سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

تفحص از «کشت و صنعت نیشکر» ۲۵ مهر تقدیم هیئت‌رئیسه می‌شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تقدیم طرح تحقیق و تفحص از کشت و صنعت نیشکر به هیئت رئیسه مجلس در یکشنبه آینده خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول و سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرح تحقیق و تفحص از صنعت نیشکر، یکشنبه ۲۵ مهر تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.

وی افزود: توسعه صنعت نیشکر باید کشور را از واردات شکر بی‌نیاز و ایران را در این زمینه خودکفا می‌کرد اما پس از گذشت سالهای طولانی از ایجاد طرح توسعه صنعت نیشکر، توسعه چندانی در این صنعت مشاهده نشده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: کشت و صنعت نیشکر نه تنها کشور را از واردات شکر بی نیاز نکرد، بلکه به واردکننده تبدیل کرده است. فعالیت صنایع جانبی شکر تقریبا حد صفر بوده و چیزی برای ارائه ندارد، اما ضررهایی فراوانی به کشور وارد کرده است.

پاپی‌زاده در ادامه به زیانهای زیست محیطی کشت و صنعت نیشکر به استان خوزستان اشاره کرد و گفت: تخریب تالاب شادگان و تالاب هورالعظیم، شور کردن زمینهای پیرامونی و انتقال پسابها به کارون باعث ایجاد مشکلات فراوانی شده است. متاسفانه بر خلاف مقررات زیست محیطی اضافه نیشکر سوزانده می‌شود، هوای منطقه را آلوده و خاکستر ناشی از سوزاندن در هوا پخش می‌شود که متاسفانه هیچ اشتغالی برای مردم منطقه ایجاد نکرده است.

وی در پایان تصریح کرد: کشت و صنعت نیشکر بدون لحاظ استانداردهای مصرف آب، موجب کم آبی در بخش کشاورزی شده و نتیجه‌ای برای مردم نداشته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: