متن انرژی 42 منتشر شد

احیای زیرساخت شفافیت‌زای کارت سوخت در دست نمایندگان مجلس

با توجه به دستاوردهای مالی و اطلاعاتی‌ای که کارت سوخت در حوزه‌های سیاست‌گذاری سطوح مختلف برای سازمانها و ارگانهای کشور دارد، ضروری است که نمایندگان مجلس جلوی از بین رفتن این سامانه باارزش را بگیرند.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌ودومین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. در این شماره به سه موضوع صادرات برق به پاکستان، ضرورت حفظ کارت سوخت و افزایش مصرف بنزین کشور بعد از تک‌نرخی شدن این فرآورده، پرداخته شده است.

پاکستان، تشنه برق ایران

برقایران و پاکستان در سال ۹۴، تفاهم‌نامه‌ای به منظور افزایش حجم تبادل و صادرات برق تا مرز ۱۰۰۰ مگاوات امضا کردند و مقرر شده تا با پرداختی وامی در حدود ۹۰۰ میلیون دلار، نیروگاه و شبکه انتقال جدید برقی به صورت مشترک از سوی دو کشور راه‌اندازی شود. اما پس از تعلیق توافق گازی تهران-اسلام آباد، وزیر نیرو هم پرداخت کمک مالی به پاکستان را برای ساخت شبکه انتقال و یا ساخت نیروگاه را برای صادرات برق به این کشور همسایه رد کرد تا عملا طرح ساخت شبکه انتقال برق ایران-پاکستان-هند، تا اطلاع ثانوی منتفی شود. اما در سفر رئیس جمهور به پاکستان در فروردین‌ماه سال جاری، مقرر شد صادرات برق به این کشور ۴٠ درصد میزان کنونی افزایش یابد. در همین رابطه، وزارت آب و برق پاکستان در نامه‌ای، خواهان افزایش واردات برق از ایران بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار مگاوات شد.

در روزهای اخیر، کمیته هماهنگی اقتصادی دولت پاکستان طرح افزایش واردات برق از ایران به میزان ۷۴ مگاوات را تصویب کرده است. پاکستان هم‌اکنون از طریق مرز تفتان-میرجاوه، ۷۴ مگاوات برق از ایران وارد می‌کند که بر اساس مصوبه جدید کمیته هماهنگی اقتصادی این کشور، رقم مذکور به حدود دو برابر افزایش خواهد یافت. تصویب این میزان واردات برق از ایران تا توافق اولیه برای صادرات ۳۰۰۰ مگاوات برق به این کشور فاصله زیادی دارد، اما به هر ترتیب شروع این اتفاق گام مهمی در جهت افزایش همکاری‌های پاکستان و ایران در زمینه انرژی، به‌ویژه بعد از لغو تحریم‌ها، محسوب می‌شود.

صادرات برق به پاکستان به عنوان بازاری تشنه برق، از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه صادرات برق در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش قابل توجهی دارد؛ در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز به منظور مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز و افزایش ارزش افزوده بر افزایش صادرات برق تأکید شده است. با وجود تقاضای بالای کشورهای همسایه، به‌ویژه پاکستان برای برق، میزان صادرات برق ایران با کاهش همراه بوده است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، کشور پاکستان با ۱۹۲٫۸ میلیون نفر جمعیت -۲٫۴ برابر ایران- ۹۳ تراوات‌ساعت تولید برق -۳۴ درصد ایران- داشت. این کشور ظرفیت واردات برق حتی تا ۱۰ هزار مگاوات را هم دارد. با وجود این، پاکستانی‌ها تا سال ۲۰۱۴ تقریبا هیچ برقی را از کشورهای همجوار خود وارد نکرده بودند و تنها در برخی از مقاطع زمانی به صورت محدود از کشور ایران واردات برق داشتند.

با توجه به نیاز پاکستان به واردات برق و اهمیت توسعه صادرات برق در ایجاد ارزش افزوده از سوخت فسیلی و اهمیت مسائل امنیتی در صادرات برق، ضروری است که پاکستان به عنوان نیازمندترین کشور همسایه در واردات انرژی برق مورد توجه مسئولین وزارت نفت و نیرو قرار گیرد.

احیای زیرساخت شفافیت‌زای کارت سوخت در دست نمایندگان مجلس

کارت سوخت - سهمیهکارت سوخت که از سال ۸۶، به عنوان ابزاری برای کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق این فرآورده نفتی مورد استفاده قرار گرفت، شاهد تلاش‌هایی برای حذف این سامانه باارزش است.

گفتنی است وزیر نفت که در ابتدا از موافقان استفاده از کارت سوخت بود، اجرای آن را تا سال ۹۴ ادامه داد. اما به یک‌باره در خرداد ۹۴، با مصوبه‌ای که از دولت گرفت، سهمیه‌بندی بنزین را متوقف و این فرآورده نفتی را تک‌نرخی اعلام کرد. با این اقدام، تردیدهایی درباره تداوم کارکرد کارت سوخت بنزین برای کنترل مصرف بنزین و کاهش واردات این فراورده نفتی مطرح شد. با بالا گرفتن بحث بقا یا حذف کارت سوخت، نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ الزام حفظ کارت سوخت را به عنوان ابزاری برای کنترل مصرف سوخت تصویب کردند. تنها الزام این بند، دونرخی شدن قیمت بنزین و حفظ کارت سوخت به عنوان یک سامانه شفافیت‌زا بود.

البته این پایان کار کارت سوخت نبود و با پیگیری‌های وزارت نفت، پیشنهاد حذف کارت سوخت، یکی از مواد لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ شد. با تصویب کلیات این لایحه و بدون بررسی جزئیات بند مربوط به کارت سوخت، عملاً استفاده از کارت سوخت مردود اعلام شد.

اما تعداد زیادی نمایندگان مجلس با حذف کارت سوخت مخالف هستند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی در ۵ مهرماه ۹۵، از تقدیم طرح حفظ سامانه کارت هوشمند سوخت با قید دو فوریت و امضای ۲۰ نفر از نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خبر داد. وی خاطرنشان کرد که این طرح به منظور ارتقای شفافیت در عرضه سوخت و پیشگیری از افزایش قاچاق فرآورده‌های نفتی تدوین شده است.

تاکنون  مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت کشور، مرکز پژوهش های مجلس و حتی برخی مدیران ارشد وزارت نفت بر ضرورت استفاده از کارت سوخت در عرضه این فرآورده نفتی تاکید داشته‌اند. مهم‌ترین دستاوردهای حفظ این سامانه باارزش را می‌توان درآمد ۱۰۰ میلیارد تومانی آن برای کشور در طول ۸ سال سهمیه‌بندی بنزین، اطمینان از عدم قاچاق در جایگاه‌های سوخت، امکان استفاده از اطلاعات این سامانه برای سیاست‌گذاری در بخش حمل‌ونقل و ترافیک، امکان شناسایی خودروهای فرسوده نام برد.

بنابراین و با توجه به دستاوردهای مالی و اطلاعاتی‌ای که کارت سوخت در حوزه‌های سیاست‌گذاری سطوح مختلف برای سازمانها و ارگانهای کشور دارد، ضروری است که نمایندگان مجلس جلوی از بین رفتن این سامانه باارزش بگیرند.

مصرف بنزین کشور و یک ادعای نادرست

مصرف بنزینیکی از استدلال‌های مسئولین وزارت نفت برای حذف کارت سوخت، رشد ناچیز مصرف این فراورده نفتی هم‌زمان با حذف نظام سهمیه‌بندی از خرداد ۹۴ عنوان شده است. در حالیکه بعد از تک‌نرخی شدن بنزین در سال ۹۴، مصرف بنزین کشور ۲٫۱ درصد افزایش داشت. در سال‌های ۹۰ تا ۹۴، مصرف بنزین روندی افزایشی داشت که علت اصلی آن هم توقف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و غفلت از تاثیر نظام دونرخی است. در شکل ۱، نیز روند افزایش واردات بنزین طی سال‌های ۹۰ تا ۹۴ نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۷۱۴۰۱

شکل ۱٫ روند افزایش واردات بنزین طی سال‌های ۹۰ تا ۹۴

همچنین بنابر گزارش رسمی وزارت نفت میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در نیمه نخست سال ۹۵ با ۳.۸ درصد رشد به ٧۵ میلیون و ۴٠٠ هزار لیتر رسیده است. این میزان از رشد در یک سال گذشته در حالی رخ داده که مصرف بنزین در سال پایانی استفاده از کارت سوخت با وجود ۲٫۵ برابر شدن تعداد خودروها کمتر از ابتدای شروع استفاده از این سامانه بوده است.

به نظر می‌رسد که حذف نظام سهمیه‌بندی، دونرخی بنزین و رفع اثر روانی محدودیت در استفاده از بنزین، سبب رشد میزان مصرف در کشور شده باشد. همچنین پیش‌بینی می‌گردد که در صورت حذف کارت سوخت از جایگاه‌ها، شاهد رشد فزاینده قاچاق این فرآورده نفتی و به دلیل جذابیت قاچاق این فراورده نفتی خواهیم بود. چرا که هم‌اکنون بنزین در کشور ترکیه با قیمت ۴۵۰۰ تومان برای هر لیتر فروخته می‌شود که با قیمت فروش آن در ایران تفاوت زیادی دارد.

سایر اخبار برگزیده

افزایش ۳ برابری سهم طرح‌های «تولیدپراکنده» از صندوق توسعه ملی

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید ۱۵ درصد برق کشور از طریق نیروگاه‌های تولیدپراکنده تأمین شود که با توجه به ظرفیت کنونی ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور باید ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تولید پراکنده در کشور ایجاد شود.

عضو کمیسیون انرژی: برخی موافقان الگوی قراردادهای نفتی نگاه کارشناسانه ندارند

خادمی عضو کمیسیون انرژی با اشاره به روشنگری درباره الگوی قراردادهای نفتی گفت: مردم حق این را دارند که بدانند این الگوی قرارداد نفتی قرار است به چه‌شیوه‌ای در کشور اجرایی شود. با جدیت اعلام می‌کنم؛که برخی از موافقان این قرارداد نگاه کارشناسانه به این موضوع ندارند بلکه دید اینها سیاسی بوده است و ما مسئولان نباید با نگاه حزبی به منافع ملی بنگریم چرا که این تصمیم‌گیری‌ها در سرنوشت نسلهای آینده نیز تأثیرگذار است.

مذاکرات جدید ایران و ترکمنستان برای سوآپ گاز به ترکیه

کاملی مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز: هم اکنون پیشنهاداتی در مورد سوآپ گاز ترکمنستان به ترکیه و کشورهای دیگر در حال بررسی بوده و پیش بینی می‌شود که از این گاز بتوان برای انتقال به جنوب استفاده کرد. هم اکنون ایران گاز تحویلی از جمهوری آذربایجان را از طریق مرز آستارا دریافت و از طریق مرز جلفا به نخجوان سوآپ می‌کند.

درخواست ۵ اتحادیه صنفی از رئیس جمهوری؛ به ماجرای خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا خاتمه دهید!

درخواست ۵ اتحادیه صنفی از رئیس جمهوری: خروج مواد پتروشیمی از بورس کالا در دراز مدت تبعاتی همچون بیکاری، عدم تولید و رشد قیمت های بی رویه را به دنبال خواهد داشت. این مسئله برخلاف فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی است. این مسئله یعنی خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا، شاید در کوتاه مدت برای شرکت های پتروشیمی مفید باشد، اما مسلما در دراز مدت نمی‌تواند مصلحت پتروشیمی‌ها را در نظر بگیرد، چرا که در طولانی مدت مصرف کننده مواد نخواهند داشت و صنایع پایین دستی برای تامین مواد خود مجبور به واردات خواهند شد.

سناریوی برنامه ششم برای واقعی شدن قیمت آب

میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا:در حال حاضر قانون اجازه افزایش قیمت آب را به ما نداده اما در برنامه ششم توسعه همچون برنامه هدفمندی مفاد مثبتی دیده شده است. وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه آمده است که تا پایان برنامه یا باید قیمت آب واقعی شود و ما قیمت تمام شده را از مردم اخذ کنیم یا دولت مابه‌التفاوت قیمت فروش آب به مردم را پرداخت کند، اظهار کرد:هنوز این مساله تصویب نشده است اما امیدواریم برای این مهم تدبیر اساسی اندیشیده شود.

نخستین قرارداد تامین سرمایه خارجی در پتروشیمی خلیج فارس امضا شد

نخستین قرارداد تامین منابع مالی در قالب یوزانس از کشور ژاپن و تحت پوشش بیمه صادراتی NEXI و قرارداد منعقده با ماروبنی در اول سپتامبر در توکیو ژاپن به مبلغ ۳۲۰ میلیون یورو امضا شد.

معاون وزیر نفت در امور گاز: ساخت ٩۵ درصد از کالاهای صنعت گاز بومی شده است

عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز: ساخت ٩۵ درصد از کالاهای صنعت گاز داخلی سازی شده است و طی سال های گذشته در این حوزه شاهد دستاوردهای بزرگی بوده ایم.

گاز ٩۴ درصد سوخت نیروگاه‌های کشور را تامین می‌کند

متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست: به طور نمونه در خصوص وضع سوخت رسانی نیروگاه ها شاهد روندی بسیار مطلوب و افزایش میزان مصرف گاز طبیعی و کاهش آلودگی هستیم، به گونه‌ای که در ۵ ماه نخست امسال، ٩۴ درصد سوخت مصرفی نیروگاه ها را، گاز طبیعی تشکیل داد.

مشاور وزیر نفت: گازرسانی به سیستان و بلوچستان با رفع موانع مالی شتاب گرفت

آستانه مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی در سومین بازدید امسال خود از فاز نخست پروژه گازرسانی به زاهدان، از سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی این طرح با رفع موانع مالی و تامین لوله آن خبر داد.

موضوع خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالای ایران مختومه است

هیبتی مدیرعامل  شرکت کارگزاری پارس ایده: با توجه به مخالفت قاطع مسوولان دولتی، انجمن ها، کارشناسان و فعالان اقتصادی، موضوع خروج پتروشیمی ها از بورس کالای ایران مختومه است و مخالفان این حمایت ها هرازگاهی سنگی در تاریکی رها می‌کنند.

در سفر معاون وزیر دارایی روسیه به تهران، قرارداد احداث ۴ نیروگاه حرارتی نهایی می‌شود

سنایی سفیر کشورمان در دیدار با معاون اول نخست وزیر فدراسیون روسیه: در این ملاقات طرفین با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات دوجانبه اقتصادی به ضرورت تسریع در اجرایی کردن کریدور سبز گمرکی، پروژه تبادل فصلی برق بین سه کشور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، نهایی نمودن قرارداد احداث ۴ واحد نیروگاه حرارتی در سفر آتی معاون وزیر دارایی روسیه به تهران تاکید کردند.

معاون مدیرعامل شرکت نفت: شرکت خارجی به‌روزترین دانش خودش را به ما منتقل نمی‌کند

منوچهری معاون مدیرعامل شرکت نفت: بعضی تکنولوژی‌های پیشرفته نفتی حتی اگر وارد بازار شود ما نمی‌دانیم چه استفاده‌ای از آن می‌شود کرد.

اهمیت حمایت از تولید پراکنده برق در کاهش تلفات توزیع برق

بخش اصلی تلفات شبکه برق کشور مربوط به بخش توزیع است و یکی از راهکارهای کاهش تلفات توزیع برق در کشور استفاده از واحدهای تولید پراکنده برق است. در صورت توسعه واحدهای تولید پراکنده برق علاوه بر کاهش میزان تلفات برق، از میزان سرمایه گذاری برای افزایش ظرفیت تولید برق در کشور نیز کاسته خواهد شد.

همه طرح‎‌های پارس جنوبی در اولویت توسعه قرار دارند

شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به تسهیل در فرایند تزریق منابع مالی و تامین کالاها و تجهیزات در پارس جنوبی، گفت: براین اساس همه فازهای باقی‎مانده پارس جنوبی از جمله فازهای ١٣، ١۴ و ٢٢ تا٢۴ در اولویت اجرا قرار گرفته و فعال خواهند شد.

رئیس شرکت ملی گاز ایران: تولید گاز ایران به ۱۰۰۰میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید

عراقی رئیس شرکت ملی گاز ایران ضمن بیان اینکه با بهبود شرایط اقتصادی و اخذ سیاست های ویژه ازسوی دولت،تولید گاز به یکهزار میلیارد متر مکعب می‌رسد، گفت: ۱۸ماه دیگر با تولید قطر برابری می‌کنیم. در حال حاضر ایران  ۶۰۰میلیارد متر مکعب گاز از عسلویه و منطقه گازی جنوب برداشت می‌کند که این رقم به یک هزار میلیارد خواهد رسید.

رئیس شورای رقابت: محصولات پتروشیمی باید در بورس کالا عرضه شود

شیوا رئیس شورای رقابت: رای شورا درباره حضور محصولات پتروشیمی در بورس کالا لازم الاجراست و پتروشیمی‌ها و صنایع پایین دستی می‌توانند با سهولت به انجام معامله در این فضای شفاف بپردازند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: