۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۹

طرح تحول نظام بانکی و وعده‌هایی که با عمل همراه نیست

با گذشت بیش از سه ماه از اعلام طرح تحول نظام بانکی و تأکید مسئولین اقتصادی دولت بر اجرای این طرح، همچنان وضعیت این طرح در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد. بررسی عملکرد دولت در سه سال اخیر نیز از اجر انشدن برنامه‌هایی حکایت دارد که در راستای این طرح بوده‌اند.

بانکبه گزارش عیارآنلاین، فاز اول طرح تحول نظام بانکی که از آن به عنوان مهمترین بسته مالی و پولی برای رونق اقتصادی کشور در سال ۹۵ نام برده میشد، در تیرماه سال جاری توسط بانک مرکزی منتشر شد. آنگونه که هدف این طرح اعلام شد، قرار بود بانک مرکزی با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ضمن اصلاح نظام بانکی، ترتیباتی صورت دهد تا دارایی‌های منجمدشده بانک‌ها پس از احیا، به منظور تقویت قدرت تسهیلات‌دهی به بخش تولید مورد استفاده قرار گیرد.

این طرح که بنا به درخواست رئیس جمهور از معاون اول آماده شد، در ابتدا، گامی به سوی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان می‌شد. در بند ۹ سیاستهای اقتصاد مقاومتی آمده است: «اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌ نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی». به گفته سیف، رئیس کل بانک مرکزی، این طرح به منظور کاهش آسیب‌پذیری نظام بانکی کشور و رفع تنگنای مالی بانک‌ها به منظور حرکت در جهت رشد تولید تدوین شد.

در همین راستا، سیف، رئیس کل بانک مرکزی در تیرماه امسال، اظهار نمود که اجرای این طرح در سال ۹۵، شروع خواهد شد. طیب‌نیا، وزیر اقتصاد نیز که بخشی از وزارت‌خانه متبوعش مسئول پیگیری حوزه بانک است، در تیرماه سال جاری، با اعلام اینکه برنامه جامع عملیاتی اصلاح نظام بانکی در دستور کار است، از اجرای قریب‌الوقوع بودن آن خبر داده بود. در مردادماه امسال نیز سیف اعلام کرد که طرح اصلاح نظام بانکی با همکاری بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

با همه تاکیدات فراوان در اجرای طرح فوق، با گذشت بیش از سه ماه از اعلام طرح مزبور، هنوز نه رویه‌های مشخص زمانی برای اجرای آن اعلام شده و نه گزارشی پیرامون کمیت و کیفیت اجرای طرح منتشر شده است. در تازه‌ترین اظهار نظرها پیرامون این موضوع، طیب‌نیا، وزیر اقتصاد همان صحبت‌های سه ماه قبل خود را بر زبان آورده است که اولویت اصلی دولت، اصلاح نظام تامین مالی با تأکید بر اصلاح نظام بانکی است.

در جدول زیر، برنامه‌های دولت برای اصلاح نظام بانکی مشاهده می‌شود:

۱۳۹۵۰۷۲۵۰۱

۱۳۹۵۰۷۲۵۰۲

لازم است ذکر شود که دو اقدام افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و همچنین پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها از از محل حساب مازاد حاصله از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی انجام گرفت که از سال ۱۳۹۳، دولت به فکر انجام آن بود، اما هر بار به دلیل پیامدهای منفی‌ای که داشت، با مخالفت مجلس رو‌به‌رو می‌شد. انتشار اوراق نیز از حدود سال ۹۲، شروع شده است، اما به دلیل آنکه دولت در لوایح بودجه سالیانه، منابعی برای بازپرداخت کامل اوراق در موعد سررسید در نظر نگرفته است، با اماواگرهای فراوانی برای اجرای درست و پرداخت بدهی‌های دولت همراه است.

با توجه به این موارد به نظر می‌رسد که تاکنون دولت برای اصلاح نظام بانکی گام محسوسی بر نداشته است. این در صورتی است که نظام بانکی کشور، نیازمند توجه فراوان به منظور برآورده کردن اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: