قائم‌مقام سازمان امور عشایرخبر داد:

ورود ماهانه ۹۰ هزار رأس دام عشایر به بازار در ایام محرم

ماهانه ۹۰ هزار رأس دام عشایری وارد بازار می‌شود که به مرور در ایام محرم به پیک تولید دام‌های پرواری نزدیک می‌شویم.

به گزارش عیارآنلاین، قائم‌مقام سازمان امور عشایر گفت: ماهانه ۸۵ تا ۹۰ هزار رأس دام عشایر به بازار مصرف می‌رسد و وقفه‌ای وجود ندارد.

میرولی صفرزاده افزود: اگر در روزهای اخیر و همزمان با ایام محرم و صفر قیمت گوشت گوسفندی افزایش داشته، به‌دلیل اشکال از سیستم نظارتی و کنترلی است و ربطی به ورود دام ندارد.

وی خاطرنشان کرد: قیمت گوشت دام عشایری در مقایسه با اسفندماه سال گذشته تنها یک‌هزار تومان افزایش داشته که در مقاسیه با تورم، بالا نیست.

صفرزاده ادامه داد: با پرواربندی دام‌ها در طرح زنجیره تولید طی سال جاری ۱۲ هزار تن به تولید گوشت قرمز می‌افزاید.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که میزان کل تولید گوشت قرمز دام عشایر به ۲۰۴ هزار تن برسد، در حالی که سال گذشته تنها ۱۹۲ هزار تن تولید وجود داشت.

۱۰۰ هزار خانوار و ۱۳ میلیون رأس دام عشایر نیازمند اعتبارات آبرسانی سیار

قائم‌مقام سازمان امور عشایر درباره اعتبارات مورد نیاز جامعه عشایری یادآور شد: در حالی که هنوز اعتبارات ملی تخصیص نیافته و کوچ عشایر به قشلاق در حال انجام بوده، نیازمند اعتبارات برای آبرسانی سیار در برخی مناطق هستیم.

صفرزاده تأکید کرد: برای آبرسانی سیار نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم، در حالی که در سال جاری تنها چهار میلیارد تومان تخصیص یافته و پس از تقسیم استانی، هر استان ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سهمیه دریافت کردند.

وی در پایان اظهار داشت: حدود ۱۰۰ هزار خانوار عشایر و ۱۳ میلیون رأس دام آنها نیازمند آب در مناطق قشلاقی هستند که اگر تخصیص نداشته باشیم، مشکلات ثانویه‌ای چون بروز انواع بیماری‌ها در جامعه دامی فوق و کاهش میزان تولید را خواهیم داشت.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: