سخنگوی وزارت بهداشت:

ادعا نمی‌کنیم نظارتمان بر مراکز بهداشتی و درمانی کامل است

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: به دلیل کمبود امکانات و نیرو ادعا نمی‌کنیم نظارتمان بر مراکز بهداشتی و درمانی کامل است البته طبق بندی از قانون برنامه پنجم به وزارت بهداشت اجازه داده شده است از سازمان‌های غیردولتی جهت نظارت بر موسسات درمانی استفاده شود.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر نظارت وزارت بهداشت بر مراکز بهداشتی و درمانی و انجام سقط‌های غیرقانونی دراین مراکز اظهار داشت: نظارت‌های وزارت بهداشت در دو حوزه عملکردهای قانونی و تخلفات غیرقانونی صورت می‌گیرد.

وی افزود: مراکز بهداشتی و درمانی اعم از مطب،‌آزمایشگاه، رادیولوژی و … طبق قوانین نظارت آن به سازمان‌هایی همچون نظام پزشکی و وزارت بهداشت سپرده شده و به صورت دوره‌ای نظارت بر آنها صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: به دلیل کمبود امکانات و نیرو ادعا نمی‌کنیم نظارتمان بر مراکز بهداشتی و درمانی کامل است البته طبق بندی از قانون برنامه پنجم به وزارت بهداشت اجازه داده شده است از سازمان‌های غیردولتی جهت نظارت بر موسسات درمانی استفاده شود.

حریرچی در ارتباط با نظارت بر تخلفات غیرقانونی همچون سقط و قاچاق مکمل گفت: در صورتی که سقط‌های غیرقانونی در زیرزمین خانه‌ها انجام گیرد سعی می‌کنیم بر این موضوع نظارت کنیم و حتی از نهادهای دیگر همچون ناجا و اطلاعات مردمی نیز استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: البته برخی از تخلفات به صورتی بوده که هر دو طرف به تخلف رضایت داده و کار سقط را به صورت غیرقانونی،‌ غیر شرعی و غیراخلاقی انجام می‌دهند البته بسیاری از مواقع فردی که سقط را انجام می‌دهد پزشک نیست و این اقدام در محلی غیرقانونی انجام می‌شود. لذا سیستم نظارتی ما علی‌رغم تلاش نمی‌تواند آن را کشف کند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در این زمینه انتظار داریم که هم مردم دست به اقدام چنین عملی نزنند و هم ارائه کنندگان خدمت از طریق سیستم خودنظارتی مقابل تخلفات باشند. البته باید توجه داشت که اکثریت جامعه پزشکی چنین تخلفات را برنمی‌تابند و واکنش نشان می‌دهند.

حریرچی افزود: آمار مستقیمی در مورد سقط غیرقانونی نداریم البته حدس ما آمار بالایی نیست و در مورد عوارض سقط‌های غیرقانونی نیز باید توجه داشت که در اکثر مواقع فردی که عمل سقط را انجام داده به دلیل اینکه قضیه برای آن داستان نشود خود به صورت غیرقانونی عوارضش را کنترل می‌کند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: