کاهش ۲۵ درصدی مرگ ومیر هدف سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت: کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر، هدف کلی سند پیشگیری و کنترل این بیماری هاست.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مغیثی روز شنبه در همایش علمی ‘سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر’ در یزد افزود: ۱۳ هدف کلی در سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر لحاظ شده که ۹ هدف آن بین المللی است.
وی با بیان اینکه این سند در ۳۱ مردادماه ۹۴ به تصویب شورای عالی سلامت رسیده و برای مدت ۱۰ سال تدوین شده اظهار کرد: عمده ترین بیماری غیرواگیر در کشور را بیماریهای قلبی عروقی ، سرطان، مزمن تنفسی و دیابت تشکیل می دهند.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال گذشته برخی بیماری های مربوط به سند ملی بیماری های واگیردار به صورت پایلوت در شهرهای نقده در استان آذربایجان غربی، مراغه در استان آذربایجان شرقی، بافت کرمان و شهررضا اجرا شد که اکنون به همه استانها ابلاغ شده است.
وی اظهار کرد: مردم باید توجیه شوند که برای مراقبت های موجود در این برنامه به خانه ها و مراکز بهداشت محل خود مراجعه و به توصیه های بهورزان و مراقبین سلامت و با راهنمایی های پزشک عمل کنند.
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در سالهای پیش بیماری های واگیر عامل اصلی مرگ و میر در کشور بودند اما بسیاری از این بیماری ها اکنون با اجرای برنامه های مختلف مانند واکسیناسیون، کنترل و مدیریت می شوند اما شیوع بیماریهای غیرواگیر در حال افزایش است که باید با برنامه ریزی و خود مراقبتی پیشگیری کنیم.
وی یاد اور شد: دانشگاه علوم پزشکی یزد ، نخستین دانشگاهی است که سند استانی بیماریهای غیرواگیر را تدوین کرده و در کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان به تصویب رسانده است.
در این همایش یک روزه حدود ۳۰۰ نفر از کارشناسان مراکز بهداشتی و درمانی استان یزد حضور داشتند و در زمینه اهداف سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر بحث و تبادل نظر کردند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: