ستاری از احتمال پرتاب ماهواره «شریف‌ست» تا پایان امسال خبر داد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از آماده‌ بودن ماهواره «شریف‌ست» خبر داد و گفت: ماهواره «شریف‌ست» تا پایان امسال پرتاب می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  گفت: بر اساس اعلام رئیس سازمان فضایی، ماهواره دانشجویی «شریف‌ست» آماده پرتاب است.

وی افزود: با توجه به آماده بودن این ماهواره، احتمال پرتاب آن تا پایان امسال وجود دارد.

شایان ذکر است، «شریف‌ست» ماهواره‌ای است تحقیقاتی که قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به ماهواره‌های ساخته شده تاکنون را داراست.

این ماهواره سه سال پیش از سوی محققان دانشگاه شریف به سازمان فضایی تحویل شد ولی باوجود وعده‌های هر ساله مسئولان هنوز پرتاب نشده است.

ماهواره شریف‌ست یک ماهواره دانشجویی است که باید با ماهواره‌بر بومی سفیر یک B به فضا پرتاب شود، این ماهواره کمتر از ۵۰ کیلوگرمی در مدار لئو و ارتفاع ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و وجه تمایز عمده این ماهواره با ماهواره‌های پرتاب شده قبلی تهیه عکس رنگی با قدرت تفکیک بسیار بالا است.

این ماهواره که سال گذشته نامش به ماهواره «دوستی» تغییر یافت، حاصل زحمات و تلاش‌های بیش از صد نفر از دانشجویان، دانش‌آموختگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است که علاوه بر سنجش از راه دور، می‌تواند از فاصله ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتری از بخش‌های مختلف زمین عکس رنگی RGB با دقت کمتر از ۱۰ متر تهیه و به ایستگاه زمینی مخابره کند.

زیرساخت‌های این ماهواره با همت و کمک بیش از صد نفر از دانشجویان، دانش‌آموختگان و استادان دانشگاه تهیه شد و ساخت آن نیز حدود پنج سال به طول انجامیده است و به‌دلیل ایجاد زیرساخت‌های لازم، ماهواره‌های بعدی در بازه زمانی کمتر از دو سال قابل ساخت است.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: