تجاری سازی محصولات فناوری نانو در برنامه ۱۰ ساله دوم

رئیس ستاد توسعه فناوری نانو گفت: صنعتی سازی و تجاری سازی محصولات نانو از مهمترین برنامه هایی است که این ستاد در برنامه ده ساله دوم آنرا پیگیری می کند.

به گزارش عیارآنلاین، سعید سرکار در افتتاحیه نهمین جشنواره فناوری نانو با بیان اینکه بازار ۸۰ میلیون نفری برای محصولات «های تک» و «نانو» اندک است افزود: هم اکنون این محصولات را به ۱۵ کشور صادر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۳۳۰ قلم از این محصولات را درحال حاضر به کشورهای دیگر صادر می کنیم گفت: از جمله این کشورها آلمان ، استرالیا و ترکیه است.
سرکار با تاکید بر اینکه با پشت سر گذاشتن ژاپن هم اکنون جایگاه ششم را در عرصه تولید علم در دنیا کسب کرده ایم افزود: سال آینده به جایگاه پنجم می رسیم و آلمان را هم پشت سر خواهیم گذاشت .
رئیس توسعه فناوری نانو گفت: پیشرفت های فناوری  نانو نتیجه همکاری  وزارتخانه ها از جمله وزارت علوم، بهداشت، نیرو، جهاد کشاورزی و ارشاد است.
سعید سرکار با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه هم در توسعه این علم سهیم است افزود: این وزاتخانه به منظور آگاهی سفرای خارجی از پیشرفت های این فناوری و افزایش تعاملات بین المللی فردا نشستی را با حضور  بیش از ۵۰ سفیر برگزار می کند.
وی با تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی که حامی سند ۱۰ ساله اول بود گفت: در سند ۱۰ ساله اول تولید علم ترویج و توسعه فناوری محقق شد.
سرکار با تاکید بر اینکه رسوخ فناوری نانو در محصولات و ارتقاء کیفیت آنها صورت پذیرفته است افزود: اگر به کارگیری نانو توجه نشود در آینده نزدیک در عرصه رقابت پذیری این بازار از دست می رود.
رئیس توسعه فناوری نانو با بیان اینکه تمرکز بر بازار داخلی همچون کوچه ای بن بست است گفت: اقتصاد تهاجمی و ورود به بازارهای جهانی یکی  از برنامه های ماست.
سرکار در ادامه با اشاره به اینکه برای تجاری سازی محصولات لاپیک و ورود به بازارهای بین المللی نیاز به متخصص داریم افزود: باید تلاش کنیم این افراد را تربیت کنیم و در عرضه محصولات پیشرفته در جهان اعتبار ایجاد کنیم.
وی در ادامه گفت: با دستور معاون اول رئیس جمهور در نامه ای برای کشش بازار محصولات نانو در دست بررسی کمیسیون دولت است که در حال تعیین وظایف و محدودیت های دستگاه ها، وزارتخانه ها، استانداردهای تشویقی و الزامی و همچنین ترغیب بنگاه های دولتی و وزاتخانه ها  برنامه های پیاده کنند تا شرکت های دانش بنیان محصولاتشان در بازار توسط صنایع جذب شود.

منبع: صداوسیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: