۱۳ راهکار برای حل مشکلات مسکن مهر ارائه شد

به گفته رئیس کمیسیون اصل نود مجلس، مهمترین علل تأخیر در واگذاری مسکن مهر تأمین نکردن به موقع منابع مالی و نبود نگاه کارشناسی در جانمایی بود.

به گزارش عیارآنلاین، داوود محمدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما، درباره تأخیر واگذاری مسکن های مهر افزود: کمیسیون اصل ۹۰ با توجه به شکایت های متعدد مردم، بررسی و تحقیق از مسکن مهر را در دستور کار قرار داد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: در سال ۸۵ حدود ۲۰ میلیون خانوار و ۱۸ میلیون مسکن داشتیم یعنی حدود ۲ میلیون کمبود داشتیم که باید تأمین می شد و همچین سالانه ۲۰۰ هزار مسکن مستهلک به این آمار اضافه می شد.

عبدالکریم حسین زاده افزود: در طرح جدید جامع مسکن که وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم تهیه کرد نیاز سالانه مسکن را ۵۰۰ هزار و میزان مسکن استهلاکی را ۲۵۰ هزار واحد برآورد کرد.
وی ادامه داد: طرح مسکن مهر در حوزه های مالی، زیرساختی، توسعه ای و نظارتی برنامه شفاف و دقیق نداشت همچنین تغییر دولت موجب مشکلاتی شد.
حسین زاده گفت: در انتهای دولت قبل، آورده مردم در حوزه زیرساخت های مسکن مهر هزینه شد در حالی که قرار بود هزینه زیر ساخت ها با دولت باشد و آورده مردم برای ساخت مسکن استفاده شود.
در ادامه قائم مقام وزیر راه و شهر سازی در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر از سال ۸۶ آغاز شد، گفت: بر اساس سرشماری سال ۸۵ ، ۱۷ و نیم میلیون خانوار و ۱۶ میلیون واحد مسکن داشتیم بنابراین به یک و نیم میلیون واحد مسکن نیاز داشتیم که بر اساس آن برنامه ریزی شد که این تعداد مسکن ساخته شود.
احمد اصغری مهرآبادی با بیان اینکه طرح مسکن مهر مزایا و معایبی داشته است ،افزود: یکی از معایب بزرگ آن حجم بالا و گستردگی آن در سطح کشور بود.
وی ادامه داد: تا قبل از طرح مسکن مهر، زمین حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را تأمین کرده بودیم و حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن هم توسط دولت ساخته شده بود اما یک دفعه طرح ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی، توزیع استانی شد و در ادامه ۸۰۰ هزار واحد مسکونی به آن اضافه شد.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به تجربه ای که داشتیم در عمل توان فنّی کافی ، ظرفیت لازم و زمین مناسب را برای ساخت این تعداد مسکن نداشتیم.
اصغری گفت: بانک مرکزی از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر به حدود ۸۴ هزار واحد تسهیلات نداد بنابراین مجموع مسکن مهر، ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد است که از این تعداد ساخت حدود ۶۰۰ هزار واحد در سال ۹۱ آغاز شد.
وی افزود: از جمع ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر، ساخت یک میلیون و ۹۱۵ هزار واحد به پایان رسیده و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد به مردم تحویل داده شده است.
قائم مقام وزیر راه شهرسازی افزود: قراردادهایی که در آغاز مسکن مهر منعقد می شد ۱۵ ماهه و حداکثر ۲۴ ماهه بود اما ساخت برخی از این واحد ها ۵ سال طول کشیده و هنوز به پایان نرسیده است که مهمترین علت آن محدودیت منابع مالی بود و همچنین تورم بود.
در ادامه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر باید ساخته می شد گفت: از این تعداد یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد به پایان رسیده که از همین تعداد یک میلیون و ۴۷۵ هزار واحد تحویل شده است.
محمدی افزود: برخی از این واحدهای تحویل شده با کمبود امکانات مانند آسانسور و گاز مواجه هستند.
در ادامه اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهر سازی با اصلاح آمار گفت: اکنون واحدهای تحویل شده یک میلیون و ۴۹۸ هزار واحد است.
وی افزود: تعداد واحدهایی که قابل سکونت نبوده بسیار اندک است و عمدتاً تعاونی ها، آن را تحت فشار اعضاء تحویل دادند و ما مخالف این هستیم که واحدی را که آماده نیست تحویل شود.
اصغری گفت: از یک میلیون و ۹۱۵ هزار واحد مسکن مهر که آماده شده یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد را افتتاح کردیم و بقیه را به علت نبود زیر ساخت های مناسب به مردم تحویل ندادیم.
وی افزود: وزارتخانه های دیگر از جمله وزارت نیرو، نفت، آموزش و پرورش، دارایی، وزارت بهداشت و ورزش باید به فراهم کردن زیرساخت ها از جمله گاز، آب، مدرسه، بیمه و ورزشگاه کمک کنند.
قائم مقام وزیر راه و شهر سازی گفت: بانک مرکزی تسهیلات حدود ۸۴ هزار واحد مسکن مهر را که ساخت آن در دولت قبل تعهد شده بود نپرداخته است که پیگیر آن هستیم.
احمد اصغری مهرآبادی افزود: بسیاری از این واحد ها تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن مهر در بیشتر شهرها مشخص است، افزود: بزرگترین مشکل ما در شهر پردیس است که به علت مشکلات مدیریتی قیمت را اعلام نکردند.
اصغری ادامه داد: قیمت فاز ۱۱ پردیس ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده و قیمت بقیه فازها حداکثر تا یک هفته آینده اعلام می شود.وی گفت: قیمت قراردادها از ابتدا مشخص بود امّا به علت مشکلات غیرمترقبه ای که در کشور رخ داد به ویژه تحریم های شدید سال ۱۳۹۱ و تورم، دستمزدها و مصالح ساختمانی ۲تا ۳ برابر شد و همین موضوع موجب افزایش قیمت شد.
در ادامه رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس تعهدات، دولت ۵۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باید تسهیلات می داد که از این رقم ۴۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.داوود محمدی افزود: ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باید از منابع عمومی به این طرح تزریق می شد که از این رقم هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تزریق شده است.وی ادامه داد: برآورد خدمات زیربنایی و روبنایی، ۱۰ هزار میلیارد تومان است که از این رقم تا کنون ۳ هزار میلیارد تومان تزریق شده است.
محمدی گفت: آورده مردم هم باید ۳۵ هزار میلیارد تومان می شد که تأمین شد و تنها جایی که به تعهد خود عمل کردند مردم هستند.در ادامه عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات مسکن مهر، همکاری نکردن بانک ها به ویژه بانک مسکن است، گفت: یارانه های مسکن مهر در سال های ۹۳ و ۹۴ به یک سوم کاهش یافت و در سال ۹۵ هم چیزی تخصیصی داده نشده است.
در ادامه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، محدودیت های مالی را یکی از مشکلات اجرای طرح مسکن مهر بیان کرد و گفت: بانک ها از جمله بانک مسکن متناسب با پیشرفت کار، تسهیلات پرداخت می کند.
اصغری افزود: قرار شد کارگروهی به محوریت سازمان برنامه و بودجه تشکیل شود تا بسته ای اجرایی را تهیه کند.وی ادامه داد: قرار شد امسال هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا بتوانیم تا پایان سال ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل دهیم اما تاکنون این رقم پرداخت نشده است.
اصغری افزود: قرار شد ۷۰۰ میلیارد تومان را از منابع وزارت راه و شهرسازی از محل فروش اراضی به مسکن مهر اختصاص دهیم.قائم مقام وزیر راه و شهر سازی گفت: در پردیس به علت جانمایی نامناسب واحد ها، ۵۰ میلیون متر مکعب فقط در پردیس عملیات خاکبرداری داریم و ۳۵ کیلومتر دیوار حائل به ارتفاع ۶ تا ۲۶ متر و عرض ۶ متر نیاز است که باید از جیب دولت هزینه شود.
در ادامه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۱۳ راه حل برای مشکلات مسکن مهر ارائه کردیم گفت: تشکیل کمیته با محوریت وزارت راه و شهرسازی در دستور کار است و دستگاه های مختلف خدمات رسان مکلفند کمک کنند و در بودجه های سنواتی باید مبالغی را برای تکیمل طرح مسکن مهر در نظر بگیرند.در ادامه اصغری گفت: در دولت یازدهم ۷۶۱ هزار واحد مسکن مهر را تکمیل و افتتاح کردیم و ۸۶۷ هزار واحد مسکن مهر را تحویل مردم دادیم و سند اعیانی ۵۶۳ هزار واحد را گرفتیم.

منبع:مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: