۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۶
مدیر عامل بورس انرژی خبر داد

پنجمین مرحله تأمین مالی شرکت ملی نفت در بورس انرژی تسویه شد/ تامین ۴۰۰۰ میلیارد ریالی در تالار سبز به زودی

مدیر عامل بورس انرژی گفت: پنجمین مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت‌کوره که در سال گذشته برای تامین مالی شرکت ملی نفت ایران منتشر شده بود، با موفقیت در اولین روز کاری تسویه شد.

به گزارش عیارآنلاین، سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ایرانبا اشاره به آخرین روز معاملاتی قرارداد سلف موازی استاندارد نفت‌کوره در نماد معاملاتی “سمانک ۹۵۵”  عنوان کرد: این اوراق در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۴ به ارزش دو هزار میلیارد ریال و در قالب ۲۴۴ هزار و ۸۹۶ قرارداد از طریق بورس انرژی ایران به منظور تامین مالی شرکت ملی نفت ایران منتشر شده بود که سرانجام پس از گذشت یک سال و رسیدن به زمان سررسید نماد معاملاتی آن متوقف و فرآیندهای مرتبط با تسویه اوراق مذکور نیز در روز سررسید (۱۹ مهرماه ۹۵) انجام پذیرفت.

حسینی افزود: در مجموع ۵ مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد توسط شرکت ملی نفت ایران طی سال ۱۳۹۴ منتشر شد که دارایی پایه این قراردادها، نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوک بوده و با توجه به اختیار فروش تبعی منضم به این قراردادها، خریداران قراردادهای مذکور می‌توانستند در روز سررسید با اعمال اختیار خود، ۱۲۵ درصد قیمت خرید در روز عرضه اولیه را دریافت نمایند.

وی با ابراز خرسندی از سررسید موفقیت آمیز هر ۵ مرحله اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره (سمانک) و تامین مالی ۵،۰۰۰ میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران طی سال ۹۴ از بورس انرژی ایران افزود: از ابتدای تاسیس بورس انرژی ایران یکی از مهم ترین اهداف، تامین مالی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بوده که با همکاری نهادهای مربوطه از ابتدای سال ۹۴ این مهم آغاز شده است.

به گفته مدیر عامل بورس انرژی طی ۵ ماه، ۵ مرحله تامین مالی شرکت ملی نفت ایران انجام شد بطوریکه نماد های معاملاتی “سمانک ۹۵۱ ” و “۹۵۲”  در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴،” سمانک ۹۵۳ “در مرداد ماه ۱۳۹۴، و نهایتا “سمانک ۹۵۴ “و” ۹۵۵ “در مهر ماه ۱۳۹۴ منتشر شدند که عملیات تسویه هر ۵ مرحله اوراق با موفقیت و به موقع انجام پذیرفت.

حسینی همچنین در ارتباط با طرح‌های پیش رو در تالار سبز گفت : ششمین تامین مالی شرکت ملی نفت ایران نیز در سال گذشته پذیرش شده است که به زودی و پس از طی مراحل مقرراتی مربوط به اخذ وثایق و تضامین، تامین مالی به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد ریال انجام می‌پذیرد. ارزش معاملات ثانویه این اوراق در مجموع به بیش از ۴ هزار و ۳۰۰میلیارد ریال بالغ شد که حاکی از نقدشوندگی بالای این اوراق است.

مدیرعامل بورس انرژی در انتها، تأمین مالی تولیدکنندگان از طریق بورس‌های کالایی و جمع‌آوری سرمایه‌های خرد عموم مردم برای به راه انداختن چرخ‌های اقتصادی کشور را مطمئن‌ترین راه دانسته و گفت: بورس انرژی ایران پذیرای درخواست‌های متقاضیان در چارچوب قوانین و مقررات در این زمینه خواهد بود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: