رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:

۱۰۹ میلیون تن نهاده کشاورزی در دو دهه گذشته تولید شد

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: در دو دهه گذشته ظرفیت تولید ایران از ۵۲ میلیون تن به ۱۰۹میلیون تن رسید اما هنوز جزو کشورهای واردکننده محصولات و نهاده های کشاورزی به شمار می رویم.

به گزارش عیارآنلاین،«مجید موافق قدیری» اضافه کرد: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۹درصد بود، این سهم در سال های اخیر روند کاهشی داشت.
به گفته وی، سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی آمریکا یک درصد و سهم کسب وکار کشاورزی در تولید ناخالص داخلی آمریکا ۱۳درصد است. بنابراین در مجموع ۱۴درصد از اقتصاد بزرگ آمریکا مرهون بخش کشاورزی است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: کشورهای پیشرفته صنعتی به ما آموخته اند اگرچه سهم بخش کشاورزی با رشد و توسعه اقتصادی از تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا می کند اما این امر به معنی کم اهمیت شدن این بخش نیست. در ایران نیز سهم کسب وکار بخش کشاورزی کمتر از ۱۸درصد نمی شود.
رییس کارگروه دام، طیور و آبزیان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: متوسط واردات محصولات کشاورزی ایران در دوره برنامه های پنج گانه روندی صعودی داشته است؛ تراز تجاری بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۱ نزدیک به ٩ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود.
وی یادآوری کرد متوسط بهره وری بخش کشاورزی ایران همواره بیشتر از بخش های دیگر بوده است.
بر اساس این گزارش، چهاردهم مهرماه قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، نزدیک به ۲۲۰ میلیون دلار فضای تجاری در بخش کشاورزری بهبود یافته است.
«علی اکبر مهرفرد» در آیین روز ملی دامپزشکی افزود: پارسال نزدیک به ۱۱۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی شامل محصولات باغی، زراعی، دام، شیلات و آبزیان به ارزش ۷۶ میلیارد دلار تولید شد.
وی رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی را ۵٫۱ درصد اعلام کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال نیز رشد اقتصادی بخش کشاورزی ۵٫۴ درصد بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: