سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس:

لزوم همراهی دستگاه‌ها با وزارت بهداشت برای شناسه‌دار کردن کالاهای سلامت محور

امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس: شناسنامه‌دار کردن کالاهای سلامت محور امری موثر در جهت شناسایی کالاهای قاچاق و تقلبی سلامت محور است، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجامع صنفی و همچنین سازمان ملی استاندارد باید همکاری موثری را با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای شناسه دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدنعیم امینی‌فرد در رابطه با اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه تا پایان امسال تمام کالاهای سلامت‌محور شناسه‌دار خواهند شد، افزود: اگر وزارت بهداشت بتواند این سیاست را به درستی پیش برده و آن را عملیاتی کند می توان گام جدی در شناسایی کالاهای قاچاق برداشت.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه شناسنامه‌دار کردن کالاهای سلامت محور امری موثر در جهت شناسایی کالاهای قاچاق و تقلبی سلامت محور است، یادآور شد: در تمامی دنیا و کشورهای پیشرفته این موضوع جدی گرفته شده و عملیاتی می شود؛ به صورت جدی نیاز است مشکلات سد راه شناسه دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور مرتفع شود تا این امر هر چه سریع تر عملیاتی شود.

وی بر لزوم همکاری دستگاه‌ها برای شناسه دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور تاکید کرد و ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجامع صنفی و همچنین سازمان ملی استاندارد باید همکاری موثری را با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای شناسه دار کردن تمامی کالاهای سلامت محور داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در رابطه با بخش دیگری از اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه بالغ بر نیمی از لوازم آرایشی و بهداشتی موجود در بازار به شیوه قاچاق وارد کشور شده است، افزود:  از آنجایی که لوازم آرایشی و بهداشتی با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و باید یک سری استانداردهای ایمنی و بهداشتی در رابطه با این لوازم رعایت شود بنابراین محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی به دلیل رعایت نکردن چنین استانداردهایی  عوارض پوستی و سیستمیک را متوجه افراد می‌کنند.

وی با بیان اینکه کالاهای سلامت محور قاچاق آسیب و عوارض اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی زیادی را متوجه کشور می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه این کالاها چون شناسنامه ندارند به راحتی قابل تشخیص از کالاهای استاندارد نیستند.

امینی‌فرد با بیان اینکه با شناسه‌دار کردن کالاهای سلامت محور نظارت‌ها بیشتر می شود، گفت: با شناسه دار کردن کالاهای سلامت محور آگاهی مردم در این رابطه افزایش می یابد زیرا تا زمانی که کالاهای سلامت محور شناسه دار نشوند به عنوان کالایی خارج از حیطه نظارت شناسایی شده و استقبال چندانی از خرید آنها نمی‌شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم،  ادامه داد: با شناسه دار کردن کالاهای سلامت محور اگر عوارضی از سوی این کالاها برای افراد به وجود آید به دلیل آنکه شرکت سازنده این کالاها مشخص است قابل پیگیری است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در رابطه با چگونگی ورود قاچاق کالاهای سلامت محور به کشور، گفت: به دلیل آنکه هیچ گونه شناسه ملی برای شناسایی کالاهای سلامت محور نداریم عملا مساله نظارت خود به خود جنبه حاشیه ای به خود می گیرد اما زمانی که شناسه دار کردن کالاهای سلامت محور الزام شود به طور حتم در کنار آن یک سری  تعهدات برای تولیدکنندگان این کالاها به وجود می آید یعنی فرآیندی که در این بین شکل می‌گیرد ایمنی و سلامت این کالاها را تا حدود زیادی تضمین می کند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: