شود.
مدیرعامل سانا گفت: دولت موظف است همه ساله در لایحه بودجه مبلغی را به عنوان عوارض برق منظور کند که نیمی از آن صرف توسعه انرژی های تجدیدپذیر و نیمی دیگر صرف توسعه برق رسانی روستایی می شود. این عوارض در چند سال گذشته ۳۰ ریال به ازای هر کیلووات برق مصرفی مشترکان بوده است.
این مسئول چندی پیش اعلام کرد پارسال ۱۴ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور به بهره برداری رسید و آخرین ابلاغیه وزارت نیرو که پانزدهم اردیبهشت امسال در زمینه خرید تضمینی برق منتشر شد، با استقبال بخش خصوصی همراه بود.
به گفته وی، یک هزار مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق از آن زمان تاکنون بین سانا و بخش خصوصی به امضا رسیده است که تا پایان امسال یکصد مگاوات آن به مدار بهره برداری وارد می شود.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته وزیر نیرو در مراسم «زنگ مهر ۹۵» در محل پژوهشگاه نیرو، با انتقاد از رشد اندک انرژی های تجدیدپذیر در کشور در بیش از دو دهه گذشته و بهره برداری از فقط ۲۰۰ مگاوات از این نوع انرژی ها، این امر را «شرم آور» توصیف کرد.
«حمید چیت چیان» دلیل این عقب ماندگی و فقدان پیشرفت را دیدگاه های مدیرانی برشمرد که از آموزش لازم بهره مند نشده بودند و انرژی های نو را مانعی بر سر راه خود می دیدند؛ در حالی که دانش و صنعت لازم برای بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد.
مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو را به ساخت پنج هزار مگاوات انرژی های تجدیدپذیر مکلف کرده است.
ایران در تعهدنامه کاپ۲۱ پاریس نیز مشارکت داوطلبانه در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را تعهد کرده و مطابق آن باید تا سال ۲۰۳۰ میلادی، دستکم هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور بسازد.
مجموع ظرفیت کنونی نیروگاه های تجدیدپذیر کشور ۲۵۰ مگاوات است که ۷۰ مگاوات آن از سوی بخش خصوصی تامین شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: