بینش 11 منتشر شد

سراب رفع تحریم دلاری

موافقت «مشروط» نسخه جدید شیوه‌نامه رفع تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران با ارائه خدمات دلاری به بانک‌ها و مؤسسات ایرانی از سوی بانک‌های غیرآمریکایی، موجب باقی ماندن ابهامات در این زمینه شده است، به نحوی که نگرانی بانک‌های خارجی از بلاتکلیفی در این زمینه ادامه دارد.

به گزارش عیارآنلاین، یازدهمین بسته خبری «بینش» که به مهم‌ترین اتفاقات پولی و بانکی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. وضعیت طرح ارائه کارت‌های اعتباری از سوی بانک‌ها و همچنین نسخه جدید شیوه‌نامه رفع تحریم های ایالات‌متحده علیه ایران، دو موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

این بار هم کارت‌های اعتباری به دست مرم نرسید!

کارت اعتباری توسعه کشاورزی _شفافیت اطلاعات_ کارت اعتباری عامکارت‌های اعتباری به‌رغم نقاط ضعفی که داشت، با منطقی قابل دفاع به شبکه بانکی ابلاغ شد؛ اما گویا چندان با استقبال بانکها و مؤسسات اعتباری روبه‌رو نشده است. گزارش‌های میدانی از عدم رغبت بانک‌ها به اجرای طرح کارت اعتباری حکایت می‌کند. به‌عنوان‌مثال، به گفته مدیران بانک تجارت، این بانک برای صدور کارت‌های اعتباری برنامه‌ای ندارد. هم‌چنین مسئولان شعب بانک صادرات نیز می‌گویند هنوز بخشنامه‌ای در این زمینه به بانک ابلاغ نشده است. اخبار دیگر از شرایط سخت ارائه کارت‌های اعتباری از سوی برخی بانک‌ها حکایت دارد. هم‌چنین از سه نوع کارت اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیونی، تنها کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی، آن‌هم در سطحی محدود، عرضه شده است.

اما کارشناسان معتقدند، اینکه بانک‌ها به طرح مذکور روی خوش نشان ندهند، قابل پیش‌بینی بود. به گفته حسینی‌هاشمی، مدیرعامل اسبق بانک‌های سرمایه و صادرات، مقدار تسهیلات‌دهی بانکها در حداقل ممکن قرار دارد و ضمناً هزینه تمام‌شده پول برای بیشتر بانکهای کشور بالای ۲۰ درصد برآورد می‌شود. این در حالی است که نرخ سود تمام‌شده کارت‌های اعتباری ۱۹ درصد است.

با توجه به توضیحات فوق، به نظر می‌رسد که طرح کارت‌های اعتباری عملاً به بن‌بست خورده است. البته این اولین بار نیست که این طرح شکست می‌خورد. به گفته فراهانی، کارشناس مسائل بانکی، در ۱۵ سال گذشته، ۱۵ ابلاغیه در مورد کارتهای اعتباری صادر شده است که هر بار بانکها از اجرای آن سرباز زده‌اند.

با این اوصاف، از مسئولان بانک مرکزی انتظار پاسخ به این پرسش می‌رود که چرا از گذشته درس نمی‌گیرند تا طرح‌های ابلاغی این‌گونه به با شکست مواجه نشود؟

سراب رفع تحریم دلاری

تحریمروز جمعه، ۱۶ مهرماه ۹۵، وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) شیوه‌نامه رفع تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران را به‌روز کرد. شیوه‌نامه‌ای تفسیری که نسبت به نسخه ماه ژانویه خود دستخوش تغییراتی شد. این تفاسیر که در تارنمای این نهاد منتشرشده است، به ارائه خدمات دلاری، از قبیل ایجاد حساب و تراکنش‌های مالی برای بانک‌ها و مؤسسات ایرانی، از سوی بانک‌های غیرآمریکایی اشاره می‌کند. هم‌چنین در آن تأکید شده است که بانک‌های آمریکایی می‌توانند با بانک‌های غیرآمریکایی که روابط خود را با بانک‌های ایرانی  حفظ کرده‌اند، مراوده داشته باشند. البته یک قید نیز به همه این موارد اضافه‌شده است و آن اینکه ارائه خدمات دلاری به ایران، نباید موجب آن شود که نظام مالی آمریکا به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به ایران ارائه خدمت کرده یا دارایی‌های ایران را در اختیار گیرد.

موارد ذکرشده در شیوه‌نامه تحریمی جدید، موجی از واکنش‌های مثبت و منفی را به راه انداخت. عده‌ای از تسهیل در روابط مالی و بانکی ایران با جهان سخن گفتند و این تفاسیر را مثبت قلمداد نمودند. به گفته پورقاضی، رئیس گروه صنایع و معادن اتاق تهران، اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا، گامی مثبت در راستای کاهش نگرانی سایر کشورها در مورد معامله دلاری با ایران است، هرچند به معنای حل کامل مشکل نیست. همچنین یعقوبی، مدیر روابط بین‌الملل بانک مرکزی تأکید کرد که با تفاسیر اوفک می‌توان با سهولت بیشتری مراودات ارزی انجام داد و ارزهای غیر دلاری را به دلار تبدیل کرد.

اما برخی دیگر با اعلام اینکه تفسیر وزارت خزانه‌داری آمریکا جدید نیست و همچنان ابهام دارد، آن را فاقد راهگشایی کامل در زمینه مراودات مالی می‌دانند. دراین‌باره، قضاوی، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد اعتقاد دارد که مشکلات همچنان پابرجا است؛ خصوصاً با قیدی که پیشتر بیان شد (تحت تاثیر قرار نگرفتن نظام مالی آمریکا)، نگرانی بانک‌های خارجی از بلاتکلیفی در این زمینه ادامه دارد.

از جمع‌بندی مباحث فوق می‌توان دریافت که راهنمای پرسش و پاسخ جدید اوفک و مقایسه آن با نسخه ماه ژانویه، حکایت از آن دارد که شیوه‌نامه جدید نسبت به نسخه قبلی خود، تغییراتی داشته، اما همچنان ابهام‌آمیز است و به‌صراحت از میزان کمیت و کیفیت تحت تأثیر قرار نگرفتن نظام مالی آمریکا از مبادلات دلاری مؤسسات خارجی با ایران سخن به میان نیامده است.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که مذاکرات پسابرجامی ایران با کشورهای طرف مذاکره هنوز به استفاده ایران از مزایای رفع تحریم و خدمات دلاری، منجر نشده است و باید برای حل این موضوع چاره‌ای اندیشید.

سایر اخبار برگزیده

اخبار بانکی

۸۰ درصد مطالبات معوق برای بدهکاران کلان است

کمالی، نایب رئیس کمیسیون قضائی مجلس: ۸۰ درصد معوقات بانکی متعلق به دریافت کنندگان وام های کلان است/ معوقات بانکی اقتصاد را فلج کرده است./ برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور باید وصول معوقات بانکی و برخورد با دانه درشت ها در دستور کار مسئولان قرار بگیرد.

تبدیل ارزهای غیردلاری به یورو آسان شد

یعقوبی، مدیر کل امور بین‌الملل بانک مرکزی: اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک – OFAC) دیروز اعلام کرد، به موسسه‌های مالی غیرآمریکایی از جمله شرکت‌های وابسته به نهادهای مالی آمریکایی که در خارج از این کشور ثبت شده‌اند اجازه داد با ایران معاملات دلاری داشته باشند./ با این گزارش می توان با سهولت بیشتری مراودات ارزی را انجام داد و ارزهای غیردلاری را به دلار و سپس آن را به ارز مورد نظر خود که اغلب یورو است، تبدیل کرد.

الزام دولت به تدوین بودجه با ارز تک‌نرخی

در سیاست‌های بودجه سال ۹۶ کل کشور دولت مکلف شده تا تدوین بودجه را بر اساس نرخ ارز واحد تدوین کند.

برداشت حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی به منظور تامین کسری بودجه

پیش‌بینی های مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که در مجموع پنج سال یعنی از سال ١٣٩۵ تا ١٣٩٩، میزان برداشت از حساب ذخیره ارزی به منظور جبران کسری بودجه به نیم تریلیون تومان یا به عبارت دقیق‌تر ۴٧۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

بانک‌ها هر کاری می‌کنند تا به مردم کارت اعتباری ندهند

مشاهده می‌شود بسیاری از شعب بانک‌ها از ارائه کارت‌های اعتباری امتناع می‌کنند./ طرح کارت‌های اعتباری عام در ادامه بسته خروج از رکود سال ۱۳۹۳ و طرح کارت اعتباری خرید کالاهای داخلی در سال ۱۳۹۴، سومین سیاستی است که در سه سال اخیر برای خروج اقتصاد کشور از رکود اجرا می‌شود و به نظر می‌رسد سرنوشت هرسه آنها به علت برنامه‌ریزی نامناسب، یکسان است و به اهداف موردنظر نمی‌رسد.

نبود منابع کافی برای بانک‌ها، دلیل بلوکه کردن بخشی از وام‌ها

 مدیران بانکی دلیل بلوکه کردن تسهیلات را عدم وجود منابع کافی بانک ها عنوان کرده و می‌گویند که ناچار از بلوکه کردن بخشی از وام برای رساندن هزینه‌های موجود، با استفاده از سود ناشی از ان میزان هستند!/ بانکی‌ها اظهار می‌کنند وقتی نرخ سود سپرده طی فرآیندی سریع کاهش می‌یابد، اما هم‌چنان حساب‌های با سود بالا از قبل در بانک‌ها وجود داشته و آنها از بیم از دست رفتن مشتری نمی‌توانند یکباره سود سپرده را کاهش داده و به‌روز کنند، در نتیجه بهای تمام شده پول بالابوده و با درآمد موجود هم‌خوانی ندارد به عبارتی ترازی بین درآمد و هزینه بانک‌ها نیست و با مشکل مواجه می‌شوند. در نتیجه برای حل این مشکل، بلوکه کردن بخشی از وام را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

کارشناسان از ۲ رقمی شدن تورم سخن می‌گویند

با توجه به اینکه در سال گذشته پایه پولی بیش از ۱۷ درصد، حجم نقدینگی ۳۰ درصد و رشد بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۳ درصد افزایش یافته است./ کارشناسان بر این باورند که با این اوصاف تورم دو رقمی شده و به کانال ۱۰ الی ۱۱ درصد خواهد رسید.

عرضه مسترکارت ایرانیان به صورت محدود انجام می‌گیرد

مهری، مدیر عامل شرکت ملی پست ایران: عرضه این کارت‌ها به شکل محدود صورت می‌گیرد اما در عرضه گسترده آنها به دلیل برخی مشکلات جزئی هنوز وارد نشده‌ایم که این مشکلات در حال حل شدن است. همچنین به دلیل موضوع تحریم‌ها صلاح بر آن است که فعلا توضیحات بیشتری دراین خصوص مطرح نشود.

قائم‌مقام بانک مرکزی از بدهی بخش دولتی به بانکها به عنوان یک معضل یاد کرد

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: بدهی بخش دولتی به بانکها به عنوان یک معضل مطرح است./  این چالش دو اثر منفی عمده دارد اول اینکه این‌گونه مطالبات نوعی جانشین جبری در بازار وجوه محسوب شده و در حقیقت، افزایش آن به معنی کاهش منابع در دسترس برای وام دهی به بخش غیردولتی است./ دوم اینکه،  این مطالبات نیز همانند مطالبات غیر‌جاری ماهیت غیرگردشی دارد و امکان برگشت آنها به طول قابل‌توجهی ضعیف ارزیابی می‌شود.

کارت‌های اعتباری قابل نقد شدن هستند

به نوشته اخبار بانک، کارت‌های اعتباری مرابحه در همه پذیرنده‌های فروشگاهی قابل نقد شدن است و بانک مرکزی باید برای جلوگیری از انحراف موضوع فکر دیگری کند./ لازم است ذکر شود که در بخشنامه اخیر، دستورالعمل اجرایی کارتهای مرابحه، نقد کردن اعتبار این کارت‌ها ممنوع اعلام شده بود.

مشاور رئیس جمهور از آغاز دسته‌بندی بانکها خبر داد

نیلی، مشاور رئیس جمهور: بر اساس طرح اصلاح نظام بانکی، بانک هایی که دارای مشکلات بیشتری هستند مشخص و از بازار بین بانکی جدا می شوند و به صورت جداگانه برای آنها منبع مالی تامین می شود البته این امر مشروط به این است که اصلاح ساختار در آنها، صورت پذیرد./ بر همین اساس قرار است بانک مرکزی، بانک ها را بر اساس شاخص‌هایی دسته‌بندی کند و رفتار متفاوتی نسبت به آنها در پیش گیرد.

اخبار اقتصادی

همکاری بین دستگاهی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی ضروری است

تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی: وقتی اقتصاد غیر رسمی داشته باشیم، از ناحیه فرارهای مالیاتی، آسیب‌های زیادی خواهیم دید و افراد از حفره‌ها و خلاهای قانونی و عدم شفافیت قوانین، برای نپرداختن یا کم پرداخت کردن مالیات استفاده می کنند./ برای مبارزه جدی با پدیده فرار مالیاتی در کشور همکاری سایر دستگاه‏های ذیربط از جمله قوه قضاییه، وزارت دادگستری و دیگر دستگاه‌های نظارتی ضروری است.

واگذاری‌های دولت به ۵۷۵۳ میلیارد ریال رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی؛ از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۵ هزار و ۷۵۳میلیارد ریال سهم دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که از این میزان، ۱۹۸۷میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار، ۵۱۱میلیارد ریال در فرابورس ایران و ۳۲۵۶میلیارد ریال از طریق مزایده به فروش رسیده است.

ارائه بیمه‌نامه مستقل زلزله یک ضرورت است

همتی، رئیس کل بیمه مرکزی: یکی از ملزومات توسعه پایدار در کشورها خصوصا کشورهایی که با حوادث و سوانح طبیعی فاجعه آمیز روبرو هستند، کاهش ریسک و مدیریت زیان های ناشی از وقوع این گونه حوادث خصوصا پیامدهای مالی و اقتصادی آنها است./ زلزله بزرگ با اینکه تواترش کم است اما شدت آن بسیار بالاست./ ارائه بیمه نامه مستقل زلزله یک ضرورت است

اطلاعات گوشی‌های فعال در سامانه استعلام موجود نیست

علیرغم راه‌اندازی سامانه استعلام واردات گوشی‌های قاچاق و غیرقاچاق تاکنون اطلاعات تلفن‌های موجود در شبکه به این سامانه متصل نشده که باعث سردگمی مشترکان شده است./ لازم است ذکر شود که از آذر ماه سال گذشته گمرک ایران نسبت به ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های وارداتی اقدام کرده است.

غیبت بانک‌های بورسی ادامه‌دار شد

بورس تهران، آخرین جزئیات دلایل طولانی شدن توقف ۲۱ نماد معاملاتی این بازار را اعلام کرد./ در این باره نماد بانک تجارت به دلیل رفع ابهام در برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی ۹۴ و بانک صادرات در زمینه عدم ارایه صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۴ به سازمان بورس متوقف مانده است./ همچنین، دو بانک ملت و سینا نیز، باید در خصوصی رفع ابهام از برگزرای مجمع عادی سالیانه سال مالی ۹۴ برای گشایش نماد معاملاتی خود، اطلاع‌رسانی کنند.

اجبار ۱۹ هزار شرکت شبه‌دولتی به شفاف‌سازی مالی

رئیس جمهور، قانون شفاف‌سازی شرکت‌های شبه‌دولتی را به همه دستگاه‌ها ابلاغ کرد./ با ابلاغ این قانون، از این پس شرکت‌های شبه‌دولتی، باید درباره نحوه فعالیت‌های اقتصادیشان، به سازمان بورس، گزارش مالی و مکتوب ارائه دهند.

تعریف یک میلیارد دلاری از جانب نروژ برای ایران

وزیر خارجه و توسعه روابط بین المللی نروژ در دیدار با طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارائی، با اعلام اینکه خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری برای شرکت‌هایی که خواهان همکاری با ایران هستند ایجاد شده است از علاقه و اراده جدی کشورش در ارتقاء و توسعه روابط در حوزه‌های مختلف اقتصادی با تهران سخن گفت.

مدیر ابزارهای مالی نوین فرابورس: اوراق اجاره اسلامی در آستانه راه اندازی است

توکلی کاشی، مدیر ابزارهای مالی نوین فرابورس ایران: اوراق اجاره اسلامی در آستانه راه‌اندازی است و مقررات آن در حال نهایی شدن است که به زودی به بازار عرضه خواهد شد .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: