مدیر عامل بانک شهر:

برای وصول طلبمان، چاره ای جز دریافت شهروند و شهرآفتاب نداریم

پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر: مطالبات معوق در نظام بانکی روبه افزایش است آنهم به خاطر اینکه بازپرداخت تسهیلات ارائه شده به صنایع و واحدهای تولیدی به خاطر رکود با مشکل همراه شده است. این مشکل در پروژه های شهری هم وجود دارد چراکه به خاطر رکود به بازپرداخت تسهیلات نیستند./ به بانک مرکزی در رابطه با دریافت این دو نمایشگاه، نامه زده ایم.

به گزارش عیارآنلاین، «حسین محمد پورزرندی» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره مجوز شورای شهر تهران به شهرداری برای انتقال مالکیت شهرآفتاب و فروشگاه شهروند به این بانک گفت: این مصوبه در حد صدور مجوز بوده و هنوز رایزنی ها درباره شرایط واگذاری، قیمت پایه و نظایر آن انجام نشده است.
وی با بیان اینکه این بانک منابع خود را به سمت پرداخت تسهیلات به پروژه های شهری هدایت کرده است، گفت: در سال های اخیر این بانک در زمینه توسعه شبکه حمل و نقل شهری در کلانشهرها و بویژه تهران به شهرداری ها تسهیلات پرداخت کرده است.
وی با یادآوری اینکه عمده منابع شهرداری ها از محل درآمد ناشی از ساخت و سازهای شهری تامین می شود، افزود: امروز شهرداری ها به دلیل رکود در بخش مسکن برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی با مشکل نقدینگی مواجه اند که این امر حجم مطالبات غیرجاری و معوق در بانک شهر را تحت تاثیر قرار داده است.
پورزرندی تاکید کرد: شهرداری ها حاضرند در قبال بدهی خود به بانک شهر، بخشی از املاک خود را واگذار کنند در حالی که بانک نیز تابع مقررات بانک مرکزی است و نباید نسبت شاخص دارایی های غیرجاری آن به سرمایه از میزان معینی بیشتر شود.
مدیرعامل بانک شهر با یادآوری اینکه بانک مرکزی بر وصول مطالبات بانک ها نظارت دارد، اضافه کرد: ما برای دریافت این مطالبات حتی به شهرداری ها اعلام کرده ایم که حاضریم بخشی از منابع مورد نیاز خریداران املاک را با نرخ های پایین تر از نرخ مصوب تامین کنیم تا این املاک به جای واگذاری به بانک به صورت اجاره به شرط تملیک در یک مدت معین به اشخاص دیگر واگذار شود.
این مدیر بانکی با تاکید بر اینکه بانک ها دنبال بنگاه داری نیستند بلکه برای وصول مطالبات خود نیاز به راه هایی دارند که معوقات خود را به سرعت به پول نقد تبدیل کنند، افزود: در کنار واگذاری املاک، ایده واگذاری سهام نیز مطرح شده که این شیوه برای رسیدن به پول نقد آن هم از طریق واگذاری سهام در بورس بهتر است.
پورزرندی تاکید کرد: شهرداری تهران برای واگذاری بخشی از سهام خود از محل فروشگاه شهروند و شهرآفتاب نیاز به کسب مجوز شورای شهر را داشت که اقدامات اولیه آن را انجام داده است اما هنوز شیوه قیمت گذاری و واگذاری این سهام مشخص نشده است.
وی افزود: در مقابل بانک شهر نیز باید مجوزهای لازم را از بانک مرکزی دریافت کند و در این رابطه امروز نامه ای برای بانک مرکزی تهیه شده است تا نظر این نهاد اخذ شود.
مدیرعامل بانک شهر درباره اینکه حجم مطالبات این بانک از شهرداری تهران به چه میزان است، گفت: مطالبات ما از شهرداری متغییر است اما بخشی از آن به توسعه خط ۶ متروی تهران باز می گردد.
پورزرندی ادامه داد: با اینکه موضوع واگذاری سهام فروشگاه شهروند و شهرآفتاب قطعی نشده است اما در همین مدت کوتاه چند روزه تماس های بسیاری با مسئولان بانک برای خرید آن گرفته شده است در حالی که تکمیل فرآیند واگذاری حداقل سه ماه زمان می برد.
این مدیر بانکی تصریح کرد: امروز نظام بانکی به عنوان موتور محرک اقتصاد ایران با شرایط بسیار سختی مواجه است و بانک ها در زمینه جذب منابع و پرداخت تسهیلات با مشکل مواجه هستند.
وی ادامه داد: وجود مطالبات معوق و غیرجاری مشکل اغلب بانک ها در شرایط کنونی اقتصاد کشور است زیرا تولیدکنندگان با مشکل فروش محصول و فعالان حوزه ساخت و ساز با معضل رکود مواجه هستند.
پورزرندی اظهار داشت: رکود در بخش مسکن و ساخت و ساز کشور موجب شده تا شهرداری ها که اغلب به درآمدهای حاصل از این بخش متکی هستند، در تامین نقدینگی و مدیریت شهری با مشکل مواجه باشند.
وی ادامه داد: نمی توان از کنار پروژه های شهری بی تفاوت گذشت زیرا این طرح ها با زندگی روزمره عامه مردم سر و کار دارد و نیاز است با تزریق منابع به بهره برداری برسند.
مدیرعامل بانک شهر تاکید کرد: شهرداری ها در قبال وام های دریافتی از بانک شهر اعلام می کنند که حاضر به واگذاری املاک و مستغلات خود هستند اما بانک محدودیت هایی در این زمینه دارد و نمی تواند در برابر مطالبات خود ملک بگیرد و مطالبات غیرجاری خود را افزایش دهد.
پورزرندی با تاکید بر اینکه وارد کردن هجمه زیاد به نظام بانکی به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: امروز نظام بانکی کشور مریض است و باید همه کمک کنند که از این بیماری نجات یابد نه اینکه با پتک بر سر آن بکوند.

** نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری تابع مقررات بورس است
مدیرعامل بانک شهر درباره نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری بانک ها نیز گفت: این صندوق ها با مجوز بورس و بر اساس مقررات این نهاد تشکیل شده و نرخ سود آن نیز اندکی بیش از نرخ سود بانک است.
وی تاکید کرد: صندوق ها نرخ ثابت ۱۸ درصد دارند و ۱٫۵ تا ۲ درصد نیز نرخ بازدهی در نظر می گیرند و بر این اساس نرخ سود آن بین ۱۹٫۵ تا ۲۰ درصد تعیین می شود.
پورزرندی درباره اینکه بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده که صندوق ها نیز باید تابع مقررات شورای پول و اعتبار باشند، گفت: این صندوق ها تحت مقررات بورس هستند و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید مسئولان بانک مرکزی و بورس در نشستی آن را حل و فصل کنند.

** کارکنان شهرداری ها در اولویت دریافت کارت های اعتباری
مدیرعامل بانک شهر درباره ساز و کار این بانک برای صدور کارت اعتباری مرابحه(کام) به متقاضیان نیز گفت: این بانک از ۲۰ شهریور صدور این کارت ها را آغاز کرده است و به نظر می رسد این برنامه، فرصت خوبی برای نظام بانکی با هدف ساماندهی مصارف تسهیلات خرد باشد.
پورزرندی تاکید کرد: از آنجا که حقوق کارکنان شهرداری ها از طریق این بانک صادر می شود، اعتبارسنجی این مشتریان و صدور کارت به آنها در اولویت قرار دارد؛ البته از طریق شعب نیز این کارت ها به سایر مشتریان داده می شود.
وی درباره «شهرنت ها» و اینکه گفته می شود دایر کردن این کیوسک ها در سطح شهر نقض حریم شهروندی است نیز توضیح داد: ایده راه اندازی «شهرنت ها» پیش از اجرا در بانک شهر، در کانون بانک های خصوصی مطرح و مورد استقبال قرار گرفت اما در ادامه آنها به دلیل احتمال زیانده بودن، منصرف شدند.
این مدیر بانکی با یادآوری اینکه رییس کل بانک مرکزی نیز از این ایده استقبال و در عین حال تاکید کرده بود که ریسک اجرای آن بالاست، گفت: هرچند این طرح را با ریسک بالا آغاز کردیم اما امروز که موفق شدیم، همه مخالف آن شده اند.
وی تاکید کرد: اگر کیوسک های شهرنت اندکی مزاحم مردم شده باشد یا امنیت مسیرها را به خطر انداخته باشد، آن را بر می چینیم.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: