پیش‌بینی تولید ۴,۵ میلیون تن مرکبات در کشور/ توزیع مرکبات در بسته تغذیه دانش‌آموزان در دستور کار قرار گرفت

امسال حدود ۴,۵ میلیون تن انواع مرکبات در کشور تولید می‌شود که با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده با مازاد تولید روبه‌رو خواهیم بود.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری گفت: در سال گذشته ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تن صادرات انواع مرکبات از کشور انجام گرفت، اما با این حال قیمت این محصولات منطقی نبود و در مقطعی باغداران دچار زیان شدند.

ابوالقاسم حسن‌پور افزود: برای ساماندهی مازاد تولید در سال جاری، روز گذشته جلسه‌ای با حضور وزیر جهاد کشاورزی درباره برنامه‌ریزی و ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از انباشت محصولات برگزار شد که در این جلسه پیشنهاد پرداخت مشوق‌های صادراتی، تسهیل در عملیات گمرک، کوتاه کردن زمان قرنطینه و ارائه خدمات بسته‌بندی مناسب و کاهش هزینه کامیون‌های یخچال دارد مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس بیشترین اهداف صادراتی ما را شامل می‌شوند، خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است که میزان صادرات به این کشورها را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم، اما یکی از راهکارهای پیشنهادی دیگر در این باره که می‌تواند تا حد زیادی در متعادل کردن مازاد تولید راهگشا باشد، افزایش مصرف سرانه در داخل کشور است؛ بر همین اساس توزیع مرکبات همراه با شیر و خرما در بسته تغذیه دانش‌آموزان مطرح شده است که می‌تواند از سوی وزارت جهاد کشاورزی و رسانه‌ها پیگیری شود.

حسن‌پور در توصیف ارزش‌های غذایی مرکبات ایران نسبت به محصولات مشابه در سایر کشورها ادامه داد: محصولات مرکبات ایران به‌دلیل برخورداری از ساعات بیشتر تابش نور خورشید از ارزش غذایی بالاتری نسبت به محصولات مشابه در کشورهای مدیترانه، مصر و اسپانیا برخوردار هستند، همچنین با توجه به درصد بالای رطوبت هوا در این کشورها تعداد دفعات سم‌پاشی به اجبار به ۲۷ بار در سال می‌رسد؛ در حالی که در ایران این تعداد فقط دو تا سه بار در سال است.

وی با بیان اینکه میزان مازاد تولید مرکبات قابل پیش بینی نیست، تصریح کرد: امسال در کشور حدود ۲۷۰ هزار تن پرتقال، ۴۰ تا ۷۴ هزار تن نارنگی، ۴۸۰ تا ۵۰۰ هزارتن لیموترش و ۵۴۰ هزار هکتار تن نیز لیموشیرین و حدود ۱۰۰ هزار تن گریپ‌فروت تولید می‌شود.

به گزارش ایانا، ۳۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات در کشور وجود دارد که از این میزان ۲۷۰ هزار هکتار آن پرتقال، ۴۳ هزار هکتار لیموترش، ۳۰ هزار هکتار لیموشیرین و ۲۵ هزار هکتار آن سایر مرکبات را تشکیل می‌دهد. همچنین ۳۰ هزار هکتار از باغ‌های مرکبات در مرحله نهال هستند که ۱۷۰ هزار هکتار آن را گریپ‌فروت تشکیل می‌دهد.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: