۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۹
مؤسسه سیاست‌پژوهی تمدن اسلامی گزارش داد:

واقعیت‌های آماری پیشرفت مسکن مهر

طبق گزارش‌های رسمی، طرح مسکن مهر در طول سه سال گذشته، ماهانه حدود ۰٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طبق برآوردهای موجود حدود ۷۰۰ هزار واحد نیمه‌کاره باقی مانده است.

مدارس مسکن مهربه گزارش عیارآنلاین، آمارهای مختلفی در خصوص پیشرفت مسکن مهر توسط کارشناسان، مسئولان و موافقان و مخالفان این طرح طی چند سال اخیر به‌ویژه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و موضع منفی این دولت مطرح می‌شود. اما آماری که بتوان با اتکا به طور قطع در خصوص پیشرفت مسکن مهر اظهارنظر کرد را تنها می‌توان از بانک عامل یعنی بانک مسکن اخذ نمود.

هزینه ساخت مسکن مهر از دو منبع تامین می شود:

الف) «تسهیلات بانکی» که در حال حاضر به ازای هر واحد ۳۰۰ میلیون ریال بوده و بنابه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها مرحله‌به‌مرحله توسط بانک مسکن با تأیید وزارت راه و شهرسازی به سازندگان تحت عنوان «سهم‌الشرکه بانک» پرداخت می‌شود.

ب) «آورده متقاضیان» که بنابر پیشرفت پروژه‌ها و با اعلام وزارت راه و شهرسازی مرحله‌به‌مرحله به حساب سازنده واریز می‌شود.

طبق آخرین آمار رسمی که توسط وزارت راه و شهرسازی در پایان دولت دهم اعلام شد، این وزارت‌خانه از حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر شهری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را به اتمام رسانده و یک میلیون واحد مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی متوسط ۷۰ درصد تحویل دولت یازدهم داده است.

با توجه به اینکه میزان پرداختی «سهم‌الشرکه» بانک مسکن به پیمانکاران می‌تواند شاخص خوبی از روند پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن مهر و همچنین مقایسه عملکرد دولت‌ها باشد، نمودار پرداختی‌های ماهانه بانک در نمودار زیر آمده است.

۱۳۹۵۰۷۱۹۰۳

نمودار ۱. پرداختی ماهانه بانک مسکن به طرح مسکن مهر

بر اساس این نمودار،

– متوسط پرداختی بانک مسکن به سازندگان در یک سال پایانی دولت دهم حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در ماه بوده که این پرداختی در سه سال دولت یازدهم به ۲۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

– بیشترین پرداختی که اوج کار در مسکن مهر بوده است در ماه آبان ۹۱ در دولت دهم با ۱۱۵۰ میلیارد تومان و کمترین پرداختی مربوط به فروردین ۹۵ با ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

– با لحاظ تورم سه سال گذشته و اینکه یک میلیون واحد نیمه‌کاره تحویلی به دولت یازدهم به طور متوسط، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است، متوسط ۲۱۰ میلیارد تومان در هر ماه تنها هزینه نگهداری کارگاه و حداقل فعالیت در پروژه‌هاست و عملا پروژه‌ها با آمار موجود نیمه‌تعطیل هستند.

– رهبر معظم انقلاب در شهریورماه ۹۳، در دیدار هیات دولت فرمودند: «اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد ، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار بطور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد». اما روند تزریق منابع بانکی به پروژه‌ها بعد از بیانات ایشان نشان می‌دهد که عملاً اتفاق خاصی نیفتاده و به طور متوسط، تنها ماهانه ۴۰ میلیارد تومان نسبت به شهریورماه ۹۳ افزایش داشته است. آخرین دریافتی سازندگان مسکن مهر نیز حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای مردادماه ۹۵ توسط بانک مسکن گزارش شده است.

طبق گزارش‌های رسمی، طرح مسکن مهر در طول سه سال گذشته، ماهانه حدود ۰٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طبق برآوردهای موجود حدود ۷۰۰ هزار واحد نیمه‌کاره باقی مانده است. از این میان، به اذعان وزارت راه و شهرسازی، حدود ۱۲۰ هزار واحد فاقد متقاضی (فقدان متقاضی عمدتاً به علت تعطیلی پروژه‌ها و انصراف مردم صورت پذیرفته است) و ۵۰ هزار واحد نیز به علت اختلافات حقوقی با وزارت راه و شهرسازی و سازندگان در تعطیلی کامل به سر برده و مابقی نیز نیمه‌فعال هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: