نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

۸ هزار میلیارد «اوراق سلامت» بدهی و مطالبات از بیمه‌ها است

قربانی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: دولت ۸ هزار میلیارد اوراق را از بانک رفاه خریداری کرد تا به حوزه درمان و دارو پرداخت کند و با این اوراق بدهی‌های حوزه بیمه پرداخت شود ولی باید بیمه تامین اجتماعی مبالغ دریافتی از بیمه شده را فقط صرف حوزه درمان کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدحسین قربانی – عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت نابسامان داروخانه‌ها اظهار داشت: رکود فقط متوجه داروخانه‌ها نیست و متوجه همه بخش‌ها است؛ ضمن اینکه فروش عمده داروخانه‌ها مبتنی بر لوازم جانبی است و همه ابعاد اقتصادی ما شامل این رکود و شامل حال همکاران در داروخانه ها نیز می‌شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در یکی دو سال اخیر که سند تحول سلامت اجرا شد با توجه به مشکلات عدیده ای در بحث عدم پرداخت بیمه‌های سلامت در همه ابعاد [منجر به شدت گرفتن مشکلات شد] و در این راستا دولت درخواست ۶ هزار میلیارد از مجلس کرده که ما این میزان را به ۸ هزار میلیارد افزایش دادیم.

قربانی افزود: دولت ۸ هزار میلیارد اوراق را از بانک رفاه خریداری کرد تا به حوزه درمان و دارو پرداخت کند و با این اوراق بدهی‌های حوزه بیمه پرداخت شود ولی بیمه تامین اجتماعی باید مبالغ دریافتی از بیمه شده را صرف حوزه درمان کند و در این صورت به راحتی می‌تواند مطالبات داروخانه‌ها را بپردازد.

چرا داروخانه ۱۹ ساعت کار می‌کنند

همچنین در این برنامه رادیویی با موضوع اقتصاد داروخانه‌ها رهبر مژده ای آذر – رئیس انجمن داروسازان ایران با تایید اینکه اقتصاد داروخانه‌ها فلج شده است ادامه داد: اکثریت داروخانه‌ها ورشکسته هستند یعنی بجای اینکه روزی ۸ ساعت ارائه خدمات دهند، ۱۹ ساعت خدمات ارائه می‌دهند و این خدمات نیز به دلیل مشکلات اقتصادی چندان پر رونق نیست.

وی ادامه داد: این واحد خدمتگزار در حوزه سلامت در حال ورشکستگی است و نارضایتی مسئولان از کمرنگ بودن خدمات دارویی در داروخانه‌ها گواه است و شکایت همکاران این است که چرا اجازه نمی‌دهید در روزهای تعطیل ما نیز تعطیل باشیم!»

مژده ای آذر افزود: «ما جز مکاتبه و اعتراض مدنی در گرفتن حقوق حقه قانونی خودمان از سازمان‌های بیمه گر اهرم دیگری نداریم؛ البته سازمان تامین اجتماعی با مدیریت جدید در تلاش است این مشکل را حل کند و در قراردادی که با بانک رفاه بستند امیدواریم این مشکل را حل کنند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: