مدیر اسبق بانکی:

بانک‎ها برای حفظ سپرده‎ها رقابت می‎کنند

احمد حاتمی‌یزد، در مورد کاهش‌ نرخ سود بانکی‌ گفت: کاهش نرخ سود بانکی باعث خروج سپرده‌ها از بانک ها نمی‌شود به این دلیل که مقصد نهایی مجددا بانک خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، وی افزود: در صورتی هم که فردی منابع خود را از بانک خارج کند در مسکن و یا در بورس و سایر بازارهای فرعی خواهد برد که مجددا به بانک بازخواهد گشت و موضوع خروج سپرده از بانک درست نیست.
این کارشناس ارشد بانکی در پاسخ به این پرسش که آیا این سپرده ها به سمت مؤسسات غیرمجاز حرکت خواهد کرد؟ ، افزود: آمار رسمی در این خصوص وجود ندارد اما در نهایت منابع افرادی که در این مؤسسات سرمایه گذاری می‌شود سوخت خواهد شد و عاقبت مؤسسات ثامن الحجج و میزان برای‌شان رقم خواهد خورد.
حاتمی یزد خاطر نشان کرد: بانک‌های ایران در حال حاضر با خودشان رقابت می‌کنند و آن دسته که وضع سپرده بهتری دارند مشتریان خود را حفظ می‌کنند اما در این میان برخی نتوانستند مشتریان خود را حفظ کنند و مجبورند برای نگهداری سهم بازارشان در بازار پول و سرمایه رقابت کنند و نرخ بالاتری را پیشنهاد بدهند و نرخ‌ها متناسب با قوت و ضعف مؤسسات بانکی است.
وی با بیان اینکه بانک مجبور است برای نگهداری و افزایش سپرده رقابت کند به “ایلنا” گفت: در این مدت بانکهای خصوصی بیشتر رقابت کردند اما ۴ بانک ضعیفتر در این خصوص شامل بانکهای آینده، سرمایه، پارسیان و ایران زمین هستند.
حاتمی یزد افزود: البته ترازنامه دولتی‌ها بهتر است زیرا اکثر سهامشان دولتی است .
وی در مورد این گونه از تخلفات بانکی تصریح کرد: بانک مرکزی بخش نامه‌ای در خصوص کاهش نرخ سود بانکی از ۱۸ به ۱۵ درصد نداشته است و تنها سعی شده از طریق شورای هماهنگی بانکها این کار را انجام دهد و زمانی هم که بانک مرکزی بازرسی برای بررسی می‌فرستد برای آنکه کدام بانک این بخش نامه را رعایت می‌کند و کدام بانک رعایت نمی کند عملا گزارشی از سوی بانک ارائه نمی‌شود زیرا بانک مطالبات معوق دارد و مجبور است با نرخ بالاتر سود سپرده را ارائه دهد. البته چاره‌ای هم جز این ندارد زیرا اگر سپرده را جذب نکند نمی‌تواند جواب مردم را بدهد .
این کارشناس ارشد بانکی با تاکید بر اینکه سود تسهیلات را نه دولتی‌ها و نه خصوصی‌ها پایین نیاوردند افزود: تنها ظاهر قضیه را درست کردند و در واقع اوضاع همانند قبل است.
وی گفت: در صورتی که فردی ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرد در اصل ۲۰ میلیون تومان از آن را از فرد وثیقه می‌گیرند و بهره ۱۰۰ میلیون تومان را می‌گیرند. سود تسهیلات در حال حاضر نه تنها ۱۸ درصد نیست بلکه از ۲۲ تا ۲۴ درصد متغیر است.
حاتمی‌یزد خاطر نشان کرد: در بانک‌ها دو نرخ مؤثر و قراردادی مورد بررسی قرار می‌گیرد که نرخ مؤثر تسهیلات بانکها ۲۴ درصد است این در حالی است که بانک مرکزی مدعی است که نرخ تسهیلات ۱۸ درصد محاسبه می‌شود!

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: