۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۲

خام‌فروشی سنگ آهن دوباره اوج گرفت

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری، ۸٫۵ میلیون تن سنگ آهن به قیمت ۳۲۷ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزنی ۴۵ درصد از نظر قیمتی ۵۴ درصد افزایش یافته است.

خام‌فروشی سنگ آهنبه گزارش عیارآنلاین، یکی از سیاست‌های اصلی اقتصاد مقاومتی، کاهش خام‌فروشی و حرکت به سمت تولید ارزش افزوده بیشتر از مواد اولیه موجود در داخل کشور است. سنگ آهن یکی از محصولاتی است که در داخل کشور مادن فراوانی دارد و از گذشته میزان خام‌فروشی آن بالا بوده است.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری، ۸٫۵ میلیون تن سنگ آهن به قیمت ۳۲۷ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزنی ۴۵ درصد  از نظر قیمتی ۵۴ درصد افزایش یافته است.

روند صادرات عمده سنگ آهن از کشور از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و در در سال ۱۳۹۲ به بیشترین میزان خود رسید؛ به طوریکه در این سال، ۲۶٫۵ میلیون تن سنگ آهن به قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار سنگ آهن از کشور صادر شد. اما در دو سال اخیر، به دلیل کاهش تقاضای جهانی سنگ آهن که از کاهش رشد اقتصادی کشور چین، بزرگترین مشتری سنگ آهن ایران، ناشی شده بود، میزان صادرات سنگ آهن روند نزولی به خود گرفت. با این حال، به نظر می‌رسد در سال جاری صادرات سنگ آهن بار دیگر اوج گرفته است. میزان صادرات سنگ آهن ایران در ده سال اخیر در نمودارهای زیر نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۷۲۴۰۱

۱۳۹۵۰۷۲۴۰۲

در ده سال اخیر، مجموعا ۱۴۳ میلیون تن سنگ آهن از کشور خارج شده و در ازای آن ۷ میلیارد دلار وارد کشور شده است. اما چنانچه این میزان سنگ آهن در داخل کشور صرف تولید فولاد و محصولات فولادی می‌شد، علاوه بر ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در داخل کشور، میزان واردات محصولات فولادی کشور نیز از ۳٫۳ میلیارد دلار فعلی کمتر می‌شد.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: