معاون وزیر جهادکشاورزی:

اشباع بازار شکر ؛ قیمت ها کاهش می یابد

قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: بازار شکر اشباع شده است و قیمت در روزهای آینده به نرخ مصوب هر کیلوگرم – ۲۵۲۰ تومان در عمده فروشی ها می رسد. هم اکنون قیمت عمده فروشی شکر در بازار ۲۶۰۰ تومان است، از آنجا که فروشندگان در بازار خرده فروشی شکر را با قیمت بالا از دلالان و واسطه ها خریداری کردند در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند. روزانه ۷ تا ۱۰ هزار تن شکر به بازار بورس عرضه می شود اما تقاضای خرید در بورس حداکثر ۲ هزار تن است. به طور معمول برای تامین نیاز بازار داخل ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن شکر وارد می شود که قسمتی به عنوان ذخایر استراتژیک است و قسمتی دیگر نیز بخش خصوصی وارد می کند اما در ماههای گذشته بخش خصوصی واردات نداشت.

به گزارش عیارآنلاین، علی قنبری با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت عمده فروشی شکر در بازار ۲۶۰۰ تومان است، افزود: از آنجا که فروشندگان در بازار خرده فروشی شکر را با قیمت بالا از دلالان و واسطه ها خریداری کردند در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند.

وی گفت: روزانه ۷ تا ۱۰ هزار تن شکر به بازار بورس عرضه می شود اما تقاضای خرید در بورس حداکثر ۲ هزار تن است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: باتوجه به اشباع بازار قیمت شکر در مراکز عمده و خرده فروشی به قیمت مصوب نزدیک می شود.
قنبری درباره علت افزایش قیمت شکر در ماههای گذشته گفت: به طور معمول برای تامین نیاز بازار داخل ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن شکر وارد می شود که قسمتی به عنوان ذخایر استراتژیک است و قسمتی دیگر نیز بخش خصوصی وارد می کند اما در ماههای گذشته بخش خصوصی واردات نداشت.
وی تصریح کرد: برای پرکردن خلاء بازار ، شرکت بازرگانی دولتی ایران ذخایر استراتژیک را وارد بازار کرد تا از روند افزایش قیمت جلوگیری شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن شکر در کشور تولید می شود درحالی که نیاز بازار داخلی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است بنابراین برای تامین نیاز بازار داخلی سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن وارد می شود.
قنبری تاکید کرد: هم اکنون تقاضای بازار داخل برای شکر بسیار پایین است و بازار اشباع شده است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: