بازار برنج داخلی در دام گران فروشان

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات برنج گفت: تاجران غیر حرفه ای با هدف گران فروشی ، برنج داخلی را خریداری کرده و عرضه نمی کنند

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا خانکشی پور در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: درحال حاضر برداشت برنج در استان های شمالی آغاز شده است و این تاجران برنج های داخلی را خریداری و انبار می کنند تا با قیمت بالاتر و گرانتر در بازار بفروشند.

وی افزود: اگر تاجران با انصاف و حرفه ای برنج را خریداری و به طور اصولی در بازار عرضه کنند قیمت برنج آنقدر افزایش نمی کند.
خانکشی پور گفت: بالاترین قیمت خرید برنج در شمال ۸ هزار تومان است درحالی بالای ۱۲ هزارتومان فروخته می شود و ما در دوره برداشت و فراوانی عرضه هستیم.
امسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع برنج در کشور تولید می شود،ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت محصول جدید هم هر ساله با هدف حمایت تولید کنندگان و تولید ملی در کشور اجرا می شود.
طرح ممنوعیت واردات برنج از مبادی قانونی از ابتدای مرداد هر سال همزمان با آغاز فصل برداشت برنج از شالیزارهای داخلی صورت می گیرد و تا پایان فصل برداشت به مدت چهار ماه ادامه پیدا می کند.
سرانه مصرف برنج در کشور ۴۰ کیلوگرم به ازای هر نفر در سال است که با احتساب جمعیت ۸۰ میلیون نفری میزان سالانه برنج مورد نیاز کشور اعم از داخلی و خارجی سه میلیون تن خواهد بود.
مصرف برنج در کشور سالانه سه میلیون تن است ، امسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شود و ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن از محل واردات تامین خواهد شد.
سالانه ۶۰ درصد برنج تولیدی از ارقام برنج پر محصول و ۴۰ درصد از ارقام کیفی است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: