۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
مرجع ملی ایمنی زیستی در کارگاه آموزشی مسئولیت ملی رسانه‌ها در حوزه زیست‌فناوری مطرح کرد:

زیان گلایفوسیت، کمتر از نمک طعام/ اگر ۵۰ نفر در راهپیمایی جهانی مخالفان تراریخته پیدا کردید، دو میلیون جایزه می‌گیرید

مرجع ملی ایمنی زیستی در نشستی با خبرنگاران رسانه‌های جمعی، بایدها و نبایدهای علم زیست‌فناوری را تشریح کرد.

محصولات تراریختهبه گزارش عیارآنلاین، مرجع ملی ایمنی زیستی در کارگاه آموزشی مسئولیت ملی رسانه در حوزه زیست‌فناوری که در سالن نسیم هتل «گاجره» این شهرستان برگزار شد، گفت: برخی‌ها استفاده از علف کش گلایفوسیت برای محصولات تراریخته را خطرناک تلقی می‌کنند، در حالی که زیان این علف‌کش، حتی از مخاطره مصرف نمک طعام نیز کمتر است.

بهزاد قره‌یاضی در اشاره به افزایش مصرف گلایفوسیت در جهان، افزود: طبیعی است وقتی سطح زیرکشت محصولات تراریخته نیز در عرض چند سال دو برابر می‌شود، باید متعاقب آن مصرف این آفت‌کش نیز افزایش یافته باشد. ضمن اینکه اکنون پژوهشکده بیوتکنولوژی در حال تولید نوع دیگری از این علف‌کش است که نه‌تنها هیچ خطری ندارد، بلکه مزایای غذایی هم در آن نهفته است.

البته وی درباره ترفند وابسته‌سازی به گلایفوسیت هم خاطرنشان کرد: راندآپ نام تجاری گلایفوسیت است که متعلق به مونسانتوست، اما دغدغه مداران این موضوع می‌توانند از برندهای تجاری گلایفوسیت‌های داخلی هم استفاده کنند.

قره‌یاضی در واکنش به پرسش ایانا در واکنش به پرسش برخی کارشناسان محیط‌زیست مبنی بر کاهش سطح زیرکشت محصولات تراریخته در جهان، ادامه داد: ۲۰ سال است که گروهی به نام صلح سبز بر این ادعا پافشاری می‌کند، اما اکنون سطح زیرکشت این محصولات به بالای ۱۸۱ میلیون هکتار رسیده و در حال پیشرفت است. البته ناگفته نماند که در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل، نیم درصد یعنی یک میلیون هکتار از سطح زیر کشت تراریخته کاسته شد که علت اصلی آن خشکسالی و در کل کاهش سطح زیر کشت بسیاری از محصولات کشاورزی ازجمله غیرتراریخته هم بود.

به گفته وی، البته اخیراً برخی افراد بر کمیسیون کشاورزی مجلس تأثیر منفی گذاشته و آنها را وادار کردند تا در بندی از لایحه، استانداردهای محصولات تراریخته را در برنامه ششم تعریف کنند؛ این در حالی است که محصولات تراریخته هیچ تفاوتی با نوع معمولی ندارد و بر اساس ماده (۲) قانون ایمنی زیستی، واردات، صادرات، تولید و استفاده از آنها به واسطه کسب مجوز، ممنوعیتی نخواهد داشت؛ بنابراین نیازی به استانداردسازی نیست.

مرجع ملی ایمنی زیستی در واکنش به این گلایه منتقدان که خود را صرفاً مخالف تجاری سازی محصولات تراریخته می‌دانند و نه تحقیقات آن، چنین پاسخ داد: ادعای اینکه تراریخته تنها در تحقیقات نمود یابد و وارد حوزه کاربردی و تجاری سازی نشود، منطقی و مورد قبول نیست؛ زیرا اساس پژوهش، در تمام جهان، ارتقای کیفیت زندگی و تولیدات مورد نیاز بشر و رفاه جامعه است. بنابراین وظیفه پژوهشگران در بخش کشاورزی، حل معضل کمبود غذا با توجه به رشد جمعیت جهان است. در واقع وقتی این بخش نتواند راهکارهای لازم را برای کاربردی کردن تحقیقات و تأمین مطالبات جامعه فراهم کند، دولت نیز دیگر برای تحقیقات، بودجه‌ای بدون هدف در نظر نخواهد گرفت و در نتیجه بعد از مدتی، چراغ تحقیقات نیز به کل خاموش می‌شود.

قره‌یاضی با بیان اینکه ایجاد نظام کشت تک محصولی و کاهش تنوع زیستی ربطی به تراریخته ندارد، تصریح کرد: این تصوری اشتباه است که محصولات حاصل از علم ژنتیک، تنوع زیستی را از بین خواهند برد؛ زیرا آمریکای شمالی، چین، هند و بسیاری از کشورهای پیشرفته در این حوزه، با وجود افزایش سطح زیر کشت تراریخته، بیشترین تنوع زیستی را نیز به خود اختصاص داده‌اند.

وی یادآور شد: عملکرد محصولات به واسطه تراریخته بودن تا ۲۱,۶ درصد افزایش داشته و در مجموع، ۳۹.۲ درصد هزینه مصرف آفت‌کش‌ها کاهش یافته است.

به گفته مرجع ملی ایمنی زیستی، اکنون بعد از گذشت تنها ۲۰ سال، ۱۰ درصد تولید جهان، تراریخته است؛ این در حالی است که بعد از گذشت ۶۰ سال، کمتر از یک درصد اراضی دنیا ارگانیک هستند و این نوع محصولات تنها تأمین‌کننده مطالبه عده‌ای متمول و برخوردار از تمکن مالی خیلی بالا خواهد بود که به آسانی هزینه سه برابری محصول ارگانیک در مقابل غیرارگانیک را می پردازند. ضمن اینکه در حال حاضر، ۹۴ درصد چغندرقند، ۹۹ درصد سویا و ۹۸ درصد ذرت آمریکا تراریخته است که عمده آن در داخل خود آمریکا در حال مصرف است.

قره‌یاضی با استناد به گزارش مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا در مجله “نیچر” که یکی از دو نشریه علمی معتبر در جهان است، تأکید کرد: از ۱۲۸ هزار نفری که در سال ۲۰۱۲ میلادی به‌دلیل مسمومیت غذایی در آمریکا بستری شدند، بیش از سه‌هزار نفرشان از دنیا رفتند که بر اساس تحقیقات و بررسی صورت گرفته پیرامون علل مرگ این افراد مشخص شد حتی مسمومیت یک نفر از آنها به مصرف محصولات تراریخته مربوط نبوده است.

وی در پایان با ابراز تأسف از این که برخی بدون آن که بخواهند دلایل قانع کننده و محکمه پسند علمی برای رد دانش تولید محصولات تراریخته ارائه کنند، جایزه‌ای ۵۰ میلیون تومانی برای یابنده حتی یک عارضه از مصرف این نوع محصولات تعیین کرد و اضافه کرد: ضمن آن که در مورد اثبات جعل برخی اطلاع‌رسانی‌های دروغین در برخی رسانه‌ها نیز باید اعلام کنم هر شخصی، تصویری واقعی و غیرجعلی از راهپیمایی مخالفان تراریخته در جهان را پیدا کرد که بیش از ۵۰ نفر جمعیت داشت، دو میلیون تومان جایزه خواهد گرفت.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: