سهم ۲۰ درصدی کالاهای سرمایه ای در واردات پنج ماهه نخست امسال

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برابر گزارش رسمی گمرک در پنج ماهه نخست امسال ۱۶٫۷ میلیارد دلار کالا وارد کشور شد که ۳٫۴ میلیارد دلار یعنی بیش از ۲۰ درصد آن کالای سرمایه ای بود.

به گزارش عیارآنلاین،«حسین ابویی مهریزی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اضافه کرد: در این مدت در مجموع ۱۳ میلیون و ۱۶۶ هزار تن کالا وارد کشور شده است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، از نظر وزنی ۶٫۴ درصد کاهش نشان می دهد و از لحاظ ارزشی نیز افت ۲٫۸ درصدی را ثبت کرده است.
ابویی مهریزی خاطرنشان کرد: میزان صادرات پنج ماهه نخست امسال به رقم ۱۵٫۸ میلیارد دلار رسید که از نظر وزن و ارزش به ترتیب رشد ۳۵٫۲ و ۱۵٫۳ درصدی داشت.
** صادرات ۵ ماهه با احتساب میعانات
وی میزان صادرات با احتساب میعانات گازی را ۵۰ میلیون تن در دوره پنج ماهه نخست ذکر کرد و گفت: ارزش صادرات به رقم ۱۹٫۱ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه در پارسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۲۵٫۶ و ۱۰٫۲ درصد رشد را ثبت کرده است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت : آمار پنج ماهه نخست امسال نشان می دهد که کالاهای مصرفی وارداتی به رقم ۲٫۹ میلیارد دلار رسید که سهم ۱۷٫۳ درصدی از کل واردات را در برگرفت، علاوه براین کالاهای واسطه ای نیز با رقم ۱۰٫۳ میلیارد دلار ، سهمی به میزان ۶۱٫۶ درصد را به خود اختصاص داد.
** آمار جواز تاسیس،پروانه بهره برداری و پروانه اکتشاف معدن
ابویی مهریزی افزود: براساس آمار ۶ ماهه که تولید کننده داده آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است، شمار جواز تاسیس با دوره اعتبار یک ساله به رقم هفت هزار و ۸۵۳ فقره رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲٫۵ درصد رشد یافت، پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن ( صنایع معدنی) در مدت مزبور به دو هزار و ۵۶۶ فقره بالغ شد و نسبت به ۶ ماهه نخست ۹۴ افزایش ۱۰٫۴ درصدی داشت و پروانه اکتشاف نیز در دوره این گزارش به ۳۶۴ مورد رسید که در مقایسه با مدت مشابه افزایش ۵٫۲ درصدی را ثبت کرد.

** شمار طرحهای صنعتی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت : شمار طرحهای صنعتی در سطح کشور به رقم ۹۶ هزار و ۷۳۷ واحد می رسد که شماری از آنها جوازهای تاسیس صادر شده محسوب می شود که تاکنون منجر به صدور پروانه بهره برداری نشده است.
به گفته وی ۸۸ هزار و ۹۳ واحد دارای پروانه بهره برداری و کارت شناسایی در بخش صنعت و معدن شده اند که زمینه اشتغال ۲٫۵ میلیون نفر را فراهم می سازند.
** آمار واحدهای معرفی شده به سیستم بانکی
ابویی مهریزی اضافه کرد: تعداد واحد های واجد شرایط برای دریافت تسهیلات بانکی از طریق ستادهای استانی بالغ بر ۳۰ هزار و ۲۰۶ واحد است که برای جذب ۲۶۲ هزار میلیارد ریال ( ۲۶٫۲ هزار میلیارد تومان ) اقدام کرده اند.
وی افزود: واحدهایی که از ستاد برای جذب تسهیلات اقدام کرده اند، بالغ بر پنج هزار واحد است که ۴۰ هزار میلیارد ریال را دریافت خواهند کرد .
این مقام مسئول گفت : برابر آمار اعلام شده از سوی سیستم بانکی ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی از تسهیلات به میزان ۸۰ هزار میلیارد ریال برخوردار شده اند.
معاون طرح و برنامه وزارتخانه مزبور افزود: سهم صنعت و معدن از کل تسهیلات بانکی پیش بینی شده بالغ بر یکهزار و ۷۷۰ میلیارد ریال است که در مقایسه با رقم یکهزار و ۲۸۰ میلیارد ریال پارسال، افزایش ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

** سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی
ابویی مهریزی گفت : براساس سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی ۱۲ برنامه ملی طراحی شده که براساس آن ۱۳۰ پروژه ملی به دستگاه ها ابلاغ شده و وزارت صنعت، معدن وتجارت متولی هفت پروژه است .
وی اضافه کرد: معاونت طرح وبرنامه این وزارتخانه دو پروژه تکمیل و راه اندازی پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و تکمیل و راه اندازی ۳۶ طرح مهم و ملی در سطح ۲۰ استان کشور را متولی است .
این مقام مسئول حجم سرمایه گذاری را ۱۳۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و بطور متوسط هر پروژه چهار هزار میلیارد اختصاص می یابد که پیامد اشتغال ۱۳٫۳ هزار نفر را فراهم می سازد و در واقع هر واحد ۴۰۰ نفر اشتغال پایدار و مستمر خواهند داشت.
** تکمیل ۲۵۶۶ طرح نیمه تمام
معاون طرح وبرنامه وزارتخانه یاد شده گفت : امسال تکمیل پنج هزار و ۴۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت ۶۰ درصد در سطح ۳۱ استان برنامه ریزی شده که اشتغال ۹۰ هزار نفر را به دنبال خواهد داشت .
وی گفت : براساس پیش بینی به عمل آمده دو هزار و ۸۰۰ واحد در شهریور ماه برنامه ریزی شده بود، اما دو هزار و ۵۶۶ واحد به بهره برداری رسیده و ۹۵ درصد هدف تحقق یافت .
ابویی اضافه کرد: مطابق برنامه از ۳۶ طرح در دست اقدام، ۱۲ طرح حدود ۸۰ درصد پیشرفت دارد که در حوزه های مختلف صنعتی، معدنی ( صنایع معدنی) برنامه ریزی شده و انتظار می رود با همکاری نظام بانکی بتوان این مهم را تا پایان سال تکمیل کرد .
به گزارش ایرنا، معاون طرح وبرنامه وزارت صنعت، معدن وتجارت پیش از این گفته بود: دولت یازدهم در دوره گذشته خود تا کنون ۱۵ هزار طرح صنعتی و معدنی را با سرمایه گذاری ۵۴۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۴۰ هزار نفر راه اندازی کرد .

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: