۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷

راه‌اندازی ۸ هزار واحد پرورش ماهی با پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بسیج سازندگی

میزان اشتغال مستقیم در واحدهای پرورش ماهی تحت حمایت بسیج سازندگی تا پایان سال جاری به ۳۰ هزار نفر خواهد رسید.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از سازمان بسیج سازندگی، پرورش ماهی گرمابی و سردآبی یکی از عرصه هایی است که به دلیل برخورداری از ظرفیت های اشتغالزایی و نیز نقشی که در امنیت غذایی کشور و سلامت مردم دارد، توسط بسیج سازندگی به عنوان یکی از نهادهای عامل در عرصه اقتصاد مقاومتی مورد حمایت قرار گرفته است.

بر اساس گزارش قرارگاه جهاد اقتصادی بسیج، ظرف سال های ۹۲ تا ۹۴ با پرداخت نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی توسط بسیج سازندگی، ۶ هزار واحد پرورش ماهی گرمابی و سردآبی در کشور راه اندازی شده که این میزان واحد تولیدی تا پایان سال ۹۵، رقمی نزدیک به ۸ هزار واحد خواهد رسید.

تا پایان سال جاری میزان اشتغال مستقیم در واحدهای پرورش ماهی تحت حمایت بسیج سازندگی بالغ بر ۳۰ هزار نفر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، استان گلستان با تاسیس ۶۹۳ واحد پرورش ماهی، بالاترین آمار را در کشور به خود اختصاص داده است.

سالانه حدود ۳۷۰ هزار تن انواع آبزیان مختلف در ایران تولید می شود و کشورمان در تولید ماهی قزل‎آلا با ۱۴۰ هزار تن در سال، رتبه نخست را در دنیا دارد.

در عین حال ایران بزرگترین وارد کننده تخم ماهی چشم زده در جهان است که یکی از مهمترین چالش های پرورش ماهی و عامل افزایش قیمت تمام شده این محصول است. تولید تخم ماهی چشم زده یکی از عرصه‌های بکر اقتصاد مقاومتی است که در صورت سرمایه گذاری مناسب می تواند ضمن بی نیاز کردن کشور از واردات تخم ماهی عقیم، زمینه جدیدی از اشتغالزایی در کشور پدید آورد.

همچنین سالانه حدود ۶۰ هزار تن ماهی گرمابی (کپور) به کشورهای همسایه صادر می‌شود که این امر توانسته برای سرمایه‌گذران در این بخش رغبت ایجاد کند. در حال حاضر برای اینکه سرانه مصرف ماهی در کشور به رقم استاندارد جهانی برسد، تولید ماهی کپور و قزل آلا ۴۰۰ هزار تن در سال باید افزایش یابد.

سازمان بسیج سازندگی برای کمک به اشتغالزایی و حمایت از تولید در عرصه های اقتصاد مقاومتی، متعهد به ارائه آموزش های تخصصی در عرصه های تولیدی و پرداخت وام اقتصاد مقاومتی به داوطلبان واجد شرایط است.

علاقه مندان به فعالیت در عرصه های تولیدی اقتصاد مقاومتی که نیازمند حمایت هستند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به رده‌های استانی بسیج سازندگی در سراسر کشور مراجعه کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: