۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۴
حسینی خبر داد

هدف‌گذاری تامین مالی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی ملی نفت/ زغال سنگ برای قیمت عادلانه به بورس انرژی بیاید

یک مقام مسئول همزمان با تسویه چهارمین تامین مالی شرکت ملی نفت از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد در تالار سبز گفت: تولید کنندگان زغال سنگ برای شکستن انحصار خرید و کشف قیمت عادلانه به بورس انرژی بیایند.

به گزارش عیارآنلاین، سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ایران با اشاره به اتمام موفق عملیات تسویه نقدی چهارمین مرحله تامین مالی شرکت ملی نفت ایران از طریق انتشار قرارداد سلف موازی استاندارد نفت‌کوره در این بازار گفت: شرکت ملی نفت ایران سال گذشته طی ۵ مرحله انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره اقدام به تامین مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی به منظور تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود از طریق بورس انرژی ایران کرد که با فرارسیدن زمان سررسید یکساله این اوراق هم اکنون پنجمین مرحله نیز که در نماد “سمانک ۹۵۵ ” منتشر شده بود، در روز دوشنبه مورخ ۱۹ مهرماه ۹۵ سررسید خواهد شد.

عصرانه با شرکت ملی نفت با هدف ۱۵۰۰ میلیارد تومانی

حسینی با اشاره به ادامه رایزنی و تعامل با شرکت ملی نفت برای آغاز دور جدیدی از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت در بورس انرژی عنوان کرد: طی روز جاری در جلسه ای مشترک با علی کاردر ، مدیرعامل شرکت ملی نفت و شاپور محمدی رییس سازمان بورس نسبت به این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته در حالی برای تامین مالی در بخش نفتی کشور مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان در بورس انرژی محقق شد که برای برنامه کوتاه مدت امسال، برنامه تامین مالی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در دستور کار این بازار قرار داده شده است.

گواهی ظرفیت و معاملات بالاتر از ۵ مگاواتی برای برق

سخنگوی بورس انرژی از آغاز تخصیص منابع مالی جدید به شرکت های توزیع برق از سوی وزارت نیرو برای خرید از تالار سبز در اواسط مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: با توافق وزارت نیرو معاملات بالای ۵ مگاواتی برق در کنار انتشار گواهی ظرفیت برای شرکت های متقاضی خرید برق از بورس انرژی تعریف شده که به محض ابلاغ دستور العمل آن از طریق سازمان بورس راه‌اندازی می‌شود.

حسینی ورود شرکت های نیروگاهی به بازار سرمایه را مزیتی برای رقابتی تر شدن بازار و تقویت بورس انرژی دانست و افزود: بورس انرژی تنها بستر فرایند کشف عادلانه و منصفانه قیمت میان خریداران و فروشندگان را فراهم می کند و از این رو هر گونه دخالت در انتقال و یا تحویل کالا و سایر عملیات مبتنی بر استاندارد کالا و قراردادها بر اساس چارچوب های موجود با شرکت ملی نفت است.

عملکرد ۱۴۶۰ میلیارد تومانی تالار سبز

این مقام مسئول از عملکرد شش ماهه نخست امسال بورس انرژی نیز سخن گفت و افزود: طی نیمه نخست امسال در حالی ارزش معاملات بورس انرژی به بیش از یک هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان رسید که در تالار فیزیکی این رقم به بیش از ۷۴۷ میلیارد و ۸۱۴ میلیون و ۸۶۳ هزار تومان ، در بازار برق به بیش از ۱۴۶ میلیارد و ۳۳۸ میلیون و ۳۶۴ هزار تومان و در بازار اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یکساله و بیشتر به ارزش ۵۶۵ میلیارد و ۹۱۲میلیون و ۸۸۱ هزار و ۷۰۸ تومان رسیده است.

زغالی ها در آرزوی ورود به بورس انرژی

حسینی پذیرش شرکت های تولید کننده زغال سنگ در تالار سبز را یادآور شد و عنوان کرد: این شرکت ها در حالی در بورس انرژی پذیرفته شده اند که به دلیل انحصار در خرید محصولات آنها از سوی برخی مجتمع های فولادی و در عین حال عدم تمایل فولادسازان برای عرضه و قیمت گذاری محصولات در بورس انرژی، فعالان زغال سنگ قادر به فعالیت در این بازار نبوده اند.

وی در خاتمه گفت: تمایل به انعقاد قرارداد های مبتنی بر مذاکره از سوی مجتمع های فولادی با تولید کنندگان زغال سنگ در حالی است که این تولید کنندگان علاقه مند به حضور در بورس انرژی و کشف قیمت منصفانه هستند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: