جوانه 53 منتشر شد

سوزن تنظیم بازار شکر را چه کسی به متولیان بازار می‌زند؟

بعد از خوابیدن نوسانات قیمت شکر، وزیر جهاد کشاورزی جهت پاسخگویی به سؤال ملی نمایندگان، راهی ساختمان بهارستان شد. این در حالی است که تنها مدیریت تأمین شکر به عهده این وزارت‌خانه است و تنظیم بازار آن از جمله وظایف وزارت صنعت است.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه‌وسومین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. بیماری تب برفکی و تحولات پیرامونی آن در کنار موشکافی بازار آشفته شکر در این بسته خبری مورد بررسی قرار گرفته است.

کوبیدن بر طبل ناتوانی سازمان دامپزشکی در ریشه‌کنی تب برفکی

تب برفکی_تب‌برفکیهفته گذشته، خلج، رئیس سازمان دامپزشکی کشور از احتمال شیوع دوباره بیماری تب برفکی در کشور خبر داد؛ بر طبق گفته وی، در فصل بهار برای دام‌های سنگین، واکسیناسیون به طور کامل صورت نگرفت؛ به نحوی که ۵۵ درصد از  از چهار میلیون رأس دام پیش‌بینی‌شده برای واکسیناسیون، واکسینه شدند؛ خلج با استناد به همین موضوع پیش‌بینی نمود که احتمال شیوع بیماری تب برفکی در سرما و فصل زمستان وجود دارد. با این توضیحات، به نظر می‌رسد که بیماری تب برفکی، امسال به جان دام‌های کشور بیفتد؛ اتفاقی که سال گذشته نیز به وقوع پیوست و خسارات سنگینی را به دامداران کشور وارد آورد.

در ادامه توضیحات فوق، می‌توان گفت که از ابتدای زمستان سال گذشته، سویه‌های جدید بیماری تب برفکی در کشور شناسایی شد؛ هجوم این بیماری به کشور در شرایطی پیش آمد که سازمان دامپزشکی پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم جهت مقابله با این بیماری را صورت نداده بود؛ به نحوی که پس از حدود ۵ ماه گسترش تب برفکی در کشور، ۳۱ هزار رأس دام تلف شدند؛ در توضیح این مطلب باید افزود که سازمان دامپزشکی علاوه بر تشخیص دیرهنگام بیماری، در تامین واکسن نیز تعلل نمود؛ به گونه‌ای که بعد از تشخیص تب برفکی و اطلاع از ناتوانی مؤسسه رازی در تأمین واکسن، واردات واکسن به‌اندازه کافی از سوی سازمان دامپزشکی صورت نگرفت؛ البته ذکر این نکته الزامی است که واکسن تب برفکی باید قبل از شروع بیماری زده می‌­شد، اما سازمان دامپزشکی کشور، واکسن را بعد از مواجهه با بیماری در کشور توزیع نمود.

به نظر می‌رسد، از آنجا که این بیماری هرساله تلفات زیادی را در کشور می‌گیرد و حتی با وجود واکسیناسیون، نگرانی‌هایی در باب شیوع گسترده تب برفکی وجود دارد، توجه به دو نکته اهمیت دارد؛ نکته اول اینکه موضوع قرنطینه دام‌های بیمار جدی گرفته شود و برای آن برنامه مدون لحاظ گردد؛ به عبارت دیگر، در صورتی که دام‌های بیمار از همان ابتدا تحت قرنطینه قرار گیرند، از یک طرف دام‌های کمتری به تب برفکی مبتلا می‌شوند و از طرف دیگر، سازمان دامپزشکی هرساله به اضطرار تأمین هزینه‌های واکسیناسیون نخواهد افتاد. نکته دوم اینکه در کنار قرنطینه‌سازی، بهتر است که برای تأمین واکسن، از مؤسسات دانش‌بنیان مختلف استفاده شود تا با رفع انحصار تولید، نگرانی در باب تأمین دوزهای مورد نیاز واکسن وجود نداشته باشد.

جوال‌دوز تأمین شکر به وزارت جهاد؛ سوزن تنظیم بازار را چه کسی به متولیان بازار می‌زند؟

واردات شکرپس از چند ماه گرانی شکر، روند صعودی قیمت آن تبدیل به سیر نزولی شد که به گفته کارشناسان، این تغییر روند از برداشت چغندر قند در داخل و تأمین مواد اولیه کارخانجات مربوطه نشأت می‌گیرد. در حال‌حاضر، نرخ شکر در عمده‌فروشی‌ها با نرخ مصوب دولتی نزدیک شده است، ضمن آنکه کارخانه‌ها با قیمت‌هایی کمتر از نرخ دولتی به فروش محصول اقدام می‌کنند.

بعد از خوابیدن نوسانات قیمت شکر، حجتی جهت پاسخگویی به سؤال ملی نمایندگان، راهی ساختمان بهارستان شد. سؤال نمایندگان مجلس در رابطه با علت عدم کنترل قیمت شکر و تعطیلی اغلب کارخانجات قندریزی از وزیر جهاد ‌کشاورزی بود. در پاسخ سؤال نمایندگان، وزیر جهاد کشاورزی قصور وزارت‌خانه متبوعش را درباره عدم واردات بهنگام شکر در دو ماه خرداد و تیر سال جاری پذیرفت.

البته ناگفته نماند که علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مخاطب سؤال نمایندگان محسوب می‌شد؛ زیرا مدیریت تأمین شکر ذیل مسئولیت وزارت جهاد و مدیریت تنظیم بازار آن ذیل وظایف وزارت صنعت است؛ در توضیح این مطلب باید افزود که دو ماه از نابه‌سامانی چهارماهه بازار شکر به خاطر تأمین ناکافی شکر بود و دو ماه دیگر به تنظیم نادرست بازار، و نه تأمین ناکافی، برمی‌گشت. به‌نحوی‌که طبق گفته قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی، در اواخر تیرماه، شکر به اندازه کافی در بازار موجود بود و به‌رغم جو روانی مبنی بر کمبود شکر در کشور، شکر عرضه‌شده در بورس مشتری نداشت. بنابراین تنظیم بازار طی دوماهه اخیر به درستی صورت نگرفت و مسئولیت این نابه‌سامانی نیز بر عهده سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی می‌باشد. طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی، گران‌فروشی یک محصول در خرده‌فروشی‌ها و مغازه‌های سطح شهر به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد و این وزارت‌خانه تا مراکز عمده‌فروشی، موظف به پاسخگویی است. لذا از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود که برای پیگیری دقیق موضوع، علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان مسئول تأمین شکر، مسئولین تنظیم بازار آن را نیز مورد سؤال قرار دهند.

در مجموع، به نظر می‌رسد درصورتی‌که دولت واردات شکر را به اندازه نیاز مدیریت نماید و از تبدیل کارخانه‌های تصفیه شکر به تولیدکننده شکر حمایت نماید، از میزان وابستگی به واردات شکر و به‌تبع آن، نوسانات قیمت این محصول کاسته شود.

یک دقیقه درنگ

حدود ۳ هفته اززمان اعلام نرخ خرید تضمینی گندم می گذرد و به‌رغم ارائه رقم پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به دولت، خبری از تصویب این نرخ از سوی دولت نیست؛ این شرایط در حالی رقم می‌خورد که دغدغه برخی مسئولین به جای اعلام به هنگام قیمت خرید تضمینی محصولات، حول محور تنظیم بازار محصولی می‌گردد که در حال حاضر، به شکل مازاد بر نیاز در بازار موجود است.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: