بانکها به طرق مختلف، نرخهای سود مصوب را زیر سوال میبرند

بانکها با استفاده از صندوقهای ویژه و همین طور نرخ سود متناسب با سپرده، اقدام به پرداخت نرخ سود بالاتر میکنند/ هم چنین بانکها برای سپرده های یک ساله، اجازه حق برداشت برای سپرده های یک ساله با جریمه کم( نیم درصد) را ارائه میکنند.

به گزارش عیارآنلاین، بررسی ها نشان می دهد که برخی شعب بانک‌های خصوصی‌در غرب و مرکز تهران حاکی است که برخی از این بانک‌ها با افتتاح حساب‌ها و صندوق‌های ویژه به نوعی قانون بانک مرکزی را دور می‌زنند و برای جذب بیشتر سپرده پیشنهادهای چرب‌تری را  پیش روی آنها می‌‌گذارند.
این اقدام بانک‌ها در حالی صورت گرفته است که پیش از این ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی بارها در اظهاراتی مشابه تاکید کرده بود که با متخلفان نرخ سود بانکی برخورد می‌شود اما این برخوردها هنوز راه به جایی نبرده؛ به گونه‌ای که برخی از بانک‌های غیردولتی نرخ سود بانکی را حتی تا ۲۰ درصد هم افزایش داده‌‌اند درحالی‌‌که این نرخ در بانک‌های دولتی همان ۱۵درصد اعلامی بانک مرکزی است.

 صندوق‌های ویژه
نرخ سود بانکی هم‌اکنون در برخی از بانک‌های خصوصی بین ۱۵ تا ۱۸ درصد متغییر است.
مسئول شعب یکی از بانک‌‌های خصوصی که درمرکز تهران قرار دارد دو گزینه را پیشنهاد می‌کند که پیشنهاد دوم چرب‌تر از اولی است.
او در پاسخ به این سئوال که برای ۱۰ میلیون تومان موجودی چه پیشنهادی وجود دارد؛‌ به «فرهیختگان» می‌گوید که در بانک ما نرخ‌های سود طبق اعلام بانک مرکزی ۱۵ درصد است اما گزینه دیگری هم داریم و آن صندوق [گ] است. درباره شرایط این صندوق که می‌پرسی، می‌گوید که اگر این صندوق را انتخاب کنید؛ نرخ سود ۱۸ درصدی به آن تعلق می‌گیرد.
آن طور که او اضافه می‌کند «شرایط این صندوق این است که تمامی کارها توسط شعبه انجام می‌شود؛ به بیانی دیگر واریز و برداشت از طریق خود شعبه است. نکته دیگر اینکه نرخ سود این صندوق روزشمار است و قرارداد بلندمدت با مشتری بسته نمی‌شود.»
مسئول این شعبه این توضیح را هم می‌دهد که حداقل موجودی برای افتتاح حساب دراین صندوق باید۱۰ میلیون تومان باشد. شعبه دیگر این بانک در غرب تهران اما نرخ سودش دو درصد بیشتر از نرخ اعلامی شعبه قبلی است. مسئول این شعبه نیز می‌گوید که نرخ سود سپرده ۱۵ درصد اما برای صندوق امانات و صندوق[گ] این نرخ ۲۰ درصد است. البته او این توضیح را هم می‌دهد که حداقل موجودی باید ۱۰ میلیون تومان و همیشه در حساب باشد.

 ریسک هم دارد
نرخ سود بانکی در یکی دیگر از بانک‌های خصوصی ۵/۱۴ و ۱۵ درصد است. مسئول این شعبه که در غرب تهران واقع شده است، در این‌باره می‌گوید که ۱۰ میلیون تومان ، یک‌ساله نرخ سود ۱۵ درصد است. اما اگر سپرده بالای ۱۰ میلیون تومان باشد، ۵/۱۶ درصد سود به آن تعلق می‌‌گیرد.او اضافه می‌کند که دراین نوع سپرده، واریز و برداشت مشکلی ندارد و جریمه‌ای هم به آن تعلق نمی‌‌گیرد.
مسئول این شعبه این توضیح را هم می‌دهد که این نوع سپرده یک ریسک دارد؛ اینکه با توجه به نوسانات و تغییرات نرخ سود از سوی بانک مرکزی این نرخ هم تغییر می‌کند.
او درباره مزیت این نوع سپرده نیز می‌گوید که مشتری هر زمان که بخواهد می‌تواند با کارت از حساب خود برداشت کند و نیازی به حضور در شعبه نیست. مسئول این شعبه مثال دیگری می‌زند و می‌‌گوید که اگر حساب یک‌ساله بازکنید و سه ماه بعد برداشت کنید، حساب یک‌ساله تبدیل به سه ماهه می‌شود و نیم درصد جریمه به آن تعلق می‌گیرد. او همچنین درباره میزان نرخ سود برای سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی هم می‌گوید که میزان سپرده زمانی اهمیت داشت اما امروز میزان پول مهم نیست و تنها سود واریزی به تناسب پول افزایش می‌یابد.

شروط نرخ سود بالا  
نرخ سود در یکی دیگر از بانک‌های خصوصی که متعلق به یکی از ارگان‌های خاص است، بین ۱۵تا ۲۰ درصد است که اگر فرد وابسته به این ارگان خاص باشد، طبیعتا نرخ سود بیشتری هم دریافت می‌کند.
مسئول این شعبه می‌گوید که حساب این بانک برای افراد عادی و خاص متفاوت است. اگر وابسته به این ارگان باشید، صندوقی به نام سپرده[ز] داریم که نرخ سود آن ۱۸ درصد است. اگر میزان سپرده دو میلیون باشد، نرخ سود ۱۵ درصد است اما اگر سپرده ۲۰ میلیون تومان باشد نرخ سود ۱۷ درصد و اگر ۲۰ میلیون تومان به بالا باشد، نرخ سود ۱۸ درصد است.
او این را هم توضیح می‌دهد که اگر سپرده بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد، نرخ سود ۱۹ درصد و اگر ۵۰ میلیون به بالا باشد، ۲۰ درصد سود به آن تعلق می‌گیرد.
بنا به گفته‌‌‌های مسئول این شعبه اما اگر وابسته به این ارگان نباشید، سود ۱۸ درصد به بالا به آن تعلق نمی‌گیرد.

 صندوق‌های ویژه نداریم!
«نرخ سودی که در حال حاضر دراین بانک پرداخت می‌شود، ۱۵ درصد است.»
مسئول شعبه یکی دیگر از بانک‌های خصوصی با این توضیح می‌گوید که اما اگر سپرده بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان باشد، نرخ سود ۱۶ درصد به آن تعلق می‌گیرد. او اضافه می‌کند که نرخ سود برای حساب کوتاه‌مدت ۱۰ درصد، سه ماهه ۱۲ درصد، ۶ ماهه ۱۳ درصد، ۹ماهه ۱۴ درصد و یک‌ساله ۱۵ درصد است. مسئول این شعبه نیز درباره صندوق‌های دیگری که تا پیش از این نرخ سود بالای ۲۰ درصد پرداخت می‌کرد نیز این توضیح را داد که صندوق‌های ما پر شده و فعلا کسی فروشنده نیست.
علت نیز از نگاه او این است که فروش این صندوق‌‌ها در شرایطی که نرخ سود بانکی کاهش یافته به صلاح نیست. با توجه به راه‌های دور زدن کاهش نرخ سود بانکی از سوی بانک‌ها به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی باید تدابیر جدی‌تری را بیندیشد تا این بانک‌ها نتوانند از قانون موجود را دور بزنند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: