وضعیت عجیب ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات اعطایی بانک سینا به شرکت‌های بنیاد مستضعفان

گزارش/ در حالی که سایر مشتریان بانک سینا مانند کارخانه های تولیدی و شرکت های مشهور، تسهیلات خود را نرخ سودهایی چون ۲۶ و ۲۷ درصد دریافت کرده اند، بنیاد مستضعفان، تسهیلات خود را با نرخ ۸ درصد دریافت کرده است./ بررسی گزارش حسابرس قانونی این بانک نشان می دهد، مراوادت آن با بنیاد مستضعفان، نقشی ویژه در فعالیت ها و اقدامات بانک داشته و بخشی مهمی از ارتباطات کلان مالی «سینا» با این مجموعه بوده است. به عنوان مثال، حسابرس مذکور اعلام کرده است که مبلغ ۱۶ هزار و ۵۰۴ میلیارد ریال مانده تسهیلات اعطایی به شرکت های فرعی و وابسته به بنیاد مستضعفان است که عمدتا سررسید گذشته و معوق است.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت های بزرگ خودروساز ایرانی و بانک ها از جمله مهمترین مراکز اقتصادی در کشورمان به شمار می روند که اطلاع از فعالیت ها و اقدامات آنها، جذابیت خاصی برای رسانه ها و افکار عمومی دارد. به همین خاطر، در برنامه های جدید انتشار اسناد و گزارشات اختصاصی از فضای اقتصادی کشور، تلاش خواهد شد توجه بیشتری به این بخش شود.

در ادامه این روند، بررسی صورت های مالی بانک سینا در دستور کار قرار گرفت. بانک سینا در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۷ موفق به دریافت مجوز تاسیس شد و قبل از آن، به عنوان موسسه مالی و اعتباری سینا فعالیت می کرد. نکته مهم درباره مدیریت این بانک، حضور بنیاد مستضعفان به عنوان یکی از سهامداران اصلی بانک سینا است.

بررسی گزارش حسابرس قانونی این بانک نشان می دهد، مراوادت آن با بنیاد مستضعفان، نقشی ویژه در فعالیت ها و اقدامات بانک داشته و بخشی مهمی از ارتباطات کلان مالی «سینا» با این مجموعه بوده است. به عنوان مثال، حسابرس مذکور اعلام کرده است که «مبلغ ۱۶ هزار و ۵۰۴ میلیارد ریال مانده تسهیلات اعطایی به شرکت های فرعی و وابسته به بنیاد مستضعفان است که عمدتا سررسید گذشته و معوق است».

وضعیت عجیب 16 هزار میلیارد تسهیلات اعطایی بانک سینا به شرکت‌های بنیاد مستضعفان +سند
وضعیت عجیب 16 هزار میلیارد تسهیلات اعطایی بانک سینا به شرکت‌های بنیاد مستضعفان +سند

این گزارش در عین حال تاکید کرده است که «ضروریست به منظور استفاده مناسب از نقدینگی بانک، جهت کاهش تسهیلات مذکور، تصمیمات مناسبی اتخاذ شود».

از سوی دیگر، بررسی جداول مربوط به تسهلات اعطایی مذکور نیز نشان می دهد در حالی که سایر مشتریان بانک سینا مانند کارخانه های تولیدی و شرکت های مشهور، تسهیلات خود را نرخ سودهایی چون ۲۶ و ۲۷ درصد دریافت کرده اند، بنیاد مستضعفان، تسهیلات خود را با نرخ ۸ درصد دریافت کرده است.

به گزارش صبحانه، بر اساس بخش های دیگری از گزارش بازرس قانونی بانک سینا که مربوط به صورت های مالی سال ۹۴ این بانک بوده و اخیرا منتشر شده، اعلام شده است که این بانک در زمینه رعایت سقف تملک سهام بانک تا حداکثر ۱۰ درصد توسط هر یک از سهامداران، تکمیل اعضای هیئت مدیره به ۷ نفر با توجه به ۵ نفر فعلی و پیگیری وصول مطالبات معوق بر اساس تکلیف مجمع عمومی صاحبان سهام، موفق نبوده است.

منبع: صبحانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: