ابراز تمایل رئیس‌جمهور ایران به واردات برنج تایلندی

علی‌رغم تراز منفی تجاری ۱۲۵ میلیون دلاری میان ایران و تایلند در سال گذشته، ریاست‌جمهوری ایران در سفر اخیر به این کشور برای افزایش سطح مبادلات تجاری به ۳ میلیارد دلار نسبت به واردات برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ایران به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تقویت روابط دوجانبه با تایلند طی ۵ سال آینده نسبت به خرید دوباره برنج از این کشور ابراز تمایل کرده است.

وراچون سوکوندهاپاتیپاک، سخنگوی دولت تایلند گفت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در گفتگوها با نخست‌وزیر کشور نسبت به خرید برنج تایلندی ابراز تمایل کرده است.

تایلند پس از تشدید تحریم‌های ایران، فروش برنج به این کشور را متوقف کرده است. با این حال، دو کشور یادداشت تفاهمی برای ازسرگیری خرید ۳۰۰ هزار تن برنج تایلندی به ارزش ۴٫۳ میلیارد بات (واحد پول تایلند)در اوایل امسال به امضا رساندند.

وی افزود آقای روحانی گفته است که تصویب مبادلات در انتظار بررسی‌های استانداردهای بهداشتی ایران برای واردات برنج است.

در حالی که تایلند در نظر دارد صادرات برنج خود را افزایش دهد، ایران به عنوان یک مشتری بالقوه هدف گرفته شده است. تایلند در نیمه نخت امسال ۴٫۸ میلیون تن برنج صادر کرده است که ۹٫۳ درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

به منظور تقویت تجارت دوجانبه و فروش برنج، دو کشور با هدف افزایش مبادلات تجاری از ۳۰۰ میلون دلار به ۳ میلیارد دلار طی ۵ سال آینده، امروز کمیته تجارت مشترک در وزارت اقتصاد تایلند برگزار می‌کنند.

ایران با جمعیت ۸۰ میلیون نفری، یک هدف بالقئه در غرب آسیا برای گسترش روابط تجاری محسوب می‌شود. این کشور یازدهمین شریک تجاری تایلند به لحاظ ارزش در غرب آسیا و شصت و پنجمین کشور از نظر جهانی به شمار می‌رود.

سال گذشته ارزش مبادلات تجاری دو کشور به ۳۰۹ میلیون دلار رسید. صادرات تایلند به ایران ۲۱۷ میلیون دلار و واردات این کشور از ایران ۹۲ میلیون دلار عنوان شده است.

سخنگوی دولت تایلند ادامه داد هیئت ایرانی شامل وزرای تجارت، کشاورزی و انرژی است. «این ملاقات روی جدیدی از روابط میان دو کشور خواهد بود.»

در زمینه موضوعات مالی، آقای روحانی خواستار همکاری بیشتر میان بانک‌های تجاری دو کشور برای تسهیل روابط تجاری است و نخست‌وزیر تایلند نیز دستور داد تا نهادهای دولتی در این زمینه بررسی های لازم را انجام دهند.

به گفته سخنگوی دولت تایلند، دو کشور نسبت به همکاری در پروژه‌های انرژی به ویژه ازسرگیری اکتشاف نفت توسط شرکت‌های تایلندی در ایران ابراز تمایل کردند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: