وزیر نیرو:

بحران آب جدی است/ حمایت از سرمایه‌گذاران انرژی‌های نو

وزیر نیرو گفت: وضعیت آب در کشورمان شرایط مطلوبی ندارد و بحرانی که در این زمینه وجود دارد غیرقابل انکار است.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان پیش از ظهر امروز در حاشیه حضور در نماز جمعه اردبیل در مورد سیاست‌های تدوینی برای مهار بحران آب در کشور اظهار کرد: ما در جلسات مکرر و متعدد مسئله بحران آب را یادآوری کردیم به طوری که برنامه راهبردی برای احیای منابع آب در استان‌های مختلف کشور تعریف شده تا بر اساس وضعیت بارش و شرایط اقلیمی بتوانیم در جلوگیری از تشدید بحران آب که کتمان‌ناپذیر است بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه در مصرف منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید بازنگری‌‌های خاصی انجام شده ولی همچنان نیازمند توجه به رویکردهایی هستیم تا به نحوی از وضعیت بحرانی آب عبور کنیم، افزود: به دلیل آنکه کشورمان در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و متوسط بارش‌ها نیز در این ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی بوده است در نتیجه با بروز خشکسالی‌های متعدد منابع آب تجدیدشونده کشور به کمتر از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته که نیازمند توجه مردم به مصرف درست منابع آب، تفکیک آب شرب با آب بهداشتی در مناطق مختلف کشور و همچنین استفاده از روش‌های نوین در آبیاری‌های بخش کشاورزی هستیم.

وزیر نیرو گفت: وضعیت آب در کشورمان شرایط مطلوبی ندارد و بحرانی که در این زمینه وجود دارد غیرقابل انکار است.

چیت‌چیان با بیان اینکه یکی از نمودهای بحران‌های موجود خشک شدن تالاب‌ها، برخی دریاچه‌ها و منابع آب زیرزمینی است گفت: نمونه‌ای از دشت‌های ممنوعه را در مرکز استان اردبیل شاهد هستیم که به دلیل اضافه برداشت دشت اردبیل از دشت‌های ممنوعه کشور است و در یک برنامه ۱۰ ساله تلاش می‌کنیم تا از این وضعیت خلاصی پیدا کنیم.

وزیر دولت یازدهم با بحرانی اعلام کردن بسیاری از دشت‌ها در کشور به دلیل کمبود منابع آب گفت: باید مصرف پایدار منابع آب امکان حیات را برای نسل‌های آینده فراهم کند که در این راستا مهمترین مسئله مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب است.

چیت‌چیان تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالی که میزان بهره‌وری آب در این بخش کمتر از ۳۵ درصد است در حالی که می‌توان راندمان این بخش را به دو برابر افزایش داد.

وی احداث سدهای مختلف در کشور و ضرورت تکمیل هر چه سریع‌تر آنها را یادآور شد و گفت در دولت تدبیر و امید با همکاری مجلس شورای اسلامی بازنگری بر اساس سدها انجام شده و قرار نیست سدهای جدیدی احداث کنیم مگر آنکه با مطالعات دقیق و نیاز منطقه‌ای بر اساس آمایش سرزمینی احداث سدها به نفع توسعه منطقه باشد.

عضو هیأت دولت در مورد انتقال حق‌آبه استان از ارس و قزل‌اوزن اظهار کرد: با بررسی‌های انجام شده و با تاکیدات نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل به شکل کارشناسی این حق‌آبه تعیین و زمینه انتقال آن فراهم می‌آید تا استان اردبیل که از استان‌های کم آسیب کشور در حوزه منابع آبی است بتواند در مسیر بهره‌برداری از این منابع قرار گیرد.

حمایت وزارت نیرو از توسعه سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نو

وزیر نیرو همچنین ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر را جزو رویکردها و برنامه‌های اصلی وزارت نیرو در بخش برق‌رسانی اعلام کرد و گفت: ظرفیت جدید نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در یک سال اخیر بیشتر از میزان ظرفیت نصب شده نیروگاه فسیلی جدید در سطح دنیا بوده که این موضوع نشان می‌دهد که ما نیز باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های در انرژی‌های نو و تجدیدپذیر حرکت کنیم.

چیت‌چیان ادامه داد: از سرمایه‌گذاران در این حوزه حمایت جدی می‌کنیم به طوری که سال جاری را در بخش نیرورسانی و صنعت برق به نام فتوولتائیک نامگذاری کردیم.

عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه در همه استان‌های کشور گسترش انرژی‌های خورشیدی بادی، حرارتی در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: ما در استان اردبیل ظرفیت خوبی را در دامنه سبلان در انرژی‌های ژئوترمال داریم که قطعا بستر خوبی را برای تولید برق فراهم می‌آورد.

چیت‌چیان از کاهش قیمت خرید برق تضمینی در سال جاری خبر داد و گفت: این کار به دلیل توسعه سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود و خود خانواده‌ها نیز می‌توانند در این زمینه با علاقه و رغبت بیشتری حضور پیدا کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: