واردات ۱۷۹ هزار تن روغن پالم در نیمه نخست سال

کارشناس صنایع غذایی از واردات ۱۷۹ هزار تن روغن پالم در نیمه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، ابوالحسن خلیلی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: با توجه به فرمولاسیونی که وزارت بهداشت برای فرآورده های غذایی مختلف مشخص کرده است روغن پالم در فرمول روغن های تولیدی در کشور به کار می رود و سقف مجاز روغن پالم برای مصارف خانگی که بصورت روغن های سرخ کردنی عرضه می شود و به صورت روغن های چربی شیرینی آردی استفاده می شود در وزارت بهداشت تعیین شده است.

وی همچنین اظهار داشت : در مجموع حدود ۴۲۵ هزار تن روغن پالم در سال ۹۳ در صنایع روغن نباتی کشور مورد مصرف قرار گرفت که محصولات نهایی یا بصورت روغن های سرخ کردنی یا روغن های فرموله شده برای صنععت شیرینی و شکلات بوده است.

این کارشناس صنعت غذا گفت: در سال ۹۴ دولت سیاست خودرا از سیاست سهمیه بندی به سیاست تعرفه ای تغییر داد یعنی با افزایش تعرفه روغن پالم به حدود ۴۰ درصد سعی کرد قیمت این روغن را به حدی افزایش دهد که فقط به همان اندازه که مورد نیاز است وارد مملکت شود تا کاهش قیمت جهانی روغن پالم دلیلی بر جایگزینی این روغن با سایر روغن ها نشود.

وی افزود: آمار گمرک هم نشان می دهد در شش ماهه نخست سال جاری ۱۷۹ هزار تن روغن پالم وارد کشور شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش پیدا کرده است یعنی در سال ۱۳۹۵ با اعمال سیاست تعرفه ای و افزایش تعرفه روغن پالم میزان مصرف این نوع روغن در صنعت غذا از سوی وزارت بهداشت کنترل شد.

خلیلی بیان داشت: پالم فرآورده های مختلفی دارد و با عناوین مختلف وارد کشور می شود و بصورت مستقیم در صنعت شیرینی و شکلات مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین با اعمال تعرفه ۴۰ درصدی میزان واردات مشتقات روغن پالم نیز به کشور کاهش پیدا کرده و در عمل واردات روغن پالم در سال گذشته در حد ۱۷۹ هزار تن بوده است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: