بیماری های غیرواگیر عامل ۷۰درصد مرگ ها در ایران است

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عامل ۷۶ درصد مرگ و میرهای افراد زیر ۷۰ سال در کشور، چهار بیماری غیرواگیر قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و تنفسی است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر علیرضا مغیثی افزود: اگر حوادث ترافیکی به این آمار اضافه شود بیش از ۸۴ درصد کل مرگ و میرها ناشی از این عوامل است.
وی با بیان اینکه سالانه ۳۸ میلیون نفر در جهان بر اثر بیماریهای غیر واگیر فوت می کنند اظهار کرد: افزون بر سه چهارم این موارد در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد.
مغیثی ادامه داد: ۱۶ میلیون مرگ های زودرس قبل از سن ۷۰ سالگی ناشی بیمارهای غیرواگیردار است و بطور کلی ۵۳ درصد بیماریها در جهان متعلق به این بیماریها است.
این مسوول تصریح کرد: عوامل تاثیر گذار در بیماریهای غیرواگیردار شامل عوامل اجتماعی ، شهرنشینی، نوع تغذیه و کم تحرکی است.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به کاهش چشمگیر مرگ و میرهای ناشی از حوادث ترافیکی در ۱۰ سال گذشته گفت: طی این دهه، سالانه ۲۷ هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دادند که اکنون این رقم به ۱۶هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: با این وجود کشور ما هنوز دو برابر نرم جهانی با مرگ و میرهای حوادث ترافیکی روبروست.
وی با بیان اینکه ۴۰ درصد جانباختگان حوادث ترافیکی در کشور مربوط ۲۷ درصد جمعیت روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر است خاطرنشان کرد: در همین راستا تفاهمنامه ای بین اداره کل ارتقاء ایمنی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با معاون بهداشت وزارت بهداشت به منظور ارتقاء ایمنی امضا شد.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: اکنون پیشگیری از این حوادث در دستور کار برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد و همچنین براساس سند حوادث ،۲۰ درصد مرگ و میر های ناشی از حوادث ترافیکی باید تا سال ۱۴۰۴ کاهش یابد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: