مدیر گروه انسانی آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست فناوری: برنامه‌های اصولی در راستای توانمندسازی دانش زیست‌فناوری تدوین می شود

مدیر گروه انسانی آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه در تهیه محتوای دانش زیست‌فناوری کمبودهایی احساس می‌شود، گفت: باید دانش‌زیست فناوری با تدوین برنامه‌های اصولی و ترویج آن در بین دانش‌آموزان و معلمان نهادینه شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید مهدی سیدی مدیر گروه انسانی آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست فناوری در زمینه موضوع ترویج در بخش زیست فناوری گفت: یکی از مهم‌ترین مسایلی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند مسئله ایجاد گفتمان بود اگر در  بخش‌های مختلف در یک جامعه‌ای گفتمان نباشد به طور یقین پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

وی تصریح کرد: گفتمان علم و فناوری سال‌هاست که توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار می گیرد. بنابراین اگر علم و فناوری را به صورت کلان در نظر بگیریم حوزه‌های علم در کشور به هفت حوزه علوم پایه، کشاورزی، مهندسی، پزشکی، بین رشته‌ای و علوم ارزشی و معرفتی تقسیم می‌شود که در بین این رشته‌ها پنج رشته مربوط به وزارت علوم است. در واقع دستگاه‌های اجرایی مسول ایجاد زمینه‌های ترویجی در این زمینه هستند تا به یک گفتمان درست دست پیدا کنند.

سیدی تاکید کرد: ما باید بتوانیم گفتمان را در علم و فناوری ایجاد کنیم به طوریکه یکی از حوزه‌های بین رشته‌ای زیست فناوری است که در واقع با بهره‌مندی از حوزه‌های مرتبط می‌توان به یک تکنولوژی و فناوری دست یافت. چرا که این علم بسیاری از مشکلات جوامع بشری را حل می کند تا جایی که به یکی از حوزه‌های اقتدار آفرین برای کشور تبدیل خواهد بود بنابراین باید این بحث در کشور به صورت یک فرایند و پدیده نهادینه شود.

وی افزود: بحث ترویج یک موضعی است که باید به یک نوع واقع‌گرایی، پدیده و فرایند تبدیل شود چرا یکی از اهداف ما در ترویج  علم زیست فناوری، دانش‌آموزان هستند که دارای ایده‌های نوین در بخش‌های مختلف هستند. بنابراین بایستی تفکر علمی را در بین آنها ترویج دهیم. همچنین در بحث آموزش به فکر توسعه فعالیت‌های پژوهشی باشیم تا بتوانیم با بکارگیری تفکر علمی درست از زیست فناوری علمی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم تفکر و نگاه مثبت را در فرایند زیستی بوجود بیاوریم، این بخش تبدیل به یکی از حوزه‌های اقتدار آفرینی در جامعه خواهد شد. در همین راستا معلمان از لحاظ دانش باید به روز باشند به همین منظور کتابهایی نیز تهیه شده است.

سیدی تاکید کرد: تکنولوژی همیشه دارای وجوه مثبت و منفی است باید در ترویج جنبه‌های مثبت و منفی دقت کرد تا به درستی برای بچه‌ها آموزش داده شود. همچنین هدف ما بعد از دانش‌آموزان، عامه مردم است که باید با این فناوری آشنا شوند تا بتوانیم استعدادها را در جامعه شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: استقبال بچه‌ها از جشنواره زیست‌فناوری بسیار عالی بوده است و به همین منظور محتواهای جدیدی را تهیه کردیم اگر بخواهند در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.

دبیر سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست فناوری تصریح کرد: وقتی محتوای تهیه شده در داخل کشور را با خارج از کشور مقایسه می‌کنیم کمبودهایی احساس می‌شود چرا که در تولید محتوا ضعیف هستیم  بایستی تولید محتوا در سطح معلمان، دانش‌آموزان و دبیران زیست شناسی ارتقاء یابد، بنابراین برگزاری جشنواره زیست‌فناوری بهانه‌ای است که دانش‌آموزان با فعالیت‌های ترویجی در این بخش آشنا شوند تا بتوانند در پژوهش‌سراها، مدارس و امکان پژوهشی اقدام به فعالیت پژوهشی کنند.

مدیر گروه انسانی آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست فناوری گفت: جشنواره زیست فناوری با هدف ایجاد انگیزه بین دانشآموزان و معلمان برای شناخت زیست فناوری و ایجاد ارتباط بین نهادهای دانش‌آموزی و نهادهای پژوهشی و صنعتی در حوزه زیست فناوری برگزار می‌شود.

سیدی افزود: ستاد زیست فناوری طبق مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی مرکز برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان راه‎اندازی شده است تا با استفاده از نیروهای با تجربه آموزش‌های ترویجی را رواج دهد. در همه جای دنیا اولویت ترویج در سنین پایین است در همین راستا کارهای زیادی را با برنامه ریزی اصولی و با پرکردن محتوای صحیح انجام می‌دهند. ما هم‌اکنون تهیه محتوا را براساس توانمندسازی معلمان، تقویت پژوهش‌سرا از نظر زیرساختی انجام می‌دهیم.

عضو فرهنگستان علوم ادامه کرد: باید این را نیز متذکر شد که از نظر زیرساخت مشکل داریم بنابراین با  حمایتهایی که از سوی ستاد صورت می‌گیرد سعی در برطرف کردن مشکلات هستیم.

سیدی خاطرنشان شد: در بحث ترویج زیست‌فناوری صداوسیما نقش کلیدی دارد، می‌تواند با ارائه برنامه درست فرهنگ ترویج را در کشور نهادینه کند.

سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناروی در روز های چهارشنیه، پنج شنبه و جمعه مورخ ۳ و ۴ و ۵ آذرماه در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند از طریق سایت به نشانی ww.irbsf.com یا از طریق دبیرخانه جشنواره اطلاعات بیشتری کسب کنند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: