مشاور رئیس جمهور از آغاز دسته بندی بانکها خبر داد

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانکی چارچوب سازگاری را ارایه می کند که بر اساس آن فعالیت های بانکی بدون اتکا به بانک مرکزی انجام می شود گفت: در عین حال با اجرای این طرح نظام بانکی کشور پایدارتر خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود نیلی؛ مشاور رییس جمهور و رییس مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در گفتگوی مشروح با آخرین شماره تازه های اقتصاد ضمن تشریح طرح اصلاح نظام بانکی، از ساماندهی بدهی های دولت به بانک ها و آخرین تصمیمات بانکی دولت خبر داد.
متن کامل این گفتگو به این شرح است:

لطفاً اهم مشکلات نظام بانکی کشور را توضیح دهید و بفرمایید به چه دلیل اصلاح نظام بانکی ضروری است؟
اقتصاد ایران اقتصادی بانک محور است به این معنی که بانک مهمترین نهادی است که تامین مالی فعالیت های اقتصادی را بر عهده دارد. برخی از اقتصادها در دنیا بانک محور و برخی نیز بازار محور هستند به این معنی که در این اقتصادها محور تامین مالی بازار سرمایه است. طبیعی است هیچ یک از نظام های اقتصادی به طور مطلق به یکی از این دو نهاد وابسته نیستند اما زمانی که اقتصاد بانک محور نامیده می شود معنای آن این است که بانک ها نقش مسلط را در تامین مالی دارند. اقتصادهای بانک محور هم درجات مختلفی در وابستگی به بانک ها دارند، ایران جزو اقتصادهای بانک محوری است که تامین مالی از طریق بانک در آن نقش کاملاً مسلط دارد.
از نظر مقیاس و حجم فعالیت های مالی بانک ها در مقایسه با سایر فعالیت های اقتصاد، مثلا در قیاس با بودجه، نقش بانک ها کاملاً پررنگ و چشمگیر است. هرچند دولت در قالب بودجه های سالانه میزان قابل توجهی از منابع مالی را در اقتصاد به گردش در می آورد اما تفاوت مقیاس را می توان به سادگی مشاهده کرد. به عنوان مثال دولت در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۰۱ هزارمیلیارد تومان در اقتصاد ایران خرج کرده است که این رقم در مقایسه با ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده توسط نظام بانکی یا در مقایسه با نقش اندک بازار سرمایه که بسیار رقم کوچکتری نسبت به بانک بوده نشان دهنده آن است که نظام بانکی باید بتواند اثر بخشی مناسبی در فعالیت های اقتصادی داشته باشد.
اگر به شرایط اقتصاد کشور بعد از سال ۱۳۹۲ توجه کنیم پدیدار شدن دو مشکل را می توانیم تشخیص دهیم. اولین عامل تنگنای مالی است به نحوی که در سال های اخیر تمامی بخش ها در زمینه تامین مالی دارای مشکل بوده اند و عامل دوم نیز کمبود تقاضا است به این نحو که برخی از تولید کنندگان در فروش محصولات با مشکل مواجه بوده اند که البته این موضوع جای بررسی جداگانه دارد. مساله تامین مالی به تنگنای مالی تبدیل شد و تامین مالی فعالیت های تولیدی چالش بزرگی را در اقتصاد کشور نمایان ساخت.
این چالش از طریق دو عامل قابل شناسایی و اندازه گیری است اول، باید در نظر گرفت که تامین مالی با چه هزینه ای انجام می شود؟ به این مفهوم که می پرسیم نرخ سود تسهیلات چه میزان است و اینکه آیا آنچه به عنوان هزینه تامین مالی در اقتصاد وجود داشته با شرایط عمومی اقتصاد کلان سازگار بوده است یا خیر؟ دوم، میزان تسهیلات اعطائی نظام بانکی است. هرچند این دو موضوع به هم مرتبط اند اما جای توجه جداگانه دارند.
همانطور که ذکر شد، اقتصاد کشور در تامین مالی با دو مشکل مواجه بوده به این معنا که علاوه بر بالا بودن هزینه تامین مالی، میزان منابعی که در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گرفته، هم با محدودیت جدی مواجه بوده است. اما آن مساله ای که بعنوان یک پارادوکس مطرح شد این بود که اقتصاد ایران از سال ۱۳۹۲ به بعد به طور کاملاً محسوسی شاهد کاهش نرخ تورم بود به طوری که نرخ تورم نقطه به نقطه بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد کاهش یافت و علی الاصول نرخ سود بانکی نیز باید متناسب با نرخ تورم کاهش می یافت و انتظار این بود که شیرینی کاهش تورم تنها برای مصرف کنندگان نباشد و هزینه مالی تولید کنندگان نیز کاهش یابد اما همگان شاهد آن بودیم که کاهش نرخ سود با مقاومت در بانک ها مواجه شد.
ممکن است برخی معتقد باشند که برای کاهش نرخ سود بانکی باید به بانک ها فشار آورد و با قاطعیت برای کاهش آن برخورد کرد اما با نگاهی عمیق تر متوجه می شویم که این مساله بیش از آنکه تخلف و نافرمانی باشد، ناشی از بیماری است. به همین دلیل باید بررسی کرد که چرا هزینه تامین مالی نظام بانکی کشور متناسب با کاهش نرخ تورم کاهش نیافته است؟ بنابراین باید به دو مساله توجه کرد اول اینکه چرا هزینه تامین مالی متناسب با تورم کاهش نیافته و دیگر اینکه چرا قدرت اعطای تسهیلات در نظام بانکی کاهشی بوده است. یعنی آنکه چرا نسبت تسهیلات به تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرده است.

در سال های اخیر هر چند انضباط پولی بیشتر و رشد پایه پولی محدود شده اما به هرحال، رشد نقدینگی افزایش داشته، حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا تسهیلات متناسب با رشد نقدینگی نه تنها رشد نکرده بلکه حتی کاهشی نیز بوده است؟
پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که اولاً: اقتصاد ایران اقتصادی بانک محور است، ثانیاً، مقیاس فعالیت مالی بانک ها از همۀ فعالیتهای دیگر بزرگتر است. ثالثاً، ظرف سالهای اخیر، ارتباط هزینۀ تامین مالی بانک ها با تورم دچار انقطاع شده و بالاخره اینکه از شتاب تامین مالی بانک ها کاسته شده است.
هر گونه تحرک در اقتصاد ایران، مادامی که نظام بانکی اصلاح نشود ناپایدار خواهد بود. بر همین اساس برای دستیابی به رشد قابل قبول اقتصاد و تحرک تولید و فعالیت های اقتصادی به ناچار باید نظام بانکی را اصلاح کنیم.

برنامه اصلاح نظام بانکی از چه زمانی مدنظر مسئولان قر ار گرفت و این طرح دارای چه اهدافی است؟
همانطور که اگر بیماری با اظهار علائم به پزشک مراجعه کند، پزشک برای تشخیص بیماری، برای آن فرد پرونده پزشکی تشکیل داده و بررسی ها را انجام می دهد تا درمان مناسب را انجام دهد، نظام بانکی هم با توضیحاتی که داده شد دارای دو علامت بیماری بود که این علائم هزینه بالای تامین مالی و قدرت محدود منابع مالی برای فعالیت های اقتصادی است. بنابراین برای حل این مشکلات باید ابتدا آسیب شناسی درستی صورت می گرفت.
البته همانطور که اشاره کردم، راه نادرستی هم برای برخورد با این مشکل وجود داشت و آن این بود که به عنوان مثال بر روی اسبی بیمار سوار باشیم و در عین حال برای تند رفتن به اسب شلاق بزنیم که در این صورت این امکان وجود دارد که اولاً اسب ما را به زمین بزند و ثانیاً خود نیز از راه رفتن متوقف شود. اما راه دیگر این است که مشکل را شناسایی کنیم و در جهت حل مشکل اقدام کنیم تا اسب بتواند با شتاب بیشتری جلو برود طبیعتاً دولت یازدهم راه دوم را در پیش گرفت و خواستار برخورد علمی و کارشناسی برای رفع این بیماری شد.
برای آسیب شناسی دقیق تر، به دو دوره از عملکرد نظام بانکی که منجر به شرایط کنونی در نظام بانکی شده است اشاره می کنم. در دوره اول حجم نقدینگی در اقتصاد عمدتاً با اتکا به رشد بسیار بالای پایه پولی در حال افزایش بود و بنابراین پول در اقتصاد با منشا بانک مرکزی در حال رشد و افزایش بود. به این دلیل بر این تاکید می کنم که اگر کشوری را در نظر بگیریم که انضباط پولی در آن برقرار باشد عامل اصلی رشد نقدینگی افزایش پایه پولی نیست و حجم نقدینگی عمدتاً تحت تاثیر رابطه بین بانک و بنگاه است نه بانک مرکزی و بانک، یا بانک مرکزی و دولت. در واقع افزایش نقدینگی بسط نقدینگی است و خلق آن نیست. چرا که خلق نقدینگی توسط بانک مرکزی و بسط نقدینگی توسط نظام بانکی انجام می شود.
در اقتصاد سالمی که دارای انضباط پولی است اگر یک بانک بخواهد موقعیت خود را به نسبت سودآوری و کسب و کار بانک دیگر بهبود بخشد چاره ای ندارد جز اینکه کارآیی، افزایش راندمان و هزینه کمتری در تامین مالی داشته باشد تا بتواند رقابت کند. این امر در واقع همانند آن است که آبی با حجم ثابت جریان دارد و هر کس بخواهد از این آب بیشتر بهره گیری کند سهم دیگران کاهش می یابد بنابراین، آبرسانی بیشتر در گرو راندمان بالاتر است. اما در اقتصادی که دارای انضباط پولی نیست مانند آن است که شما با ورودی خروشان و مستمر از سرچشمه (یعنی بانک مرکزی) مواجه هستید و در این شرایط درست برعکس شرایط قبلی، دسترسی به آب بیشتر بسیار سهل و ساده و بدون ضرورت کم شدن دسترسی دیگران به آب امکانپذیر است.
این دوره همزمان با دوران وفور درآمدهای نفتی است که پایه پولی به شدت در حال افزایش بود و بنابراین بانک ها برای جمع آوری سیل خروشان نقدینگی که از سمت بانک مرکزی در جریان بود تشکیل می شدند. این بانک ها نیاز به تلاش برای جذب نقدینگی و رقابت با یکدیگر نداشتند زیرا آب از سر منشاء به شدت در حال افزایش بود و به همین دلیل در آن دوران، هم تعداد بانک ها افزایش یافت و هم موسسات اعتباری غیر مجاز که تحت نظارت بانک مرکزی نبودند به تعداد زیادی فعال شدند. دلیل این امر هم این بود که بانک مرکزی به دلیل وفور درآمدهای نفتی حجم زیادی پول را وارد اقتصاد می کرد. همزمان با این امر نیز دولت در آن زمان به یکباره نرخ سود بانکی را با کاهش شدید از ۲۱ به ۱۲ درصد رساند و این یک شوک بزرگ به نظام بانکی و پولی کشور بود. کاهش یکباره و شدید نرخ، بر رفتار سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان تاثیر گذاشت ضمن اینکه انگیزه سپرده گذاری را کاهش و مردم را تشویق به مصرف کرد و در مقابل انگیزه تسهیلات گیرندگان را برای برخورداری از تسهیلات افزایش داد. علاوه بر این زمانی که نرخ سود پایین تر از تورم باشد معنای آن این است که همه پروژه های اقتصادی دارای توجیه قلمداد می شوند، زیرا نرخ سود تسهیلات از تورم کمتر است و تمامی فعالیت های اقتصادی سودآور می شوند.
تسهیلات گیرندگان به دلیل پایین تر بودن نرخ سود ازتورم، انگیزه ای برای بازگرداندن پول به بانک ها ندارند بنابراین نکول ارادی شکل می گیرد زیرا فردی که تسهیلات را دریافت کرده بنا به تعریف نمی خواهد آن را بازگرداند. در چنین شرایطی، بانک به منبعی با سوراخ های متعدد تبدیل می شود به این معنا که هر کدام از تسهیلات مانند یک نشتی از منبع هستند که جریان خروجی آن، برگشت ندارد. خوب طبیعی است تداوم این وضعیت، بانک ها را با مشکل کمبود جریان وجوه نقد مواجه سازد. اما عاملی که باعث شد بانک های ما در آن مقطع، علیرغم اینکه مطالبات غیرجاری بسیار بالایی داشتند، دچار اختلال کارکردی نشدند، تامین پولی مستمر از طرف بانک مرکزی بود.
نکته جالب اینجاست که افزایش پایه پولی به عنوان عامل راه اندازی این مشکلات، نه به دلیل بدهی بانک ها به بانک مرکزی بلکه ناشی از افزایش خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بود. زیرا قیمت نفت بسیار افزایش یافته بود و دولت نیز به راحتی آن را خرج می کرد. از آنجا که به دلیل شرایط مذکور، پولی که از بانک مرکزی وارد بانک ها شده و به تسهیلات تبدیل شده بود بازگشت نداشت، بانک ها مجبور شدند کسری خود را از بانک مرکزی تامین کنند که این امر عاملی اضافی برای افزایش پایه پولی شد و بدهی بانک ها به بانک مرکزی به تدریج به مهمترین عامل افزایش پایه پولی تبدیل شد. ما در عملکرد نظام بانکی دو مقطع کاملاً متمایز از اوائل دهۀ ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۶ و پس از آن را می توانیم مشاهده کنیم. مقطع اول هم البته خود به دو دورۀ کوتاه قابل تفکیک است. دورۀ اول از اول دهۀ ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳، زمانی است که رشد اقتصادی بالا بود، بانک های خصوصی تشکیل شده بودند و آنها تحت تاثیر فضای رقابتی بالنسبه مناسبی که بوجود آمده بود فعالیت های خود را توسعه می دادند. رقابت بین بانک ها نرخ ها را در جهت کاهش قرار داده بود. حجم فعالیتهای بانکی تحت تاثیر رشد بالای اقتصادی به نسبت تولید ناخالص بدون نفت در حال افزایش بود. در دورۀ بعدی یعنی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶، دقیقاً با بسط شدید بودجۀ دولت در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵، و انبساط شدید پولی کشور و کاهش دستوریِ بی سابقۀ نرخهای بانکی، دورۀ شکل گیری مطالبات غیر جاری تا حد ۲۱ درصد در سال ۱۳۸۶ است. کل دوره یعنی از سال ۱۳۸۰ و حتی کمی قبل از آن تا سال ۱۳۸۶ را می توانیم به عنوانِ دورۀ توسعه مالی نامتوازن نامگذاری کنیم. این عدم توازن عمدتاً به رشد بالای حجم تسهیلات بدون شکل گیری زیرساختهای نهادی متناسب با آن در بانک مرکزی و نظام بانکی کشور مربوط می شود. بانک های مرکزی مهمترین نقشی که در کنار اعمال سیاست پولی دارند، اعمال نظارت و کنترل بر نظام بانکی کشور در جهت حصول اطمینان از سلامت نظام بانکی است. رشد شدید حجم نقدینگی تحت تاثیر رشد بسیار بالای پایۀ پولی، به معنی چند برابر شدن حجم فعالیتهای نظام بانکی از نظر تسهیلات اعطا شده است. یادآور می شوم که در تاریخ پولی کشور، بالاترین رشد نقدینگی بعد از سال های اول دهه ۱۳۵۰، در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ اتفاق افتاده است. مدیریت سلامت این حجم بالای از تسهیلات از نظر مدیریت ریسک، با بانک مرکزی و اعمال راهنمایی ها و کنترل های متناسب بر نظام بانکی است. وقتی حجم نقدینگی ظرف مدت بسیار کوتاهی، از مقادیر کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان به ارقام بالاتر از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد، جدای از آثار اقتصاد کلان، لازم است اتفاقاتی نیز در بانک مرکزی به لحاظ نظارتی بیفتد. بانک مرکزی هیچگونه ظرفیت و آمادگی برای اعمال کنترل و نظارت متمرکز بر نظام بشدت متورم شدۀ نظام بانکی را نداشت و به همین نسبت هم در ستادهای نظام بانکی چنین ظرفیتی ایجاد نشده بود. بانک های ما به شیوۀ سنتی خود و بر اساس قواعد متناسب با یک نظام بانکداری کاملاً دولتی که در آن مساله ای به نام مدیریت ریسک از اساس موضوعیت ندارد فعالیت می کردند. به عنوان مثال، در نظام های جدید بانکی، نظام اعتبار سنجی مشتری وجود دارد و دیگر امکان اینکه مانند قدیم تکیه بر شناخت مستقیم از مشتری باشد نیست و وثیقه گیری سنتی در شرایط بسیار متغیر اقتصاد کلان کارکرد خود را ندارد. به هرحال، شوک بزرگ پولی ناشی از خرج کردن بی مهابای درآمدهای نفتی در کنار سایر آثار خود، به یک شوک بزرگ بانکی تبدیل شد که خیلی زود خود را بصورت حجم بالای مطالبات غیر جاری متجلی کرد. زیرا در این دوره میزان پرداخت تسهیلات بالا بود اما این تسهیلات بازگشتی نداشت. بنابراین مطالبات غیر جاری به شدت افزایش یافت و در چنین شرایطی بانک ها با کسری مواجه شدند و برای رفع این مشکل تلاش کردند با استقراض از بانک مرکزی و اضافه برداشت این کسری را جبران کنند با توجه به اجزای پایه پولی مشاهده می-شود که به تدریج آن جز پایه پولی که مربوط به بدهی بانک ها به بانک مرکزی بود از یک مقدار ناچیز به مقداری قابل توجه تبدیل شد و به عنوان عامل اصلی در رشد پایه پولی فعال گردید.
این شرایط باعث شد تا نسبت مطالبات غیر جاری در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷، به بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد که البته هرچه نسبت مطالبات غیر جاری از ۵ درصد بیشتر شود نشاندهندۀ بیماری نظام بانکی است و باید در آن زمان نسبت به سلامت نظام بانکی احساس خطر کرد.
اما مقطع دوم مربوط به سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ است در این دورۀ زمانی، اقتصاد کشور با بحران ارزی مواجه شد. به گونه ای که نرخ ارز از ۱۲۰۰ تومان به بیش از ۳۵۰۰ تومان و تا نزدیک چهار هزار تومان هم رسید که البته این جهش منطبق با تعریف بحران ارزی شدید است.
در ادبیات اقتصادی، بحران های ارزی و بانکی بحران های دوقلو نامیده می شوند که بر اساس آن، بحران ارزی به بحران بانکی تبدیل می شود و البته عکس آن نیز صادق است. بر این اساس این بحران ها همدیگر را ایجاد و هم افزایی می کنند.
همزمان با بحران ارزی در سال های ۹۰ و ۹۱ نیاز مالیِ وارداتیِ بنگاه هایی تولیدی سه برابر شد. به عنوان مثال بنگاه اقتصادی که وام برای واردات مواد اولیه دریافت کرده بود نیاز مالی برای هر دلار از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش می یابد. همزمان با این مشکل، به دلیل تحریم بانکی، میزان وجوه مورد درخواست بانک ها برای گشایش اعتبار افزایش چشمگیری یافت و حتی میزان وجوه مورد نیاز بانک ها برای گشایش اعتبار از ۱۰ تا ۲۰ درصد به ۱۲۰ تا ۱۳۰ درصد افزایش یافت. در واقع نرخ ارز سه برابر و نیاز مالی تحمیل شده توسط بانک به وارد کننده ۵ برابر شد بنابراین هزینه بنگاه برای تامین منابع حدود ۱۵ برابر افزایش یافت.
طبیعی است که در این صورت بنگاه نمی تواند به تعهدات خود عمل کند و دوباره مطالبات غیرجاری شکل می گیرد بنابراین در این مرحله، نکول غیر ارادی شکل گرفت. پس ملاحظه می کنید که نظام بانکی ما قبل از اعمال تحریم ها و تحت تاثیر سیاستهای انبساطی مالی دولت، به یک بیماری خطرناک مبتلا بوده و در شرایط بیماری سخت با شوک دوم که همان فشار وارده در نتیجه تحریم است روبرو شده است. بر همین اساس انباشت حجم بالای ریسک در نظام بانکی از سال های ۱۳۸۴ به بعد تبدیل به کوه یخی شد و البته ناگفته نماند که ما تنها قسمتی از کوه یخ که از آب بیرون است را مشاهده می کنیم و بخشی از آن را که در زیر آب است هنوز مشاهده نکرده ایم. بنابراین نظام بانکی با حجم بزرگی از مطالبات غیر جاری به صورت ترکیبی از ارادی و غیر ارادی مواجه است.
بانک ها منابع را از سپرده گذاران با هزینه بالا جمع آوری و به صورت تسهیلات پرداخت کردند اما این تسهیلات به بانک به صورت ارادی و غیر ارادی بازنگشت این به معنای آن است که نظام بانکی در واکنش به تسهیلات گیرندگانی که نمی خواستند یا نمی توانستد پول را به بانک باز پرداخت کنند مجبور می شد برای جذب دوبارۀ وجوه، انگیزه ایجاد کند که این انگیزه تنها با پرداخت سود بالاتر به سپرده ها امکانپذیر می شد. این در حالیست که اگر برگشت تسهیلات به طور طبیعی صورت می گرفت، خود تسهیلات گیرنده، وجوه را به بانک باز می گرداند. بانک ها برای بازگرداندن وجوه ناچار به بازگرداندن ان از طریق جذب سپرده شدند. نتیجه آن شد که تمامی بانک ها برای جذب سپرده وارد رقابت شدند و نرخ های سود بالاتر را پیشنهاد کردند و جنگ قیمتی برای جمع آوری منابع شکل گرفت. اما سوال این است که در این جنگ قیمتی کدام بانک تعیین کننده است. پاسخ این سوال این است که به طور طبیعی، بانک ارایه دهنده بالاترین نرخ سود برای سپرده. اما در این صورت دوباره این سوال پیش می آید که کدام بانک ها بیشترین پیشنهاد نرخ سود را ارایه می دهند و پاسخ این سوال نیز این است که بدترین بانک ها. زیرا بانک هایی که در شرایط بدتری هستند بدون محاسبه نرخ سود را تعیین می کنند البته ناگفته نماند توزیع مشکلات بین بانکها یکسان نبوده و برخی بانک ها وضعیت بدتری نسبت به دیگر بانک ها داشتند. بانکی که در شرایط نامساعدتری قرار داشت دیگر محاسبه ای برای تاثیر ارایه نرخ سود بر حیات میان مدت خود نمی کرد و تنها به فکر این بود که امروز را چگونه به فردا برساند. بنابراین رهبری نرخ سود در جنگ قیمتی با بانک های بد قرار گرفت و در نتیجه بانک های خوب و یا نسبتاً بد اگر نرخ های پایین تر به سپرده گذار پیشنهاد می دادند سپرده ها به سمت بانک های بد هدایت می شد و جریان مالی به سمت بدترین بانک ها که منابع را هدر می دهند جهت دهی می شد. توجه دارید که در اینجا بدترین بانک ها در عمل در موقعیتی قرار می گیرند که بجای بانک مرکزی، آنها نرخ های بانکی را تعیین می کنند و عملاً اقتصاد کشور در تامین مالی دنباله روی بدترین بانک ها می شود و این مساله بسیار خطرناک است.
بر همین اساس پاسخ این سوال که چرا علیرغم کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکی کاهش نیافت مشخص می شود زیرا براساس این سازوکار، دارایی بانک ها در مطالبات غیر جاری منجمد شده و سیال کردن آن نیازمند جذب سپرده است و برای این امر نیز پیشنهاد نرخ بالاتر به سپرده گذاران داده می شود. مابقی بانک ها نیز برای جذب سپرده به این سمت هدایت می شوند و همگنی در نرخ سود ایجاد می شود. حال شما به این مشکل، تامین مالی منابع بودجه ای دولت از طریق نظام بانکی را هم اضافه کنید. که این امر شبیه داستان مطالبات غیر جاری است که فقط ظاهر آن فرق می-کند. البته در این جا نابرابری هایی نیز وجود دارد زیرا دولت دارای قدرت سیاسی است و می تواند خواسته خود را به بانک ها تحمیل کند.
دولت ها از برنامه سوم توسعه به بعد دیگر اجازه استقراض از بانک مرکزی را نداشتند و به همین دلیل به تدریج تامین کسری بودجۀ نهادی خود را به بانک ها منتقل کردند و از آنجایی که این کار از طریق بانک های دولتی صورت می گرفت و مدیران بانک های دولتی هم امکان تخطی از دستورات دولت را نداشتند این امر نیز حفره دیگری در بانک ها ایجاد کرد. این نشتی به این صورت است که منابع بانک ها به سمت تسهیلات دولتی هدایت شده و دولت نیز به دلیل مشکلات مالی منابع را باز نمی گرداند. در نتیجه بانک ها در جایی قرار گرفتند که از طرفی درگیر حفره مطالبات غیرجاری و از طرف دیگر گرفتار حفره دولت شدند و این تنها منابع بانک مرکزی بود که ادامه حیات بانک ها را امکانپذیر می کرد. بنابراین، ادامه شرایط قبلی تنها با تداوم عرضۀ وجوه از طرف بانک مرکزی امکانپذیر می شد.
این وضعیت ادامه داشت تا اینکه دولت یازدهم روی کار آمد و بر انضباط پولی تاکید کرد بر همین اساس ورودی از بانک مرکزی به بانک ها با کاهش مواجه شد و بانک هایی که از طرفی دارای مطالبات غیر جاری و از سویی نیز دارای مطالبات از دولت بودند با مشکل مواجه شدند.
آنچه امروز از اصلاح نظام بانکی عنوان می شود خارج کردن نظام بانکی از تله است. تله ای که شامل خروجی مطالبات غیر جاری و تسهیلات ارایه شده به دولت است البته هر چه این روند ادامه می یافت اقتصاد به سمت بحران های شدیدتر حرکت می کرد.
با کاهش رشد پایه پولی توسط دولت، از حرکت اقتصاد به سمت بحران جلوگیری شد. اما اگر به مشکلات درونی بانک ها رسیدگی نمی شد این امکان وجود داشت که نظام بانکی با بحران مواجه شود. طرح اصلاح نظام بانکی چارچوب سازگاری را ارایه می کند که بر اساس آن سازگاری در فعالیت های بانکی با عدم اتکا به بانک مرکزی ایجاد و در عین حال در نظام بانکی پایداری ایجاد می-شود و این امر هویت اصلاح نظام بانکی است.

لطفا محتوی طرح اصلاح بانکی را توضیح دهید؟
اصلاح نظام بانکی به گونه ای طراحی شده که بر اساس آن قرار نیست منابع بانک ها به طور سیستماتیک از بانک مرکزی تامین شود البته بانک ها در همه جای دنیا در بازار بین بانکی از یکدیگر قرض می گیرند اما مدت استقراض تنها در مقیاس چند شب است. بنابراین نباید مدت زمان استقراض چند ماه یا طولانی تر باشد. البته بانک مرکزی هم می تواند حسب ضرورت سیاست پولی، در بازار بین بانکی مداخله و بر نرخ ها اثر بگذارد. بانک مرکزی قبل از طرح اصلاح نظام بانکی و از آبان و یا آذرماه سال گذشته به بازار بین بانکی وارد شد و این امر سبب شد تا نرخ سود این بازار از حدود ۳۰ به ۱۷,۵ درصد کاهش یابد. این مسیر توانست فتح بابی باشد برای یکی از مشکلات که کاهش نرخ بود. اما در این میان با مساله ای مواجه شدیم و آن این بود که برخی از بانک ها از این بازار نه برای یک شب و دو شب بلکه به عنوان تامین سیستماتیک منابع استفاده می کردند و این باعث می شد که منابع بانک مرکزی در اختیار بانک های ناسالم قرار گیرد.

دسته بندی بانک ها آغاز شد
اصولاً از آنجا که آثار سیاستهای ناسالم پولی و بانکیِ دورۀ وفور اثرات یکسانی بر بانک ها نگذاشته، تمامی بانک ها دارای مشکلات یکسانی نیستند لذا نمی توان برخورد یکسانی با آنها داشت. بانکی که به طور سیستماتیک برای تامین مالی دارای مشکل است با بانکی که تنها برای یک یا دو شب از بازار بین بانکی تسهیلات دریافت می کند متفاوت است و باید آنها را از یکدیگر متمایز کرد بنابراین قرار شد در قدم اول بانک ها دسته بندی شوند.
بر اساس طرح اصلاح نظام بانکی، بانک هایی که دارای مشکلات بیشتری هستند مشخص و از بازار بین بانکی جدا می شوند و به صورت جداگانه برای آنها منبع مالی تامین می شود البته این امر مشروط به اینکه اصلاح ساختار انجام شود.
بر همین اساس بازار بین بانکی محدود به بانک هایی می شود که برای مقاطع کوتاه نیاز به منابع دارند و همین امر سبب می شود تا کاهش نرخ سود بین بانکی به کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات منتقل شود.
البته در این میان ناگفته نماند که میزان مطالبات غیر جاری بانک ها در مقیاس یکسان نیستند به نحوی که مطالبات غیر جاری برخی از بانک ها بسیار زیاد و برخی دیگر کم است بر همین اساس قرار است بانک مرکزی این بانک ها را بر اساس شاخص هایی دسته بندی کند و رفتار متفاوتی نسبت به آنها در پیش گیرد.

بدهی دولت به بانک ها ساماندهی می شود
همانطور که قبلاً توضیح دادم، بدهی دولت به بانک ها به عنوان یک معضل بزرگ نظام بانکی به شمار می رود. طی سال های مختلف بانک ها به دلیل قدرت سیاسی مسلط دولت امکان وارد آوردن فشار بر دولت را نداشته. ضمن آنکه هیچ برآوردی از زمان و چگونگی باز پرداخت بدهی دولت نداشته اند. با توجه به این مشکل، بازپرداخت بدهی های دولت به بانک ها به عنوان جزء مهمی از برنامه تهیه شده برای اصلاح نظام بانکی در نظر گرفته شد و در صورتی که اقدامات اجرائی در چارچوب برنامه تهیه شده صورت گیرد برای رفع این معضل دولت بخشی از بدهی های خود را به صورت اوراق به بانکهای طلبکار از خود واگذار خواهد کرد. به عنوان مثال دولت به پیمانکاران بدهکار است و این در حالی است که پیمانکار هم به بانک بدهکار است. بر همین اساس دولت اوراقی را بابت بدهی خود به پیمانکار و بدهی پیمانکار به بانک، به بانک الف واگذار می کند. البته این اوراق که به بانک داده می شود برای دولت بدهی جدید ایجاد نمی کند بلکه تنها بدهی قبلی تبدیل به اوراق می شود. این اوراق دارای سقف زمانی است و بانک از زمان بازپرداخت اطمینان حاصل می کند.
اگر بانک مذکور دارای نیاز مالی باشد می تواند این اوراق را به فروش برساند و منابع مالی جمع آوری کند اما از آنجایی که باید از موج ورود اوراق به بازار جلوگیری کرد بانک مرکزی به بانکی که اوراق را دریافت کرده اعلام می کند که منابع مالی در ازای دریافت وثیقه ارایه می شود و بانک ها می توانند از این اوراق به عنوان وثیقه استفاده کنند البته تاکنون بانک ها در ازای دریافت حتی تسهیلات چند هزار میلیارد تومانی نیز هیچ وثیقه ای پرداخت نمی کردند و این امر میزان ریسک را بالا می برد.
با انتشار این اوراق، بانک مرکزی به بانک ها اعلام می کند که مناسباتش با بانک ها مبتنی بر وثیقه می شود البته وثیقه نیز همان اوراق خواهد بود و اثر آن نیز این است که بانک مرکزی با نرخ کمتری به بانک تسهیلات پرداخت می کند و در این صورت هزینه تمام شده پول نیز کاهش می یابد و نرخ سود نیز افت می کند.
بنابراین اصلاح نظام بانکی از دو طریق «دسته بندی بانک ها و رفع جنگ قیمتی» و «ارائه اوراق دولت» به حل مشکل بانک ها کمک می کند. با اجرای این طرح سپرده ها آرام آرام در اقتصاد فعال شده و جریانی برای افزایش قدرت تسهیلات دهی به راه می افتد.

افزایش سرمایه بانک ها
اصلاح نظام بانکی علاوه بر موارد مذکور افزایش سرمایه بانک ها را نیز مد نظر قرارداده به نحوی که تبصره هایی در بودجه در این بخش در نظر گرفته شده است. هم اکنون سرمایه بانک ها به میزانی است که با فعالیت آنها تناسب مناسبی ندارد بنابراین تلاش می شود با اصلاح نظام بانکی نسبت کفایت سرمایه بهبود داده شود.

طرح اصلاح نظام بانکی دارای زمان بندی است
طرح اصلاح نظام بانکی دارای مدیریت و برنامه ریزی پروژه است بنابراین طرح دارای زمان-بندی اجرا به تفکیک فصل های مختلف امسال و فصل اول سال آینده است. و قرار است بر اساس این زمانبندی اقدامات در دستور کار قرار گیرد.

شرایط ادغام بانک ها
بانک مرکزی در راستای اجرای طرح اصلاح بانکی به عنوان قانونگذار نظام بانکی ابتدا بر سالم سازی بانک ها متمرکز و سپس نسبت هایی را برای آنها در نظر می گیرد.

با توجه به اهمیت اجرای طرح لطفاً توصیه ای به مجریان و مشتریان بانک ها در راستای اجرای طرح اصلاح بانکی بفرمایید؟
اصلاح نظام بانکی به همان میزان که پیچیدگی های فنی دارد، از حساسیت بالای اجتماعی هم برخوردار است. نیاید این کار بزرگ و پیچیده، سیاسی شود. لذا باید تلاش کرد تا همه اقدامات با آرامش و بر اساس برنامه زمانبندی شده جلو برود. اطمینان مردم به نظام بانکی نباید خدشه دار شود.

منبع: بنکر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: