تولید گندم در کشور دو برابر افزایش یافت

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: در حالی که تولید محصولات کشاورزی کشور به ویژه در گندم در سال ۹۲ کمتر از پنج میلیون تن بود این میزان امروز به بالای ۱۱٫۵ میلیون تن رسیده و افزایشی بیش از دو برابر حاصل شده است.

به گزارش عیارآنلاین، خلیل آقایی در مراسم آغاز بکار ناوگان جدید مکانیزه در کشت و صنعت و دامپروری مغان افزود: رشد مجموع بخش کشاورزی در سال گذشته ۵٫۱ درصد بود که همین عامل رشد یک درصدی اقتصاد کل کشور را رقم زد.
وی با اشاره به مشکلاتی که در آغاز کار دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی وجود داشت تشریح کرد: در سال ۹۲ انبارهای کشور کمتر از ۵۰
هزار تن کود ذخیره داشت در حالی که فصل زراعی نزدیک بود و مقدمات کار هنوز کاستی داشت اما امروز وزارتخانه اعلام کرده که هر کس هر قدر نهاده بخواهد در اختیارش قرار خواهد گرفت.
به گفته آقایی ، در آن سال تنها ۱۰۰ کمباین و تراکتور در کشور توزیع شده بود، در حالی که امروز برای تامین ادوات و ماشین آلات کشاورزی هیچ محدودیتی وجود ندارد.
وی افزود: امروز وضعیت کشور در عرصه کشاورزی از هر لحاظ بهتر و امیدوار کننده تر شده چرا که حدود ۶۰۰ هزار تن بذر مورد نیاز کشور توسط بخش خصوصی داخلی و با نظارت دولت تامین شده و اگر هم بذری وارد می شود برای آشنایی محققان با ارقام جدید است.
او اظهار کرد: تا چند سال پیش کشور وارد کننده مرغ و تخم مرغ بود اما اکنون پتانسیل صادرات ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تن از این محصولات از کشور وجود دارد.
آقایی گفت: بهتر است تولید صیفی جات و سبزیجات برای استفاده بهینه از آب ، از فضای باز به گلخانه انتقال یابد ، این سیاستی است که وزارتخانه با جدیت آن را پیگیری کرده و از کشاورزان داوطلب در این زمینه حمایت می کند.
وی با بیان اینکه امروز مشکلی برای تولید وجود ندارد افزود: نگاه تولید کنندگان باید کیفیت محور باشد زیرا این کیفیت است که در بازار و رقابت های بین المللی حرف اول را می زند و به نظر می رسد شرکت کشت و صنعت مغان یکی از شرکت هایی است که می تواند در این امر پیشرو باشد.

** توانایی تامین شیر مدارس استان های اردبیل ، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی از کشت و صنعت مغان
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورری اردبیل ، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان نیز در این مراسم گفت: این شرکت به نوعی اعتبار استان اردبیل بوده و مهم ترین و معتبرترین شرکت تولیدی در بخش کشاورزی این منطقه است.
اروجعلی محمدی با اشاره به اینکه تجهیزات و امکانات شرکت کشت و صنعت مغان کهنه و فرسوده است، افزود: مدیریت تنها یک راه برای ارتقا و احیای این شرکت پیش رو دارد و آن سرمایه گذاری است.
به گفته وی ، اکنون بخش کشاورزی از نبود سرمایه گذار رنج می برد و در سطح کلان اگر کشور با موج بیکاری روبرو است دلیل آن را باید در نابرابری و ناهمخوانی رشد جمعیت با میزان سرمایه گذاری جستجو کرد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان افزود: از سال ۹۲ شرکت کشت و صنعت مغان تنها ۱۱۰ تراکتور و ۶۰ کمباین داشت که همگی فرسوده بوده و نمی تواند جوابگوی فعالیت های شرکت باشد و برای تعویض و نوسازی ادوات مورد استفاده تلاش می شود.
محمدی با اشاره به شعار وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر تولید از مزرعه تا سفره تشریح کرد: شرکت کشت و صنعت مغان توانایی تامین شیر مدارس استان های اردبیل ، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را دارد و همچنین دیگر محصولات لبنی مانند کره نیز توسط این شرکت تولید و عرضه می شود.
وی ادامه داد: برای نوسازی ۱۷ هزار هکتار از باغ های شرکت با همکاری یک شرکت ایتالیایی ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که به زودی محقق خواهد شد.
محمدی هوای مطلوب و مدیترانه ای منطقه را از الطاف الهی دانست و بیان کرد: شرکت کشت و صنعت مغان می تواند حداقل ۱۲۰ نوع بذر هیبرید شده ذرت را برای کشاورزان تامین کرده و در این راه از هیچ سرمایه گذاری متناسب با امکانات موجود دریغ نخواهد کرد.
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در پارس آباد با داشتن اراضی وسیع کشاورزی ، دو هزار و ۶۰۰ هکتار باغ های میوه ، مجتمع بزرگ دامپروری ، کارخانه های قند ، لبنیات ، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر یکی از شرکت های منحصر به فرد کشور است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: