وزیر بهداشت: فاز چهارم طرح تحول سلامت بر پزشک خانواده متمرکز است

وزیر بهداشت ضمن قدردانی از انتخاب جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماری های غیر واگیر، گفت: پیشرفت ایران به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سید حسن هاشمی در سخنرانی رسمی خود در شصت و سومین کمیته منطقه ای منطقه مدیترانه شرقی ضمن تبریک به دکتر احمد رادی، وزیر بهداشت و جمعیت مصر به دلیل قبول ریاست شصت و سومین کمیته منطقه ای مدیترانه شرقی گفت: بر خود لازم می دانم از رهبری و تلاشهای خانم دکتر چان، مدیر کل محترم سازمان جهانی بهداشت برای ارتقای سلامت در سطح جهانی تقدیر نمایم.

وی همچنین از تلاش های دکتر اعلا الوان مدیر منطقه مدیترانه شرقی، در طی پنج دوره ریاست در منطقه مدیترانه شرقی و پرداختن به چالش های اساسی در زمینه سلامت عمومی در منطقه مدیترانه شرقی که در گزارش سالیانه ارائه شده بود،  قدردانی کرد.

هاشمی اظهار داشت: در ابتدا ادای احترام خود را به افرادی که در نتیجه افراط گرایی و تروریسم جان خود را از دست داده اند و خصوصا قربانیان بیگناه در سوریه، یمن، عراق و افغانستان و کشور های دیگر  اعلام می نمایم.

جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰

وزیر بهداشت تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد به تحقق برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ خصوصا پوشش همگانی سلامت(UHC) بعنوان اهداف اصلی برای تقویت سیستم سلامت در منطقه مدیترانه شرقی است.

هاشمی در ادامه به تشریح چگونگی اجرای طرح تحول سلامت در کشور و دستاوردهای اجرای این طرح پرداخت و گفت: از اردیبهشت سال ۱۳۹۳، تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت (HTP)، شروع به یکسری مداخلات در زمینه شیوه های پرداخت و کاهش هزینه های درمانی، آموزش،  اطلاعات و دسترسی به داروها و تکنولوژی نموده ایم که مجموع اقدامات انجام شده  رضایت مردم را در حوزه سلامت بطور چشمگیری افزایش داده است.

ایجاد شورای ملی برای کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در راستای بیانیه ی سیاسی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱ و برنامه اجرایی جهانی سازمان جهانی بهداشت، شورای ملی تحت عنوان” کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر” را تاسیس کردیم  و  برنامه اجرایی برای پیشگیری و کنترل بیمارهای غیر واگیر شامل ۱۳ هدف بوده که برخی از آنها نظیر به صفر رساندن اسیدی چرب تا سال ۲۰۲۰ منحصرا مربوط به کشور ما می باشد.

هاشمی افزود: این طرح در تیر ماه ۱۳۹۴ با حمایت دکتر چان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همراه شد و رسما توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۴ اسفند به امضا رسید.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در راستای راهبرد ضروری سازمان جهانی بهداشت، برنامه ملی برای بیماریهای غیر واگیر موسوم به IRAPEN (ایراپن) با هدف رسیدن به کاهش مرگ و میر مرتبط با بیماریها ی غیر واگیر تا ۳۰ درصد  تا سال ۲۰۳۰ به مرحله اجرا در آمد.

افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران

وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: بسیار باعث افتخار است که کشور ایران بعنوان کشوری پر شتاب در زمینه کنترل بیماریهای غیر واگیر انتخاب شد و پیشرفت ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ گزارش خواهد شد.

هاشمی گفت: از این که  کشور ایران به دلیل  تدوین راهبرد جهانی در زمینه منابع انسانی شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت مورد تقدیر قرار گرفت، تشکر می نماییم.

فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت بر موضوع پزشک خانواده متمرکز است

وزیر بهداشت در ادامه اعلام کرد: فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت در خصوص تحولات ضروری در زمینه ی آموزش پزشکی در ایران بر موضوع  پزشک خانواده متمرکز می باشد.

هاشمی افزود: در کشور مبادرت به اجرای سیستم آموزشی نیاز محور و پاسخگو برای رشته های مختلف نظام سلامت نظیر پزشکی، پرستاری و پیرا پزشکی نموده ایم.

برای تحقق اهداف توسعه پایدار مسئولیتی مشترک داریم

وزیر بهداشت ادامه داد: برای اجرای راهبرد جهانی سازمان ملل متحد درباره فاز ۳ اهداف توسعه پایدار که بعنوان یک سنگ بنای اساسی می باشد، همه ما مسئولیتی مشترک و اما تقسیم بندی شده در قبال آن داریم.

هاشمی به نقش اساسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار تاکید کرد و افزود: در اصلاحات و ساختار  اخیر در وزارت  بهداشت، معاونت امور اجتماعی را تاسیس کرده ایم که این امر باعث مشارکت جامعه در تصمیم گیری، آگاهی از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت شده و امیدواریم اهداف توسعه پایدار با کمک تصمیمات اتخاذ شده سریع تر محقق گردد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: