پیشنهاد ۱۵۲۷ تومانی نظام صنفی کشاورزی برای خرید تضمینی گندم

رئیس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به دو هفته تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، از تعلل دولت در این زمینه گلایه نمود و گفت: پیشنهاد نظام صنفی کشاورزی برای قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم، مبلغ ۱۵۲۷ تومان است.

خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، مهندس ملک‌زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در گفتگو با خبرنگار عیارآنلاین، با اشاره به دو هفته تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، گفت: قاعدتاً پیش از مهرماه باید نرخ خرید تضمینی تممی محصولات اعلام بشود، اما متأسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

ملک‌زاده خاطرنشان ساخت: گمان نظام صنفی بر این بود که وزارت جهاد کشاورزی با عدم ارائه نرخ‌های جدید به دولت در این رابطه کوتاهی کرده، ولی طبق اطلاعات به‌دست‌آمده، این وزارت‌خانه حدود ۲ ماه پیش، نرخ‌ها را به دولت اعلام کرده است؛ در همین راستا، ما به دولت نامه زدیم ولی از سوی دولت پاسخی به آن داده نشد.

وی افزود: احتمال می‌دهیم که علت این تأخیر در اعلام نرخ‌های خرید تضمینی، بحث بر سر افزایش قیمت باشد؛ به عقیده ما، در دولت احتمالاً بر سر میزان افزایش قیمت به نتیجه واحدی نرسیده‌اند؛ چراکه هزینه تولید بالا رفته و این انتظار هست که قیمت‌ها درصدی بالا برود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ادامه داد: متأسفانه با اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی، تعدادی از کشاورزان اقدام به کشت نکرده‌اند، یعنی در واقع به علت عدم آگاهی از قیمت‌های خرید تضمینی، هنوز تصمیم به کشت محصول خاصی را نگرفته‌اند.

وی با ابراز گله‌مندی از وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با نحوه تعیین نرخ خرید تضمینی گندم افزود: به‌رغم اینکه در آیین‌نامه ما قید شده که باید در جلسات تصمیم‌گیری حوزه کشاورزی، حضور داشته باشیم، در جلسات مربوط به تعیین نرخ قیمت تضمینی حضور نداشتیم.

ملک‌زاده در پاسخ این سؤال که مبلغ پیشنهادی نظام صنفی برای قیمت خرید تضمینی گندم چه میزان است، گفت: پیشنهاد نظام صنفی کشاورزی بر مبنای عملکرد کشور در تولید گندم -که ۳٫۵ تن در هکتار است- و همچنین خرد بودن حدود ۸۰ درصد از اراضی کشاورزی کشور، مبلغ ۱۵۲۷ تومان است؛ اگر این پیشنهاد مورد قبول دولت نبود، انتظار داریم قیمت را بر مبنای تورم موجود تعیین کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی در رابطه با نرخ‌های پیشنهادی سایر تشکل‌ها عنوان کرد: همه تشکل‌ها این اختیار را دارند که نرخ پیشنهادی خود را اعلام کنند؛ مجمع خبرگان کشاورزی نرخ ۱۴۰۰ تومان را پیشنهاد کرده است؛ این در حالی است که این مجمع بر اساس عملکرد خودشان در برداشت گندم در هر هکتار این نرخ را اعلام نموده‌اند. میزان برداشت گندم توسط این مجمع، ۱۱ تا ۱۲ تن در هر هکتار بوده که به دلیل برداشت مکانیزه و علمی و امکانات مناسبی است که در اختیار این مجمع قرار دارد؛ این در حالی است که میانگین برداشت گندم در کشور در هرهکتار، حدود ۴ تن است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: