بر خلاف بخشنامه بانک مرکزی هم اکنون کارت های اعتباری مرابحه در همه پذیرنده های فروشگاهی قابل نقد شدن است

گزارش/ به نوشته اخبار بانک، کارتهای اعتباری مرابحه در همه پذیرنده های فروشگاهی قابل نقد شدن است و بانک مرکزی باید برای جلوگیری از انحراف موضوع فکر دیگری کند.

به گزارش عیارآنلاین، عقد مرابجه چند سالی است که در نظام بانکی کشور رواج پیدا کرده و انصافا یکی از عمده ترین حفره های موجود در بانک داری اسلامی کشورمان پر شده است.
در این طرح اعتباری، بانک تقریبا بدون توجه به محل مصرف و نیاز مشتری وجه نقد ناشی از اعطای تسهیلات را به کارت مشتری واریز می کند و مشتری می توان در هر محلی که نیاز دارد مصرف کند.
کارت های اعتباری مرابحه در خدمات، خرید بر اساس هر نوع نیازی اعم از خودرو، مسکن، جعاله، فروش اقساطی مضاربه و مشارکت مدنی قابل تعمیم است و مشتری می تواند آزادانه در هر یک از موارد ذکر شده تسهیلات دریافتی را مصرف کند.
اما در سال جاری بانک مرکزی به جهت حمایت از تولید ملی و در راستای اقتصاد مقاومتی پرداخت این نوع تسهیلات را در اولویت قرار داد و مقرر شد به مرور زمان کارت های اعتباری جایگزین سایر تسهیلات پرداختی در بانک ها نظیر خرید خودرو، فروش اقساطی، خرید مسکن، جعاله، ودیعه و … شود.
نکته مهم اینکه مبلغ تسهیلات در کارت های مرابحه واریز می شود و بانک مرکزی نیز از بانک ها خواسته بر این موضوع نظارت کنند که این تسهیلات برای خدمات و خرید محصولات داخلی باشد و وجوه فوق صرف امور دلالی و سفته بازی و خرید کالاهای خارجی نشود.
به این بند از بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره دستورالعمل حسابداری کارت اعتباری مرابحه دقت کنید:
«همچنین متذکر می‌شود نقد شدن مبلغ اعتبار کارت‌های اعتباری نزد پذیرنده‌ها به دلیل اینکه موجب انحراف موضوع از کارکرد اصلی و اهداف متصور بر آن می‌شود، مطلقاً ممنوع است.»
بر اساس این بند نقد کردن مبلغ تسهیلات مرابحه در پذیرنده ها ممنوع است اما نکته این است که اساسا برخی از بانک ها نظارت چندانی بر محل خرج کرد کارت های نقدی و پذیرنده ها نداشته و نمی توانند داشته باشند.
به نوشته اخبار بانک، بنابراین کارتهای اعتباری مرابحه در همه پذیرنده های فروشگاهی قابل نقد شدن است و بانک مرکزی باید برای جلوگیری از انحراف موضوع فکر دیگری کند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: